Milli Muharip Uçakta Yeni Gelişme!

Milli Muharip Uçakta Yeni Gelişme! Web sitemizde ki yazılarımızda sizlere milli olarak üretilen ülkemiz ve milletimiz adına gurur verici olan gelişmeleri sizlere bu kanaldan duyurmaya gayret edeceğiz.

Milli Muharip Uçakta Yeni Gelişme! Web sitemizde ki yazılarımızda sizlere milli olarak üretilen ülkemiz ve milletimiz adına gurur verici olan gelişmeleri sizlere bu kanaldan duyurmaya gayret edeceğiz. Bizleri takip etmeyi ve bildirimleri açmayı unutmayın.

Bildiğiniz üzere ülkemizde yerlileşme ve millileşme hamlesiyle son zamanlarda pek çok yenilik meydana geldi. Özellikle savunma sanayi başta olmak üzere çeşitli alanlarda ve sektörlerde bu yeniliklere hepimiz şahitlik ediyoruz. Bir süredir Koronavirüs’ün gündemleri fazlasıyla meşgul etmesi nedeniyle bazı şeyler gölgede kalabiliyor.

Şimdi başlığımızdaki konunun detaylarına göz atalım.

Milli Muharip Uçak Nedir?

Türkiye’nin 5. nesil savaş uçağı üretimi projesine verdiği isim. Henüz daha çok başlarında olduğumuz bu projede umut verici gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) ve HAVELSAN arasında bir anlaşmaya varıldı. Bu anlaşma, gömülü eğitim/simülasyon, eğitim ve bakım simülatörleri ve çeşitli alanlarda verilecek mühendislik desteği (Virtual Test Environment, proje seviyesi yazılım geliştirme ve siber güvenlik) konularını kapsıyor.

Milli Muharip Uçağın Yazılım ve Teknolojisi Havelsan’a Emanet

Milli Muharip uçağın prototip ve mekaniği oluşturulduktan sonra 5. nesil sistemlerin entegrasyonu için Havelsan’a ihtiyaç duyuldu. Daha önce bir çok ulusal ve uluslararası ürün ve çözümler geliştiren Havelsan şimdi de Milli Muharip Uçağın yazılım tarafıyla ilgilenecek. Yaklşaık 20 milyon kod yazılması gerektiğini bunun için de uzun bir zamana ihtiyaçları olduğunu ifade eden yetkililer projeye dahil oldukları için mutlu ve gururlu olduklarını ifade ettiler.

Proje ortakları kimler?

2023 yılında hangardan çıkması beklenen 5. Nesil Milli Muharip Uçak için güçlerini birleştiren Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) ve HAVELSAN güçlerini birleştirdi. TUSAŞ’ın içerisinde oluşturulan Milli Muharip Uçak ekipleri her geçen gün büyüyor ve ilerleme kat ediyor. Biz de yaşanan gelişmeleri sizler için takip etmeye devam ediyoruz.

Önerilen Yazı: Yerli otomobil TOGG kaç model üretilecek?

İlginizi Çekebilir

DMR

Yerli otomobil sitesi yazarı olan Ahmet Demir'e ait otomobil haberleri ve gelişmeler burada yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu