İlk Yerli Rüzgar Tüneli, Yıl Sonunda Hizmete Giriyor

İlk Yerli Rüzgar Tüneli, Yıl Sonunda Hizmete Giriyor! Başta savunma sanayi olmak üzere büyük yapı ve inşaatlar için önemli olan rüzgar testleri için ODTÜ'de inşa edilen rüzgar tüneli test tüneli kuruldu.

İlk Yerli Rüzgar Tüneli, Yıl Sonunda Hizmete Giriyor! Başta savunma sanayi olmak üzere büyük yapı ve inşaatlar için önemli olan rüzgar testleri için ODTÜ’de inşa edilen rüzgar tüneli test tüneli kuruldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla RÜZGEM, yıl sonunda hizmete giriyor.

Yerlilik Oranı Oldukça Yüksek

Daha önce ülkemizde böyle bir test tüneli olmayışı, testler için geliştirilen projelerin dışarıya gitmesi anlamına geliyordu. Bu nedenle bu konuyla ilgili bir çalışma başlatıldı ve test merkezinin kurulması için kollar sıvandı. ODTÜ öncülüğünde ve Cumhurbaşkanlığının fonladığı ilk yerli rüzgar tüneli inşa edildi.

ODTÜ Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Uzol projede ulaşılan yerlilikle ilgili verdiği bilgilerde; “Bu proje Kalkınma Bakanlığının projesi olarak ortaya çıktı. ve dolayısıyla ilk yerli rüzgar tünelinin kurulumu için fon bakanlık tarafından sağlandı”. dedi. Uzol;”Kalkınma Bakanlığından gelen fonların yarısını kullanarak rüzgar tüneli kuruldu. Şu an bina olmak üzere her şey yerli firmalar tarafından üretildi.

İlk başta yurt dışından ithal etmeyi planladığımız bazı parçalarda yerli olarak üretebildiğimizi fark ettik ve onları yerli olarak sağladık. Ölçüm sistemleri ile ilgili çok önemli parçaların yerli portatiflerini üretmeye başladık. Yerli katkı oranı çok yüksek bir sistem ve bir araştırma ve ARGE alt yapısı oluştu” dedi.

İlk Yerli Rüzgar Tünelinde Savunma Sanayi Ön Planda Olacak

En yüksek hızın yaklaşık 340 kilometreye ulaştığı rüzgar tünelinde rüzgarın sistemlerin üzerindeki etkisinin test edilecek. İnsansız Hava Aracı (IHA), Silahlı İnsansız Hava Aracı (SIHA), Milli Muharip Uçak ve benzeri sistemlerin aerodinamik testleri, helikopter projeleri kapsamındaki çeşitli testler, rüzgar türbin kanat profil testleri ve rüzgar santralleri aerodinamik testleri, yüksek bina ve köprü rüzgar yükü testleri, şehir modelleri rüzgar testleri ve otomotiv sektöründeki bazı testlerin yapılabileceği şekilde ölçüm sistemleri ile donatıldı.

Önerilen Yazı: Yerli Elektrikli Traktör, Gün Sayıyor!

İlginizi Çekebilir

DMR

Yerli otomobil sitesi yazarı olan Ahmet Demir'e ait otomobil haberleri ve gelişmeler burada yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu