LPG Beyni Ne İşe Yarar?

LPG beyni ne işe yarar? LPG arızası nedir? LPG beyni arızası büyük bir problem mi? Gibi sorular LPG’li araç kullanan araç sahipleri tarafından sıkça sorulmaktadır.

LPG beyni ne işe yarar? LPG arızası nedir? LPG beyni arızası büyük bir problem mi? Gibi sorular LPG’li araç kullanan araç sahipleri tarafından sıkça sorulmaktadır.

LPG beyni, araç sektörü içerisinde LPG regülatörü olarak bilinmektedir. Ancak bu terim her araç modeli için kullanılmaz. Genelde karbüratörlü araçlarda LPG beyni olarak tanımlanır.

LPG gaz tüpünden alınan sıvının oranını ve basıncını düzenleyerek motora gönderen sisteme LPG beyni/LPG regülatörü denmektedir. LPG beyni araçlardaki motor ömrünü uzatmaya yardımcı olmaktadır bundan dolayı ayarlamasının doğru bir şekilde yapılması önemlidir.

LPG Beyni Nedir? Ne işe yarar?

LPG’li araçlarda LPG üzerinde bulunan ayar vidaları vasıtasıyla araç sahibi, performanslarını kendileri ayarlayabilme özelliğine de sahiptir. LPG beyninde sorun çıkması halinde araç sadece LPG kullandığınızda değil Benzin kullanımı esnasında da aracın çalışma sistemini engeller.

LPG beyni ne işe yarar? Diye sorarken aslında LPG’ nin özelliklerine de değinmemiz gerekir. Örneğin; LPG beyni ayarlamaları nasıl yapılır da bilmekte fayda vardır. LPG regülatöründe 4 adet ayar vidası yer alır. Bu vidalardan birincisi gaz miktarını, ikincisi gaz basıncını, üçüncüsü rölanti ve dördüncüsü ise gaz pisliklerini boşaltmada kullanılmaya yaramaktadır.

LPG Beyni Ne İşe Yarar

LPG Beyni Arızalanması Durumunda Araçta Ne Olur?

LPG beyninde sorun çıkması ya da arızalanmasının fark edildikten sonra hemen tamir edilmesi gereklidir. Çünkü araçlarda LPG beyni gaz miktarını ayarlamak için çok önemlidir. LPG beyni ne işe yarar? Sorusuna böylelikle cevap bulmuş oluruz. Araçlarda çok önemli bir parça olan LPG beyni sorunu giderilmezse orantısız bir karışım durumu ortaya çıkacaktır.

LPG Beyni Arıza Durumu Nasıl Anlaşılır?

Araç sahipleri araçlarına dikkat ettiklerinde bu sorunu çok kolay bir şekilde anlayabilirler. Örneğin; motor arıza lambasının yanıyor olması, bir arıza/sorun olduğunu belirten en net göstergelerden biridir.

Eğer aracınızı kullanırken benzinde çalışmıyorsa, çalışır durumda tekleme veya stop yapıyorsa mutlaka LPG regülatöründe bir hata olduğunu anlamanız için size yardımcı olacaktır. Ya da bir başka şekilde değerlendirirsek araç stop ettikten hemen sonra aracınızı çalıştırmakta uzun süre zorlanmıyor ancak biraz zaman geçtikten sonra yavaş yavaş zorlanma durumu varsa LPG beyninde bir sorun olduğunu yine bizlere gösterir. Bu durumlarda araçta koku da hissedilebilir. Burada sorun olması durumunda araç içerisine koku yayılır.

LPG beyni araçlarda önemli bir parçadır, yukarıda bahsi geçen durumlarla araçlarınızda benzer bir sorun yaşarsanız en yakın teknik servisine giderek bir sorun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Araçlarda performansınızı düşürmeden rahatça bir sürüş ve yolculuk keyfi için aracınızı düzenli aralıklarla bakım ve onarıma götürmelisiniz.

LPG beyni tamiri, bakım ve onarımı kısa sürede uzman ekipler tarafından yapılmaktadır. Uzun süre beklemenize gerek kalmaz.

 

LPG beyni araçlarda ne işe yarar ve sorunu nasıl anlaşılır tamiri var mıdır gibi sorularınızı makalemizde yanıtlamaya çalıştık. Araçlarda ilgili diğer sorunlar için ilgili diğer yazılarımızı kontrol edebilirsiniz. LPG beyni nedir? LPG beyni ne işe yarar? Bunların cevabını vermiş olduk.

LPG beyni hakkında yazı için kaynak

Benzer içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu