Türkiye’de Kaç Adet İHA ve SİHA Var?

Türkiye’de bulunan İHA ve SİHA sayısı, son dönemlerde yerel basının yanı sıra yabancı basında da büyük yankı uyandırmaya başlayan Türk savunma araçları ile birlikte arama motorlarında sıklık ile sorgulanan konu başlıklarından birisi oldu. Vatandaşlar, sektör temsilcileri ve yabancı basın, dünyaya nam salan İHA ve SİHA’lardan kaçının Türkiye envanterinde yer aldığını merak ediyorlar.

Şubat ayının sonunda resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı, yeni dönemde yüz karası olarak nitelendirilen bir durum olarak anılmaya başlandı. 24 Şubat tarihinde Ukrayna sınırlarını işgal eden ve tüm dünyanın gözleri önünde bir savaş başlatan Rus hükümeti, kendilerine uygulanan tüm yaptırımlara rağmen amaçlarından sapmadı. Ukrayna sınırlarını ihlal ettikten sonra ülkenin önemli bölgelerine karşı saldırı harekatları düzenleyen Rus ordusu, tüm ekonomik üstünlüklerine rağmen şimdiye kadar istediklerini ulaşmayı başaramadı.

Rus hükümetinin ekonomik olarak Ukrayna hükümetine göre çok daha fazla imkana sahip olması, birçok ülkenin ve ülke vatandaşının, savaşın kazanının Rus ordusu olacağına dair düşüncelere sebep olmalarına neden oldu. Ancak Ukrayna ordusu “imkansız” denileni yaptı ve şimdiye kadar sınırlarının bölünmesine izin vermedi.

Ukrayna ordusunun Rus ordusuna karşı edinmiş olduğu zaferlerin hemen hemen hepsinin baş kahramanları, Türk savunma araçları oldu. Ukrayna ordusu tarafından kullanılan İHA ve SİHA’ların varlığı, Rus ordusu tarafından düzenlenen tüm saldırı harekatlarını geri püskürttü.

Alanda sergiledikleri yetenekleri ile yerel basının yanında yabancı basın tarafından da büyük ilgi görmeye başlayan Türk savunma araçları, daha yakından incelenmeye başlandı. Yabancı basın ve sektör temsilcileri dünyaya korku salan Türk savunma araçlarının özelliklerini araştırırken, Türk savunmasının envanterinde kaç adet İHA ve SİHA olduğu da oldukça merak edildi.

Dünya ülkeleri ile İHA ve SİHA adına anlaşmalara imza atan ve ihracat gelirinin büyük bir kısmını savunma araçlarından yapan Türkiye’nin, kaç adet SİHA ve İHA’ya sahip olduğu, son olarak 1 Ocak 2022 tarihinde paylaşan resmi veriler ile duyuruldu. Yeni yılın başında yapılan resmi açıklamalara göre Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde kayıtlı bulunan İHA ve SİHA’nın toplam sayısının, 174 olduğu bilgisi kaydedildi.

İHA ve SİHA Nedir?

İHA ve SİHA Nedir?

İHA ve SİHA’nın anlamı, son dönemlerde hem alanlarda hem de basında sıklık ile yer almaya başlayan Türk savunma araçları ile birlikte sıklık ile sorgulanmaya başlanan konu başlıklarından birisi oldu. İHA ve SİHA’nın temelde ne anlama geldiğini merak eden vatandaşlar ve diğer yabancı basın mensupları, savunma araçlarını araştırmaya başladı.

İHA “insansız hava aracı” açılımına sahip olan bir savunma aracını temsil etmektedir. Bu araçlar, ülkemizin yerli ve milli gururu olarak anılırken, iki türleri bulunmaktadır. Birinci İHA uzaktan kumanda edilerek faaliyet gösterebilirken, ikinci İHA uçuş planı kapsamında otomatik olarak hareket edebilmektedir.

SİHA “silahlı insansız hava aracı” açılımına sahip olan bir diğer savunma aracıdır. Rusya- Ukrayna savaşında sergiledikleri yetenekleri ile tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmış olan bu savunma araçları da tıpkı İHA’lar gibi hem uzaktan kumanda edilebilmekte hem de uçuş planı kapsamında otomatik olarak hareket edebilmektelerdir.

İHA ve SİHA Arasında Ne Gibi Farklar Var?

İHA ve SİHA arasındaki fark, arama motorlarında sıklık ile sorgulanan bir diğer konu başlığı olarak karşımıza çıkmaktadır. İHA faaliye alanları, kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • İHA’nın kullanım alanları: Keşif, zirai ilaçlama, gözetleme, yangın söndürme, imha etme, taşımacılık, kamera çekimi

SİHA’lar genel olarak savaş alanlarında aktif olarak rol alır ve İHA’lar gibi gündelik hayat akışı içerisinde değil daha çok askeri alanlarda faaliyet gösterirler

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu