Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Doğalgaz Müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Doğalgaz Müjdesi Bilindiği üzere Türkiye yeraltı kaynakları açısından %99 oranında dışa bağımlı bir ülke konumundaydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Doğalgaz Müjdesi Bilindiği üzere Türkiye yeraltı kaynakları açısından %99 oranında dışa bağımlı bir ülke konumundaydı. Ülkemizin cari açığının büyük çoğunluğunu oluşturan petrol ve doğalgaz ithalatı ciddi anlamda bir ekonomik maliyeti de beraberinde getiriyordu. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan Doğalgaz Müjdesi ise bu ithalatı azaltmaya yönelik ciddi bir adım oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Doğalgaz Müjdesi

Dün cuma namazı sonrası müjdeyi açıklayan Sayın Erdoğan daha önce yer altında keşif yapmak ve bulunan madenlerin çıkartılması hususunda petrol ve doğalgaz üretimi yapan marka şirketlerle çalıştıklarını ifade etti.

Cari açığın kapanması ve ithalatı azaltmak maksadıyla önce kıta sahanlığımız içerinde bulunan denizlerimizde Shell ve BP gibi petrol ve doğalgaz devleriyle birlikte çalıştıklarını, bunlarla birlikte 150 civarında kuyu kazıldığını fakat bunlardan netice alınamadığını ifade etmişti. Sonrasında kendi milli teknolojimizle üretmiş olduğumuz derin kuyu sondaj gemileri ve sismik araştırma gemilerimizin doğalgaz rezervlerine ulaştığını ifade etti.

Yerli ve Milli Gemilerimizle Bulduk

Daha önce kiralama usulü arama çalışmalarını yapıldığını ama netice de milyonlarca dolar harcayarak yapılmış olunan keşiflerde sadece 5,6 sayfalık raporlarla bulamadık denildiğini ifade etti. Ardından konuşmasına devam ederek; “Bu işin böyle sürmeyeceğini ve kendi kendimize yapmamız gerektiği düşünerek yerli ve milli imkanlarla mülkiyetleri ülkemizde olan ve art arda 3 sondaj gemimizi denizlerle buluşturduk. Buna ilaveten 2 sismik araştırma gemimizi de bu filoya dahil ederek güçlü bir yapı kurduk.” dedi.

“Bu Keşif Daha Büyük Rezervlerin Habercisidir”

Fatih sondaj gemimizin bir an önce derin sondajlara başlamak üzere 29 Mayıs’ta göreve başlamasının ardından üç ay geçmeden müjdeli haberi vermesi çok büyük bir müjde olarak tarihimize geçti. Yapmış olduğu sondaj faaliyetlerinin 9.su olan Tuna-1 bölgesinde 320 milyar metreküp büyüklüğünde doğalgaz rezervine ulaşıldı. Bu rezerv Türkiye tarihinin en büyük keşfi olarak kayıtlara geçti. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasında bu rezervin çok daha büyük bir kaynağın habercisi olabileceği ifade edildi.

320 Milyar Metreküp Doğalgaz Rezervi Bulundu

Tuna-1 bölgesinde bulunan rezervin büyük umutlara yol açtığı ve bir eksen değişikliğine yol açacağı belirtilirken  Türkiye’nin böyle bir rezerve ulaşmasını kimsenin beklemediği ifade ediliyor. Türkiye’nin yıllık doğalgaz tüketiminin yıllık bazda 50 milyar metreküp olduğunu varsayarsak bulunan kaynağın 6 ila 7 yıl kadar bir süre bizi dışa bağımlılıktan kurtarması hedefleniyor.

Ancak keşiflerin ardından müjdeli haberlerin geleceğini şayet gelmezse bile diğer ülkelerden ruhsat alarak onların kaynaklarının çıkartılıyor olabileceği ihtimaliyle bu konuda dışa bağımlılık noktasında epeyce mesafe kat edileceği görülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Doğalgaz Müjdesi verdi yazımızdan sonra sizleri de öneri yazımıza bekliyoruz.

Önerilen Yazı: Yerli Güneş Paneli Fabrikası, Ülkemize Hayırlı Olsun

İlginizi çekebilir

DMR

Yerli otomobil sitesi yazarı olan Ahmet Demir'e ait otomobil haberleri ve gelişmeler burada yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu