Yerli otomobil elektrikli mi hibrit mi?

Yerli otomobil elektrikli mi hibrit mi? Sorusu, yerli otomobil çalışmalarının hızlanmaya başladığı 2017 yılından beri vatandaşlar tarafından oldukça merak ediliyordu.

Yerli otomobil elektrikli mi hibrit mi? Sorusu, yerli otomobil çalışmalarının hızlanmaya başladığı 2017 yılından beri vatandaşlar tarafından oldukça merak ediliyordu. 27 Aralık 2019 yılında yapılan tanıtım lansmanı ile yerli arabamızın elektrikli olacağı netlik kazandı.

Yerli otomobil elektrikli mi hibrit mi?

TOGG elektrikli mi hibrit mi? kararsızlığından sonra, elektrikli otomobillerin yaygın oluşu sebebi ile elektrikli araba üretilmeye karar verildi. Bu karardan sonra 2017 yılında çalışmaları hızlanan yerli otomobilin geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapıldı. Yüksek performans ve teknik özelliklerinin yanı sıra yerli otomobil tasarımı ile de fazlasıyla dikkat çekiyor. Yerli otomobilin yapımını Türkiye Otomobil Gelişim Grubu Sanayi ve Ticaret A. Ş üstleniyor. Yerli otomobilin Kıraça Holding, BMC, Zorlu Holding, Turkcell Grubu, Anadolu grubu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere 6 adet ortağı bulunuyor.

Yerli otomobil TOGG elektrikli mi hibrit mi? sorusundan sonra Tesla, Volswagen, Ford gibi yerli otomobilin de elektrik teknolojilerden üretilmesine karar verildi. Yerli otomobil sürekli internete bağlı bir şekilde çalışacak. Bu nedenle her yerden kolaylıkla bağlantı kurulabileceği gibi, gerekli yol güzergahı konusunda navigasyon hizmeti sunabilecek. LED ekranı sayesinde güzergahı sürücünün incelemesine imkan sağlayabilecek.

Otonom sürüş sistemi sayesinde, trafikle ilgili çukur, çalışma v. s gibi sorunları önceden belirleyebilecek ve yola sürücüden daha hakim olacak. Ayrıca sürücüden bağımsız olarak trafikte dur kalk kendiliğinden yapabilecek. Akıllı eve ve yerli otomobile sahip kişiler ikisi arasında kolaylıkla bağlantı kurabilecek. Ayrıca iki çeker versiyon 200 beygir ile 7,6 saniyede 100 km/sa hız yapılabilecek. Dört çeker versiyon 400 beygir gücü ile araç 4.8 saniyede 100 km/sa hıza ulaşabilecek.

Yerli otomobilin fren sistemi ise, yüksek teknolojiden oluşturulmuş. Buna göre, fren yeniden kazanımı frenleme özelliğine sahip olacak. Güvenliğin ihmal edilmediği yerli otomobil, 7 adet standart, 2 adet opsiyonel toplamda 9 adet hava yastığına sahip olabilecek. Bagaj sisteminin ise 500 litre üzerine çıkarılması için çalışılıyor. Akıllı sistemli oluşu ile yollarda oluşan sorunlarda önceden haberdar olacak ve pozisyon ile tutuş desteği sağlayacak. Yerli otomobilin şık tasarımı için ise Pininfarina ile anlaşmaya varıldı.

Elektrikli Batarya Sistemi Nasıl Şarj Edilecek?

Yerli otomobil elektrikli mi hibrit mi? sorusunun cevabı geçtiğimiz günlerde belli oldu. Yerli otomobilin elektrikle şarj edilecek bataryası 2 opsiyona sahip olacak. 300 + menzil ve 500 + menzil seçimi yapılabilecek. 8 yıla sahip batarya, Euro NCAP 5 yıldız seviyesiyle uyumlu olarak üretildi. 30 dakika hızlı şarj süresi sayesinde yerli otomobil %80 batarya dolum seviyesine ulaşacak. Aracın şarj sorunu ise üretime başlayana kadar ev, iş yerleri ve istasyon merkezlerine düzenleme ve çalışmalar yapılarak şarj sorununun çözümü bulunmuş olacak.

Sizler İçin Yerli Otomobilin diğer Özelliklerine yer verdiğim yazılarımıza bakınız.

Videoda detayları öğrenebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Bir Yorum

  1. benim en çok merak ettiğim elektrikli veya hibrit olmasından ziyade artık motor arıza lambası yanmayacak mı ? Zira bu lamba yanınca söndürmek bütçemizi epey yoruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu