Audi A6 e-tron konsepti görücüye çıktı!

Audi A6 e-tron konsepti görücüye çıktı! Audi, elektrikli mobiliteye yönelik "e-volution" ile kararlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor ve Auto Shanghai 2021 fuarında yenilikçi, tamamen elektrikli

Audi A6 e-tron konsepti görücüye çıktı! Audi, elektrikli mobiliteye yönelik “e-volution” ile kararlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor ve Auto Shanghai 2021 fuarında yenilikçi, tamamen elektrikli, üretim otomobil ailesinin öncüsü olan dört kapılı Audi A6 e-tron konseptini sergileyecek. Tamamen yeni bir teknoloji mimarisi, “Premium Platform Electric” veya kısaca PPE, gelecekte bu araçlar için teknoloji platformu görevi görecek.

2022’nin sonlarından başlayarak, C ve daha sonra B segmentindeki ilk seri üretim otomobiller PPE teknolojisi ile yeniden piyasaya sürülecek; bunlar arasında – elektrikli araçlar için pazarda bir ilk – hem yerden yüksekliği yüksek SUV’lar hem de dinamik tasarımlı modeller Yaklaşan Audi A6 e-tron gibi daha düşük sürüş yüksekliği.

Audi A6 e-tron konsepti görücüye çıktı!

Audi A6 amblemini kullanan konsept otomobil, markanın lüks sınıf model serisindeki yerinin altını çiziyor. Bu model, markayı 1968’den beri dünyanın en yüksek hacimli segmentlerinden birinde – başlangıçta ve 1994’e kadar Audi 100 olarak temsil etti. Önce Sedan, Avant ve allroad, daha sonra A7 olarak tanıtılan Sportback – model ailesini tamamladı. Elektrikli bir sürüş sistemi, Audi A6’da zaten uzun bir geleneğe sahip – 2011’de piyasaya sürülen tam hibrit versiyondan sonra, mevcut Audi A6 TFSIe, 2019’da plug-in hibrit sürücü ve 50’ye varan bir elektrikli menzil ile piyasaya çıktı. 91 kilometre (NEFZ).

Audi A6 e-tron konsepti görücüye çıktı!

Bununla birlikte, ikincisinden farklı olarak, Auto Shanghai 2021 fuarında sergilenen Audi A6 e-tron konsepti, Audi’nin liderliğinde geliştirilen gelecekteki PPE platformuna dayalı olarak yalnızca elektrik gücüne dayanıyor. Aynı zamanda, tamamen yeni bir tasarım konseptini de temsil ediyor – mevcut A6 ile ortak olan tek şey boyutları. 4.96 metre uzunluğunda, 1.96 metre genişliğinde ve 1.44 metre yüksekliğindeki gövde bir Sportback olarak tasarlanmıştır ve hatları Audi’nin mevcut tasarım dilinin sistematik ilerlemesinin açık bir yansımasıdır.

Şangay’da lansmanını yapan Audi A6 e-tron konsept dış modeli, basit bir tasarım egzersizinden çok daha fazlasıdır – gövdesi, Audi’nin gelecekteki üretim modellerinin bir ön tadıdır ve elektrikle çalışan lüks sınıfın ne kadar dinamik ve zarif olduğuna dair net göstergeler sunar. markadan dört yüzük ile bakacak.

PPE teknolojisi, otomobilin çizgilerinin ima ettiği şeyin aslında dinamik sürüş performansına ve birincil araç olarak kullanıma uygun günlük uygunluğa dönüştürülmesini sağlayacaktır. Spesifik olarak, bu, seçilen sürüş sistemine ve model versiyonuna bağlı olarak, bir Audi A6 e- tron’un gelecekte 700 kilometreden fazla bir menzile (WLTP standardına göre) sahip olmasının beklendiği ve en güçlü üyelerine sahip olacağı anlamına gelir. ailesi 0’dan 100 km / sa hıza dört saniyeden daha kısa bir sürede hızlanacak.

E -tron için E, şıklık için E – Audi A6 e-tron konseptinin tasarımı
Boyutlarına göre, Audi A6 e-tron konsepti açıkça lüks sınıfın bir temsilcisidir – 4,96 metre uzunluk, 1,96 metre genişlik ve 1,44 metre yükseklik, Audi A6 / A7 serisinin mevcut üyeleriyle aynıdır. . Dinamik orantıları ve markaya özgü fastback tasarımı da dahil olmak üzere zarif çizgileriyle, bu aracın bir rüzgar tünelinde tasarlandığı ilk bakışta aşikar.

Aerodinamik, Audi’nin lüks sınıftaki uzun başarı geçmişinde her zaman önemli bir rol oynamıştır. Audi 100 / C3’ün cW değeri efsane olmaya devam ediyor – o zamanlar tüm sınıflarda aerodinamik dünya şampiyonuydu ve 0.30 cW değeri ile Audi, 1982’nin başlarında rakiplerinden çok daha iyi performans gösteriyordu ve bunu yapmaya devam etti. uzun yıllar boyunca. Audi 100’ün üçüncü nesli, akıcı hatları ile lüks sınıfta o zamana kadar oldukça muhafazakar olan otomotiv tasarımında devrim yarattı ve köklü bir şekilde dönüştürdü.

Audi A6 e-tron konsepti görücüye çıktı!

Şimdi Audi A6 e-tron konsepti, bu başarı öyküsünde yeni bir bölüm yazıyor ve markanın her zaman biçim ve işlevi mükemmel bir ortak yaşamda birleştirdiğini bir kez daha kanıtlıyor. Sadece 0,22’lik bir cW değeri, elektrikli C segmentinde benzeri görülmemiş bir durumdur. Layman’ın terimleriyle, bu, aracın minimum aerodinamik sürtünme sergilediği anlamına gelir – bu, başlangıçta daha düşük enerji tüketimi ve dolayısıyla genişletilmiş menzil anlamına gelir. Aynı zamanda, rüzgar tünelindeki ince ayar, bir kez daha olağanüstü zarafet ve son ayrıntısına kadar uyum ile organik bir tasarımla sonuçlandı.

Büyük 22 inç jantlar ve kısa çıkıntılar, düz kabin ve geniş coupe tavan kemeri, araca belirgin bir şekilde bir spor otomobili anımsatan oranlar verir. Sert kenarların olmaması, vücut boyunca dışbükey ve içbükey yüzeyler arasında ve yumuşak gölgelerde yumuşak geçişlerle sonuçlanır. Audi A6 e-tron konsepti, özellikle yandan bakıldığında tek bir kalıptan geliyormuş gibi monolitik görünür.

Arka yan camın eğimi, Audi Sportback pencere tasarımının tipik bir özelliğidir; Sonuç olarak, D sütunu aracın arka ucunun sabit tabanından özellikle aerodinamik bir şekilde yükselir. Göz alıcı quattro tekerlek davlumbazları, gövdenin genişliğini etkili bir şekilde vurgular ve aynı anda yan yüzeylere organik olarak entegre olur.

Tekerlek kemerleri, şimdi Audi markasının elektrikli araç filosunun ayırt edici özelliği olan bir tasarım öğesi olan siyah bir kaplama ile vurgulanan, külbütör panelinin üzerindeki özel olarak şekillendirilmiş batarya alanı ile birbirine bağlanır. Ayrıca Audi e-tron modellerinin tipik özelliği , A sütununun tabanındaki şık, kamera tabanlı sanal dış aynalardır.

Önden bakıldığında, Audi A6 e-tron konseptinin dört halkalı markanın elektrikle çalışan bir temsilcisi olduğu hemen anlaşılıyor . Karakteristik bir özellik, aktarma organlarını, bataryayı ve frenleri soğutmak için derin hava girişleriyle altta sınırlanan geniş kapalı Tek Çerçeveli ızgaradır. Düz far çerçeveleri, aracın gövdesinin yatay olarak hizalanmış mimarisinin altını çizerek, yanal olarak süpürülen ön ucun yanlarına doğru uzanır.

Rüzgar tünelinin arka kısımdaki etkisi açıkça görülüyor. Üst arka uç, aerodinamik olarak işlevsel bir ayrılma kenarı oluşturacak şekilde şekillendirilmiştir. Ve alt bölümde, arka difüzörün cömert boyutlu hava çıkışı, rüzgarlık alanına entegre edilmiştir.

Bu eleman, türbülansı azaltan bir şekilde aracın altından akan havayı kanalize eder – azaltılmış aerodinamik sürtünme (yani cW değeri) ve en aza indirilmiş kaldırma kuvvetinin mükemmel bir kombinasyonu.

“Heliosilver”, boyanın teknoid görünümlü renginin adıdır ve bu da Audi A6 e-tron konseptinin görünümüne estetik bir duruş ve işlevsellik katar . Boya, quattro tekerlek kemerlerinin etrafındaki alanda özellikle görülebilen üç boyutlu bir derinlik etkisiyle gövdenin şekillerini vurguluyor. Ön tarafta, yine Heliosilver’da bulunan Singleframe ızgara, çerçevenin koyu mat siyah rengiyle çarpıcı bir kontrast oluşturur. Bu keskin kontrast, aynı zamanda, aracın yanlarındaki külbütör panel bölümlerindeki yatay olarak yönlendirilmiş oranları da vurgular.

Nefes kesici görünümüne ek olarak boya, enerji tüketimini azaltan somut teknik faydalar da sunar. Bunun nedeni, güneş ışığında termal radyasyonun önemli bir yüzdesini yansıtabilmesidir, böylece otomobilin gövdesine ve hepsinden önemlisi iç kısmına giren enerji miktarını azaltabilir. Sonuç olarak, birçok durumda yolcuların sabit bir konfor düzeyini korumak için klimayı kullanmalarına gerek kalmaz – bu, tahrik sistemine ek olarak enerji tüketimi üzerinde etkisi olan ana faktörlerden biridir. Bu, aracın menziline ve CO 2 ayak izine – her kilometrede ve hatta trafik ışıklarında durduğunda bile fayda sağlar.

Görün ve görün – Audi A6 e-tron konseptinin aydınlatma teknolojisi
Düz farlar ve arka lambalar ince ve hatların genel bileşimiyle aynı hizada. Dijital Matrix LED ve dijital OLED teknolojisi, minimum yüzey alanıyla bile maksimum parlaklık ve çok çeşitli özellikler elde etmeyi mümkün kılarken, aynı zamanda özelleştirilebilir ışık imzaları sunar. Audi aydınlatma tasarımcıları ve geliştiricilerinden oluşan ekip bir kez daha harika bir iş çıkardı – bu konsept otomobil, aydınlatma ünitelerine bir dizi yeni özellik ve kişiselleştirme seçeneği ekliyor.

Vücudun her bir yanına yerleştirilmiş üç küçük, yüksek çözünürlüklü LED projektör, altlarındaki zemini kapılar açıldığında bir sahneye dönüştürüyor – küçük, genişletilmiş dinamik aydınlatma efektleri, yolcuları kendi dillerinde mesajlarla selamlıyor. Şangay’daki prömiyerde bu, elbette Çince karakterler anlamına geliyor.

Güvenlik özelliklerinin ve estetik tasarımın kombinasyonu, Audi için her zaman özel bir öneme sahip olmuştur. Bu nedenle küçük, yüksek çözünürlüklü projektörler, örneğin bir bisiklet sürücüsünü arabanın kapısının açılmak üzere olduğu konusunda uyarmak için yerde uyarı sembolleri de gösterir.

Aracın köşelerine dikkat çekmeyecek şekilde entegre edilen diğer dört yüksek çözünürlüklü LED projektör, dönüş sinyali projeksiyonları üretir. Bu projeksiyonların tasarımı, gerektiği şekilde farklı pazarlara ve onay bölgelerine hitap edecek şekilde değiştirilebilir.

Digital Matrix LED ön farlar neredeyse sinema kalitesine ulaşır. Örneğin, Audi A6 e-tron konsepti, pili şarj etmek için bir mola sırasında bir duvarın önüne park edilirse, sürücü ve yolcular, üzerine yansıtılan bir video oyunu oynayarak zaman geçirebilirler. Kokpitteki küçük bir ekran yerine, kendi oyunlarının sanal manzaralarının XXL formatında duvara yansıtıldığını görecekler – ve tüm bunları Digital Matrix LED farlar aracılığıyla. Oyuncular, birkaç metre genişliğindeki oyunun özellikle iyi bir görünümü için aracın yanında veya doğrudan aracın önünde durabilirler.

Oyuncular oyunu akıllı telefon üzerinden kontrol eder. Ve oyunun kendisi bile bir Audi ürünü – Audi tasarımcıları onu özellikle Audi A6 e-tron konsepti için tasarladı ve geliştirdi !

Konsept otomobilin arka ucu, kesintisiz bir ışık şeridi olarak ekran gibi davranan yeni nesil dijital OLED elemanlarına sahip. Ayrıca, müşterinin kişisel zevkine göre uyarlanabilen dijital ışık imzalarının ve dinamik aydınlatma ekranlarının neredeyse sınırsız özelleştirilebilir varyasyonlarını oluşturmak için de kullanılabilirler.

Arka lambalardaki yeni bir özellik, dijital OLED elemanlarının üç boyutlu mimarisidir ve bu – gövdenin şekline uyarlanmıştır – gece tasarımını genel görünüme mükemmel bir şekilde entegre etmeyi mümkün kılar. Bu, dinamik ışık gösterisini daha önce olduğu gibi sadece iki boyutta değil, aynı zamanda etkileyici, 3 boyutlu bir mekansal efektle deneyimlemeyi mümkün kılar.

Ve farlar gibi kombinasyonlu arka lambaların, araç aydınlatmasının geleneksel işlevleri, yani görme ve görülme söz konusu olduğunda geliştiricilerin gereksinimlerini karşıladığını söylemeye gerek yok – ön tarafta, akıllıca farlara sahip net ve parlak bir şekilde aydınlatılmış bir yol. trafik durumuna, hava durumuna ve çevreye uyum sağlamanın yanı sıra diğer yol kullanıcılarıyla iletişim kurun. Arkada, ultra parlak, homojen ve yüksek kontrastlı dijital OLED kombinasyonu arka lambalar, geleceğin yollarındaki güvenlik seviyesini özellikle ve önemli ölçüde artırabilir.

Ayrıca aracın etrafındaki çıkıntılar, iletişim menzilinin ilk kez aracın ötesine uzanmasına izin veriyor. Araçtaki akıllı bağlantı sayesinde, A6 e-tron konsepti diğer yol kullanıcılarına görsel sinyallerle bilgi sağlar.

Yüksek yerden yükseklik ve düşük sürüş yüksekliği
KKD, özel olarak pilli elektrikli tahrik sistemleri için tasarlanmıştır ve bu nedenle bu teknolojinin tüm avantajlarından tam olarak yararlanabilir. Gelecekteki KKD filosunun temel unsuru, A6 e-tron konseptinde yaklaşık 100 kWh enerji tutan akslar arasındaki bir pil modülüdür . Tüm araç tabanının kullanılması, batarya için nispeten düz bir yerleşim planının elde edilmesini mümkün kılar. Bu, ilk kez, bu tek platformu hem yerden yüksekliği yüksek araçlar hem de Audi A6 e-tron konsepti gibi kararlı bir şekilde dinamik, düz mimariye sahip araçlar için kullanmanın mümkün olacağı anlamına gelir . temel mimari.

KKD araçlarının pil boyutu ve dingil mesafesi ölçeklenebilir ve bu da onları farklı pazar segmentlerinde kullanıma uygun hale getirir. Oldukça uzun bir dingil mesafesi ve çok kısa çıkıntıların oranı, hepsinin ortak noktası olacak ve bu, büyük tekerleklerle birlikte, sadece tasarım açısından değil, sadece mükemmel olan temel oranlarla sonuçlanıyor. Bunun nedeni, gelecekteki KKD modellerinin yolcularının da daha uzun bir iç mekana ve her iki koltuk sırasında daha fazla bacak boşluğuna dönüşen uzun dingil mesafesinden yararlanacak olmasıdır – bu, tüm segmentler için önemli bir avantajdır. Ayrıca, teknoloji nedeniyle ihtiyaç duyulmayan bir iletim tünelinin olmaması sayesinde elektrikli araçlar da genel olarak daha geniştir.

Ancak iletim tüneli olmasa bile, Audi müşterilerinin markanın ticari markası olan quattro tahrik sisteminden vazgeçmeleri gerekmeyecek. Gelecekteki KKD modelleri yelpazesi, talep üzerine dört tekerlekten çekiş sağlamak ve sürüş dinamikleri ile enerji verimliliği arasında mükemmel bir denge sağlamak için elektronik koordinasyon kullanan, her biri ön ve arka akslara monte edilmiş bir elektrik motorlu versiyonları içerecektir. Ek olarak, e-tron ailesi, minimum tüketim ve maksimum menzil için optimize edilmiş temel versiyonları da içerecek – bu durumda, tahrik, arka aksa monte edilmiş tek bir elektrik motorundan gelecektir.

Audi A6 e-tron konseptinin iki elektrik motoru, toplam 350 kW çıkış ve 800 Newton metre tork sunma kapasitesine sahiptir.

Audi e-tron konseptinin ön tekerlekleri , arkada çok bağlantılı bir aks ile elektrikli araçlar için özel olarak optimize edilmiş beş bağlantılı bir aks üzerinden bağlanır. Konsept otomobil, uyarlanabilir amortisörlü Audi havalı süspansiyona sahiptir.

Audi A6 e-tron konsepti görücüye çıktı!

Hızlı şarj, yüksek menzil
Audi A6 e-tron konseptinin tahrik teknolojisinin – ve gelecekteki tüm PPE modellerinin – kalbi , 800 volt şarj teknolojisidir. Kendisinden önceki Audi e-tron GT gibi, bu da Audi A6 e-tron konseptinin pilinin hızlı şarj istasyonlarında çok kısa sürede 270 kW’a kadar şarj edilebilmesini sağlıyor. Bu devrim niteliğindeki teknoloji, ilk kez PPE ile yüksek hacimli orta sınıf ve lüks segmentlere girecek.

Bu teknoloji, geleneksel bir motorla çalışan bir arabaya yakıt ikmali yapmak için durma noktasına yaklaşan şarj sürelerini mümkün kılar. 300 kilometreden daha fazla güç sağlayan bir aküyü yeterli bir seviyede şarj etmek için sadece 10 dakika yeterlidir. Ve 25 dakikadan daha kısa bir sürede, Audi A6 e-tron konseptinin 100 kWh pilini yüzde 5 ila 80 arasında şarj edebilirsiniz.

Seçilen sürüş sistemine ve güç çıkışına bağlı olarak 700 kilometreden fazla menzil ile birlikte Audi A6 e-tron konsepti, birincil araç olarak kullanım için ödünsüz bir şekilde uygundur. Dahası, menzili ve şarj hızı, içten yanmalı motorların hızına ayak uydurarak, onu kısa seyahatlerden mağazaya ve tatile giderken daha uzun yolculuklara kadar günlük ihtiyaçlar için mükemmel evrensel bir otomobil haline getiriyor.

Dinamik nitelikler açısından, Audi A6 e-tron konsepti – bir elektrikli otomobil için tipik olduğu gibi – içten yanmalı motorlarla rakiplerini gerçekten geride bırakıyor. İlk devrimden itibaren mevcut olan yüksek torku sayesinde, verimlilik için tasarlanmış giriş seviyesi modeller bile yedi saniyeden daha kısa sürede 100 km / saate hızlanacaktır. Üst düzey, yüksek performanslı modellerde, bu sprint dört saniyenin çok altına bile düşürülebilir.

KKD – Çok yönlü, değişken, elektrikli
2018, Audi’nin ilk tamamen elektrikli üretim aracı olan Audi e-tron’un lansmanını gördü . O zamandan beri, üç yıldan kısa bir süre içinde marka, tüm ürün yelpazesinde elektrikli mobilitenin yaygın bir şekilde tanıtılmasıyla sistematik ve hızlı bir şekilde ilerlemiştir. Audi e-tron SUV ve e-tron Sportback’in ardından, Porsche AG ile ortak geliştirilen yeni bir teknoloji platformuna dayanan son derece dinamik e-tron GT, Şubat 2021’de görücüye çıktı.

Ve sadece iki ay sonra, Audi Q4 e-tron ve Q4 Sportback e-tron’un prömiyeri yapıldı – Volkswagen Grubu’nun MEB’i olan A segmentinde son derece benzersiz iki SUV. Aynı zamanda tamamen elektrikli olan Audi Q2 L e-tron , 2019’dan beri Çin pazarında da özel olarak satılıyor.

Audi A6 e-tron konsepti artık bir araç ailesinin ilk üyesidir – başlangıçta C segmentinde ve daha sonra B ve D segmentlerinde başka bir yenilikçi teknoloji platformu olan Premium Platform Electric, veya kısaca KKD. Bu modüler sistem, Audi’nin liderliğinde Porsche AG ile birlikte geliştirilmektedir. PPE platformunda inşa edilen ilk Audi üretim araçları, 2022’nin ikinci yarısından itibaren art arda tanıtılacak.

PPE araçları, küresel olarak sunulmak üzere özel olarak tasarlanmıştır ve markanın tüm önemli pazarlarında piyasaya sürülecektir. Audi, araçları hem Avrupa tesislerinde hem de şirketin en büyük tek pazarı olan Çin’de üretmeyi planlıyor. Changchun’da özellikle bu amaç için yeni bir üretim tesisi inşa ediliyor, burada Audi’nin PPE teknolojisine sahip elektrikli arabaları on yılın ortasında hattan çıkmaya başlayacak. Tesis, Audi ve ortak girişim ortağı FAW tarafından ortaklaşa işletilmektedir.

PPE, Audi A6 serisi gibi Audi’nin temel ürün yelpazesinin bir parçası olan düşük sürüş yüksekliğine sahip araçların yanı sıra yerden yüksekliğe sahip SUV’lar ve CUV’ler de dahil olmak üzere benzeri görülmemiş bir yüksek hacimli otomobili barındırmak için tasarlanmış ilk platformdur. . Ancak PPE serisini, onlarca yıldır Audi için en yüksek hacimli pazar segmenti olan B segmentine genişletme planları da var. Üst düzey D segmenti söz konusu olduğunda bile, KKD üzerine inşa edilecek mükemmel bir teknolojik platformdur.

KKD ile elektrikli araçlar artık SUV segmentinin ötesinde otomobil konseptlerini tercih eden müşteriler için de cazip olacak – örneğin, markanın özelliği olan ve Audi A6 e-tron konseptinin son teknolojiye dönüştüğü bir Sportback gibi. model.

Sonuç olarak Audi, yüksek hacimli B ve C segmentleri aracılığıyla portföyündeki elektrikli araç yelpazesini etkili bir şekilde genişletebilir. Ek olarak, ölçek ekonomileri, lüks sınıf teknolojinin ve çeşitli farklı model sürümlerinin, premium pazarda rakipsiz olan geniş bir model yelpazesine dahil edilmesine izin verecektir.

Ayrıca filo tüketimi ve CO 2 emisyonları da bundan faydalanır. Özetle, PPE, şirketin hacim ve çeşitlilik yoluyla elektrikli mobiliteye doğru hızlı dönüşümünün bir başka Audi başarı öyküsü olmasını sağlayacak.

Benzer içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu