Yerli otomobil TOGG çalıntı mı?

Yerli otomobil TOGG çalıntı mı? Yerli otomobil TOGG dizaynı çalıntı mı? sorusu son zamanlarda çeşitli fikir ayrılıklarına sebep olmuştur. Çalıntı düşüncesi, pek çok kişinin aklını karıştırırken,

Yerli otomobil TOGG çalıntı mı? Yerli otomobil TOGG dizaynı çalıntı mı? sorusu son zamanlarda çeşitli fikir ayrılıklarına sebep olmuştur. Çalıntı düşüncesi, pek çok kişinin aklını karıştırırken, kişilerin bu şekilde düşünmesinin en büyük sebebi olarak, yerli otomobilin dış tasarımının ünlü İtalyan otomobil tasarımcısı Pininfarina tarafından yapılmış olmasıdır.

Yerli otomobil TOGG Çalıntı denilmesinin sebebi

Yerli otomobil TOGG çalıntı mı sorusu, pek çok kişinin düşüncelerinde değişim yaşamasında etkili olmuştur. Bunun en büyük sebebi ise, TOGG şirketinin dünya çapında bir üne kavuşmuş olan otomobil tasarımcısı Pininfarina ile ortaklaşa yürüttüğü çalışma olarak belirlenmektedir. Dünya çapında pek çok ülkedeki araçların tasarımında faaliyet gösteren Pininfarina, yerli otomobil TOGG’un tasarımında da bulunmuştur. Bundan dolayı çeşitli ülkelerin araçlarıyla benzerlik gösteren yerli otomobilin çalıntı olduğu algısı oluşmuştur.

Başka bir düşünce ise, eski tasarımların hiçbir değişiklik yapılmadan TOGG bünyesine verildiği yönündedir. Eski tasarımları kullanarak yerli otomobilin tamamlandığı bilgisi de, TOGG çalıntı mı sorusunun sorulmasına sebep olmaktadır. Bu konuyla alakalı TOGG anonim şirketinin CEO’su tarafından ya da Pininfarina tarafından herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

İlk düşünce olan Pininfarina’nın başka ülkelere tasarladığı araçlarla yerli otomobil TOGG’un benzerlik göstermesi fikri, genel kesim tarafından desteklenmektedir. İşinde profesyonel olan Pininfarina, bu kapsamda çalıştığı hiçbir ülke için herhangi bir ayrım yapmamaktadır. Yerli otomobilin çalıntı olduğun düşündüren konu sadece tasarımların benzerlik göstermesiyle alakalı değildir. Motorunun ve çeşitli teknik donanımın da başka ülkeler tarafından yapıldığı bilgisi, yerli otomobilin çalıntı bir iç ve dış tasarıma sahip olduğu düşüncesine sebep olmaktadır. İkinci düşünce olan, yerli otomobilin dış tasarımın hiç çizilmediği ve mevcut bir tasarımın kullanıldığı yönündeki düşüncesi de pek çok kişi tarafından desteklenmektedir. Henüz bir netliğe kavuşmayan bu iki olasılık da yerli otomobil TOGG hakkında olumsuz durumlar niteliğinde olmaktadır.

Yerli Otomobil İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Dış dizaynının ünlü otomobil tasarımcısı Pininfarina ile TOGG’un ortaklaşa yapıldığı yerli otomobil, elektrik enerjisi ile kullanılacak teknolojide tasarlanmıştır. İç dizaynında Anadolu motifleri ve Selçuklu desenlerinin bulunduğu yerli otomobil, pek çok kişi için de ilgi çekici bir araç olmaktadır. Yerli otomobil TOGG dizaynı çalıntı mı? sorusu ise, genel olarak merak edilen bir konudur. İç tasarımındaki motiflere bakılırsa, çalıntı olması söz konusu değildir. Ancak, pek çok ülkeye otomobil tasarlayan Pininfarina’nın yaptığı çalışmaların birbirine benzer nitelikte olması mümkündür.

Tek bir tasarım firmasından çıkan otomobillerin benzerlik göstermesi olasıdır. Eğer tasarımda hiçbir farklılık olmaması durumunda çalıntı proje olmasından şüphe edilebilir. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu ortakları tarafından verilen karar ile yerli otomobilin dış tasarımının Pininfarina tarafından yapılmıştır. Prototip olarak lansmanı düzenlenen yerli otomobilin çeşitli tasarımlarının da son 5 yıl içerisinde yapılması planlanmaktadır. Seri üretime geçmeden çeşitli iyileştirmelerin de yapılması beklenmektedir.

Yerli otomobil TOGG çalıntı mı yerliotomobil.org

Yerli otomobil TOGG çalıntı mı yerliotomobil.org

Yerli otomobil TOGG çalıntı mı yerliotomobil.org

 

Yerli otomobil TOGG dizaynı çalıntı mı? TOGG çalıntı mı? Adlı yazımızdan sonra sizlere öneri yazımız;

Benzer içerikler

2 Yorum

  1. Harika mükemmel destekliyorum gerçeğini alana kadar kupa bardaklar dan birini istiyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu