Yerli otomobil nerede üretildi?

Yerli otomobil nerede üretildi ve yerli otomobilin tasarımını kim yaptı? konusu merak konusu olmaya başladı. Yerli otomobilin tanıtımından sonra en çok merak edilen konu haline geldi.

Yerli otomobil nerede üretildi ve yerli otomobilin tasarımını kim yaptı? konusu merak konusu olmaya başladı. Yerli otomobilin tanıtımından sonra en çok merak edilen konu haline geldi. Kimileri yerli otomobil neden dışarıda üretildi diye yorumlar yaparken bu konu gündemi meşgul etmeye başladı.

Gerçekten Yerli otomobil nerede üretildi?

Yerli ve milli otomobilimiz 27 Aralık 2019 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı tarafından bilişim vadisinde tanıtımı gerçekleşmişti. Bu otomobil hayli ilgi görünce bazı kesimler bu otomobilin yurt dışında neden üretildiğini sormaya başladı. Bizde sizlere bu gün Yerli otomobil nerede üretildi? bu sorunun cevabını arayacağız.

Şu an gündemimizde bir diğer soru olan yerli otomobilin tasarımını kim yaptı? Sorusunu da cevaplayacağız. Değerli arkadaşlar şimdi bu soruya cevap vererek başlayalım.

Yerli Otomobilin tasarımını kim yaptı?

Yerli otomobilin tasarımını dünyaca ünlü tasarımcı Murat Günak yaptı. Fikri mülkiyetini yüzde 100 yerli tasarımcımız Murat Günak yapmıştır. Bu tip araçlarda tasarım ve mülkiyet önemli olduğu için yerli otomobilde dikkat edilen önemli nokta bu oldu. Bu yüzden fikri mülkiyetimizin yüzde 100 olduğu otomobili çok beğendiğimizi söylemek isteriz.

Ayrıca tasarımcı Murat Günak ise gerçekten bizim tarihimizden esintler ve yeni özellikler konusunda da fazla cömert olarak Osmanlı ve Selçuklu Devleti motiflerine yer verilmiş bir araçla karşımıza çıkmış durumdadır. Yerli otomobilin tasarımı kime ait sorusunun cevabı yüzde 100 bize ait diyoruz.

Yerli otomobil nerede üretildi

Yerli otomobilimiz nerede üretildi?

Ülkemiz için çok iyi bir gelişme olan yerli otomobil tanıtımından sonra bir çok soru ortaya çıktı. Tıpkı 1966 yılında yerli otomobimiz Devrim için de aynı çevreler itiraz etmiş Türkler araba yapamaz diye eleştirmişler,  çok iyi bir araç yapıldığı halde projenin üzeri kapatılmış ve Devrim otomobili bir anda seri üretime geçmeden sonlanmıştı.  Şimdi de aynı çevreler ve ülkenin gelişmesini istemeyenler eleştiri yaparak Yerli otomobil nerede üretildi sorusunun peşine düşmektedir.

Şimdi gelelim bu sorunun cevabına: Yerli otomobilimiz prototip aşamada Pininfarina adlı şirket ile beraber İtalya da üretilmiştir. Hemen bu cümleyi görenler ise işte biz neden üretmiyoruz neden İtalya da üretiliyor o zaman yerli değil düşüncesini ortaya atmaya başladılar.  Değerli okurlarımız orada yapılan bir otomobil bizim tasarım ve fikri mülkiyetimiz olunca neden yerli olmaz ki? ben bu şekilde düşünenlerin yanlış olduğunu sizlere detaylarıyla anlatacağım.

Pininfarina adlı şirket tüm dünyada ülkelerin başvurduğu ünlü araç üretim şirketi diyebiliriz. Yani ülkeler öncelikle belli ücretler ödeyerek çıkarılacak olan aracın prototip aracını burada üretip beğenilir ise kendi fabrikalarında ve kendi dizayn ettikleri bant sisteminde seri üretime başlamaktadırlar.  Bizler de ülkemizde fabrika kurulu olmadığı için ve şu an devrim niteliğinde bir araç çıkarmak için bu şirketin kapısı çalınmış ve tasarımcılarımız burada bizim fikri mülkiyetimizle ve tasarımımızla Pininfarina üretim yerinde yerli otomobilimizi ürettik.

Yani bunu tüm dünya yaparken sorun olmazken burada bazı çevreler bu otomobili biz üretmedik diye ortalığı ayağa kaldırmıştır.  Şimdi soruyorum bu düşünceye sahip insanlara.  Siz ortada araba yokken hangi arabaya göre fabrika kurup bant sistemi yapacaksınız. Yada fabrika kurup milyarlarca lira harcayıp fabrika kurduktan sonra yapılan otomobili beğenilmeme durumunda çöpe mi atacaksınız. Hazır fabrikalar da montaj yapılan bir sisteme sahip olmadığı için sizlerin bu dediği havada kalmaktadır.

Bunun için ise öncelikle prototip yapılması gayet güzel bir tercih olmuş. Olan bir şeyi yapmaktan ise öncelikle tanıtımı yapılan bir otomobil için fabrika kurmak daha mantıklı olmaktadır.  Bu yüzden de bunun için çalışan bir firma ile anlaşmak daha iyi bir tercih olmuş. Bu arada araç beğenilince de tabi fabrika kurulma aşaması belirlenmiş oldu. Bunun için de Yerli otomobil neden Bursa da üretilecek? Adlı yazımızı yazdım. O yazıma da bakabilirsiniz.

Benzer içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu