Yerli Otomobil Haberleri

Aspilsan, Lityum İyon Pil Üretecek.

Savunma sanayinin etkili oyuncularından biri olan Aspilsan, daha önceki başarılarına bir yenisini daha eklemeyi istiyor. Ülkemizin hava araçlarının akülerini 30 yıldır yerli olarak üreten Aspilsan, lityum iyon pil üretecek.

Fabrikanın İnşaatı Başlıyor

Aspilsan’ın üretimini yapacağı lityum iyon piller için inşaat süreci başlıyor. Ana yüklenici firmayla sözleşme imzalanan törende fabrika inşaatının önümüzdeki yıl bitmesi hedefleniyor. Yerli otomobilin pilini üretmeye talip olduklarını ifade eden Aspilsan Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Doğankaya, “Depolanabilir enerji alanında, bu tesisle birlikte, ilk olarak yurt dışına bağımlılığımız azalacak, ilerleyen yıllarda ise bağımsız hale geleceğiz. Biz, dünyada depolanabilir enerji konusunda birçok firma ile rekabet edecek bir firmayız. Bunun için yeterli heyecana da sahibiz.” dedi.

Askeri Alandaki Tecrübemiz, Rehberimiz

Aspilsan 30 yıldır, askeri birliklerimizde kullanılan cihazlara özgü pil ve bataryalar üretiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin  gücüne güç katan firma aynı zamanda uçak ve helikopterlerin tamamının akülerini üretiyor. Yaptıkları bu üretimden aldıkları güçle sahip oldukları tecrübeyi, raylı sistemler akülerini üretmeye aktardılar. Bu alanda üretikleri aküleri de Kayseri’deki raylı sistemler üzerinde deneyip testlerden başarıyla geçtiler. Aspilsan Havacılık ve Raylı Sistemler Müdürü Murat Kaan,”Akülerimizin güvenlik ve performans açısından laboratuvar testleri yapıldı. Beklediğimizin üzerinde bir performans gördük. Türkiye’de bizim dışımızda raylı sistemler için üretim yapan bir batarya firması yok. Bu aküler, metro, tramvay, hızlı tren, elektrikli tren gibi ülkemizde yürütülen ciddi projelerin hepsinde kullanılabilir. Uzun ömürlüler ve birçok avantajları var. ” dedi.

Önerilen Yazı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Doğalgaz Müjdesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı