Yerli otomobil fabrikası ne zaman faaliyete geçer?

Yerli otomobil fabrikası ne zaman faaliyete geçer sorusu, pek çok kişi tarafından merak konusu olmaktadır. Fabrikanın açılması, yerli otomobil için seri üretime geçilmesiyle de doğrudan alakalı olup

Yerli otomobil fabrikası ne zaman faaliyete geçer sorusu, pek çok kişi tarafından merak konusu olmaktadır. Fabrikanın açılması, yerli otomobil için seri üretime geçilmesiyle de doğrudan alakalı olup, aynı zamanda kurulacak ilde de pek çok istihdam sağlayacaktır.

Yerli otomobil fabrikası ne zaman faaliyete geçer?

Yerli otomobil fabrikası ne üretime başlar? sorusunun yanında, yerli otomobil hakkında da merak edilen pek çok konu vardır. Bunlardan ilki yerli otomobilin özellikleri olmaktadır. Dış tasarımın İtalyan otomobil tasarımcısı olan Pininfarina tarafından yapılmıştır. Yerli otomobilin henüz bir ismi bulunmamakla birlikte, bu alanda çeşitli çalışmalar da başlatılmıştır. Anadolu motiflerinden etkilenerek tasarlanmış iç dizaynda ise lale gibi geleneksel motiflere yer verilmiştir.

Otomobilin logosu ise T harfinin çevresinde ise C harfine benzeyen bir yarım çember kullanılmıştır. Bu tasarım ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltması olan T. C.’yi belirtmek sebebi ile yapıldığı düşünülmektedir. Yerli otomobil otomatik vites olarak üretilmiştir. Son teknoloji kullanılarak tasarlanan otomobil elektrik enerjisiyle çalışmaktadır. Aynı zamanda pek çok sürüş modunu bünyesinde barındıran yerli otomobilde holografik asistan özelliği de bulunmaktadır. 30 dakika gibi kısa bir sürede şarj olabilen yerli otomobillerin akü ömrü de 8 yıla kadar dayanabilmektedir.

Yerli Otomobil Fabrikası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yerli otomobil fabrikası ne zaman faaliyete geçer sorusu ile ilgili henüz net bir bilgi verilmemişken, fabrikanın Bursa’da açılması planlanmaktadır. Bursa Gemlik’te açılması planlan yerli otomobil fabrikasının bu yılın ilk 6 ayı içerisinde temelinin atılacağı söylenmektedir. Temel atma işleminden sonra hızlı bir şekilde inşaatının bitirilmesi için de çalışmalara başlanmıştır. Bu yeni fabrikanın açılmasında önemli olan iki konu vardır.

Bunlardan ilki, milli gelire büyük fayda sağlayacak olmasıdır. Üretimin yerli yapılması ve fabrikanın ülke toprakları içerisinde bulunması, masrafların az olması ile doğru orantılıdır. Ayrıca maliyet daha düşük olacağından dolayı da kişilerin alım gücüne göre de bir araç olabilecektir. Araçların alımındaki vergiler büyük miktarlarda olduğundan dolayı bu yurt dışı araçlarının yerine yerli otomobilin daha çok ilgi göreceği düşünülmektedir.

İkincisi ise, bu çaptaki bir fabrikanın pek çok işsiz kişiye iş imkânı sağlayacağı olmaktadır. Tüm üretimin Bursa’da yapılacağı yerli otomobilin fabrikasının en kısa zamanda bitirilmesi bu yönden önem arz etmektedir. Ayrıca yerli üretim olan otomobilin elektrik enerjisiyle çalışacak teknolojiye sahip olması da, çevre kirliliğini önlemede büyük katkı sağlayacaktır. Bu doğrultuda ise, akaryakıt kullanımı da azalacaktır.

Yerli otomobil farikası ne zaman faaliyete geçer sorusunun cevabı, işsiz olan kişilerin ve araç almayı düşünen kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. En kısa sürede başlanılması planlanan fabrikanın inşaatının bitiminden sonra çalışacak kişi sayısı da belirlenecektir. Yerli otomobilin seri üretimine geçilmesi ise en geç 2022 yılı olarak açıklanmaktadır.

Önerilen Yazılar;

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu