Yerli Otomobil Fabrikasının ÇED Raporu Tamamlandı

Yerli otomobil üretimi için kurulacak fabrikanın temel atma hazırlıkları devam ediyor. Bursa Gemlik'te yapılması planlanan yerli otomobil fabrikası için yeni bir gelişme yaşandı.

Yerli otomobil üretimi için kurulacak fabrikanın temel atma hazırlıkları devam ediyor. Bursa Gemlik’te yapılması planlanan yerli otomobil fabrikası için yeni bir gelişme yaşandı. Yerli otomobil fabrikasının ÇED raporu tamamlandı

Yerli Otomobil Fabrikasının ÇED Raporu Tamamlandı

Yayınlanan raporda Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) üreteceği yerli otomobil için fabrikanın inşaat aşamasının toplam 18 ay süreceği ve inşaat sürecinde çalışacak kişi sayısını iki bin olacağı da ifade edildi. Fabrikada çalışacak işçi sayısı öngörüleri de yer alan raporda 2023 yılı için 2 bin 420, 2032 yılına kadar da 4 bin 323 kişinin çalıştırılması planlanıyor. Projede çalışacak personellerin ise, öncelikli olarak fabrikanın kurulacağı yerdeki yöre halkından temin edilecek.

İlk Yerli Otomobil C-SUV Olacak

Raporda yer verilen başka bir detayda satın alma davranışlarına göre yapılan araştırmaların sonucunda C-SUV’araçlara olan talebin sedan araçlardan fazla olduğunu ve bu yüzden de ilk etapta sedan yerine SUV model üretileceği ifade edildi. İlk olarak iç piyasaya verilecek olan otomobil daha sonra avrupa pazarına ve sonrasında dünyaya açılacak.

Ortaklar 500 Milyon Euro Yatıracak

Raporda babayiğitlerin 2023 yılına kadar projeye yatıracakları miktar da açıklandı. Babayiğitlerin yatıracağı toplam sermaye 2023 yılına kadar 500 milyon euro kadar olacağı ifade edildi. Projenin toplam bedeli proje hazırlık, ön mühendislik, izinler, inşaat, makine, elektrik, tesisat, ekipman, montaj, işletmeye alma, ürün geliştirme, pazarlama kalemleri dâhil olmak üzere 22 milyar lira olarak vurgulandı. Cari açığın 7 milyar euro azaltması beklenen yerli otomobilin yan sanayi ile birlikte 20 bin ek istihdam oluşturması bekleniyor.

Fabrika inşaatında çalışacak iş makinelerine de yer verilen raporda arazi hazırlık ve inşaat aşamasında 50 adet kamyon, 10 adet kule vinç, beş adet mobil vinç, beş adet ekskavatör, beş adet kazık makinesi, 20 adet mikser, üç adet beton pompası ve beş adet jet grout makinesinin kullanılacağına ve bu iş makinelerinden sadece kamyonlar sahaya malzeme temini için giriş çıkış yapabileceğine değinildi. Yerli Otomobil Fabrikasının ÇED Raporu adlı yazımızın sonuna ulaştık.

Önerilen Yazı: Milli Muharip Uçakta Yeni Gelişme!

İlginizi Çekebilir

DMR

Yerli otomobil sitesi yazarı olan Ahmet Demir'e ait otomobil haberleri ve gelişmeler burada yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu