Yerli Elektrikli Metrobüsler, İstanbul’da

Bozankaya Aş tarafından üretilen ilk elektrikli metrobüsler deneme testleri için İstanbul'da. Yerli Metrobüsler, İstanbul'da Bozankaya 30 yılı aşkın tecrübesiyle ürettiği toplu taşıma araçlarıyla adından söz ettiriyor.

Bozankaya Aş tarafından üretilen ilk elektrikli metrobüsler deneme testleri için İstanbul’da. Yerli Metrobüsler, İstanbul’da Bozankaya 30 yılı aşkın tecrübesiyle ürettiği toplu taşıma araçlarıyla adından söz ettiriyor.

Firma 1989 yılında Almanya’da kurulmuş fakat Türkiye’nin stratejik konumu ve hinterlandının genişliği şirketin merkezini ülkemize taşıma kararı aldırmış. Bozankaya raylı sistemler üzerinde farklı alternatif ürünlerle üretimlerini sürdürürken AR-GE çalışmalarına da devam etmiş. Böylece kara taşımacılığı için de yerli elektrikli metrobüsleri üreterek bir ilke imza atıyor.

Elektrikli Metrobüsler İstanbul’da Görüldü

İstanbul’a da İETT’ye ait metrobüs yollarında test edilecek olan 2 adet metrobüs İstanbul’da görüntülendi. Bu haberi sosyal medya hesaplarından duyuran Bozankaya AŞ şu ifadelere yer verdi; “Türkiye’nin ilk ve tek elektrikli otobüs tasarımcısı ve üreticisi Bozankaya, İETT’nin Metrobüs hattında test etmek için İstanbul’da!

Tek şarjla 250 kilometre seyahat edebilen, yüksek teknolojili,% 100 elektrikli, 250 yolcu kapasiteli, 25 metre uzunluğundaki iç hat Metrobüsümüzü teslim ettik.” dedi.

Bozankaya Metroları Bangkok’da

Türkiye’nin ilk ve tek elektrikli otobüs tasarımcısı ve üreticisi olan Bozankaya, 2016 yılında Tayland’ın başkenti Bangkok’ta açılan ihaleye  Siemens-Bozankaya konsorsiyumu olarak katıldı. İhaleyi kazanan konsorsiyum Tayland’ın başkenti Bangkok’un 88 araçlık metro projesinin yüklenicisi oldu. Böylelikle ülkemizin ilk ilk %100 elektrikli otobüs ihracatı yapılmış oldu. 2019 yılında da teslim edilen metrolar faaliyetlerine başladı.

Ülkemizde ise Malatya, İzmir, Elazığ, Konya, Eskişehir, Manisa ve Şanlıurfa gibi farklı şehirlerde, elektrikli otobüsler, taramvaylar ve trambüslerle hizmet vermeye deva ediyor. Ülke içindeki en ucuz ulaşım ağı çözümlerini de sunan Bozankaya, farklı şehir ve ülkelerde yeni yatırımlara da devam ediyor.

Önerilen Yazı: İlk Yerli Rüzgar Tüneli, Yıl Sonunda Hizmete Giriyor

İlginizi Çekebilir

DMR

Yerli otomobil sitesi yazarı olan Ahmet Demir'e ait otomobil haberleri ve gelişmeler burada yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu