Toyota ve Tesla elektrikli araç platformunu beraber mi geliştirecek?

Toyota ve Tesla elektrikli araç platformunu beraber mi geliştirecek? Bu sorunun cevabını sizlere sunacağız. Japon otomobil endüstrisinden bir yetkiliye atıfta bulunan Kore gazetesi, Toyota ve Tesla'nın geçen yıldan beri

Toyota ve Tesla elektrikli araç platformunu beraber mi geliştirecek? Bu sorunun cevabını sizlere sunacağız. Japon otomobil endüstrisinden bir yetkiliye atıfta bulunan Kore gazetesi, Toyota ve Tesla’nın geçen yıldan beri görüşmelerde bulunduğunu ve tartışmaların son aşamasına yaklaştığını bildirdi.

Toyota ve Tesla elektrikli araç platformunu beraber mi geliştirecek?

Tartışmaların, Toyota’nın mühendislik bilgi birikimini Tesla‘nın yazılım ve kontrol sistemleri konusundaki uzmanlığıyla birleştirerek küçük bir geçitte kullanılacak yeni bir platform gerçekleştirmesini sağlayacak bir plan üzerinde yoğunlaştığı bildirildi.

Bu, iki şirketin ilk bağlandığı zaman değil. Toyota, Tesla’nın ilk hissedarıydı ancak 2016’da hissesini düşürdü. Toyota ayrıca 2012’de Tesla tarafından sağlanan bir güç aktarma organı kullanan elektrikli bir RAV4 piyasaya sürdü.

Toyota ve Tesla elektrikli araç platformunu beraber mi geliştirecek?

Net olmayan, rapor edilen yeni platformun Tesla’nın sadece 25.000 $ ‘a mal olan bir EV için kullanmayı planladığı platform olup olmadığıdır . Tesla CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz sonbaharda yaptığı bir sunumda, pil hücrelerinin maliyetindeki düşüşün şirketin 25.000 dolarlık bir araç veya bugün satılan en uygun fiyatlı modelinden neredeyse 13.000 dolar daha az bir araç teslim etmesini sağlayacağını söyledi.

Toyota, bataryalı elektrikli araçlar söz konusu olduğunda büyük ölçüde ayaklarını sürükledi ve şirket, hibritlere ve hidrojen elektrikli araçlara odaklanmayı tercih etti. Bununla birlikte, piyasa pilli elektrikli araçlar yönüne doğru yöneldi ve Toyota şimdi buna yanıt veriyor. Şirket, lüks markası Lexus da dahil olmak üzere , on yılın ilk yarısında en az 10 pilli elektrikli araç piyasaya sürmeyi taahhüt ediyor .

Toyota’nın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk hacimli pilli elektrikli aracı , Subaru’nun bir modeliyle eşleştirilmiş kompakt bir crossover SUV olacak . Bu yıl içinde açıklanacak.

İlginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu