Türkiye’nin İlk Otonom Aracı OTOMOD, Hayırlı Olsun!

Türkiye yerli ve milli teknoloji hamlesi kapsamında, teknoloji alanındaki gelişmelere ayak uydurmaya devam ediyor. Bu kapsamda üretilen Türkiye'nin İlk Otonom Aracı OTOMOD, Hayırlı Olsun.

Türkiye yerli ve milli teknoloji hamlesi kapsamında, teknoloji alanındaki gelişmelere ayak uydurmaya devam ediyor. Bu kapsamda üretilen Türkiye’nin İlk Otonom Aracı OTOMOD, Hayırlı Olsun. Haberimizin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye’nin İlk Otonom Aracı OTOMOD’un Özellikleri Nelerdir?

KODECO ve FEV Türkiye iş birliğiyle geliştirilen ilk otonom ve elektrikli aracı ülkemize hayırlı olsun. Üzerindeki sensör ve kameralar ile hem çevresindeki yaya ve araçları algılayacak hem de kendi konumunu belirleyecek akıllı araçlarda kontrol yazılımları tamamen yerli olanaklarla geliştiriliyor. Yaya ve araç trafiğine açık kampüslerde sürücüsüz olarak otonom hareket edecek tamamen elektrikli araçlarda, direksiyon, gaz ve fren pedalları ise bulunmuyor. 4 yolcu kapasiteli sürücüsüz araçlar 45km/saat maksimum hıza çıkabileceK.

Otonom sürüş, elektrikli araç, yazılım geliştirme, simülasyon, stil tasarım, bilgisayar destekli 3 boyutlu tasarım ve prototip üretimi dallarında uzman 20 Türk mühendisin görev aldığı projenin 30 ayda tamamlanması planlandı. 2 prototip araç ve mobil uygulama çağrı sistemi ile hayata geçirilecek projenin ilk prototip aracı ise KODECO’nun İzmir’deki prototip atölyesinde üretiliyor.

Tüm testler bittiğinde yollarda göreceğimiz OTOMOD, 190 cm yüksekliğinde 250 cm uzunluğunda ve 153 cm eninde olacak. Ayrıca KODECO ve FEV Türkiye iş birliğiyle geliştirilen ECOTOUR ve ECOMOD adı altında kullanımda olan araçlarını da incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Önerilen Yazı: Yerli Otomobil Fabrikasının ÇED Raporu Tamamlandı

İlginizi Çekebilir

DMR

Yerli otomobil sitesi yazarı olan Ahmet Demir'e ait otomobil haberleri ve gelişmeler burada yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu