Lastik Üretim Yılı Nasıl Anlaşılır?

Lastik Üretim Yılı Nasıl Anlaşılır? Lastiklerin arabalar için büyük önemi bulunur. Aynı zamanda lastiklerin zaman ile eskimesi ile birlikte değiştirmesi gerekir.

Lastik Üretim Yılı Nasıl Anlaşılır? Lastiklerin arabalar için büyük önemi bulunur. Aynı zamanda lastiklerin zaman ile eskimesi ile birlikte değiştirmesi gerekir. Bunun yanında bir lastiğin kaç yıl ömrü olduğunu bilmek ve aynı zamanda lastiğin yıpranıp yıpranmadığını anlamak bu aşamada önemli görülür. Lastikler arabanın yol tutuşu açısından önemli olduklarından dolayı da arabalarda güvenli bir sürüş için gereklidir.

Lastik Üretim Yılı Nasıl Anlaşılır?

Son yıllarda ikinci el lastik satışları da patlama yapmıştır. Bunun ana nedeni lastik fiyatlarının yüksekliği olarak söylenebilir. Aynı zamanda lastiklerin ikinci el olarak satın alınması aşamasında lastiğin işe yarar olup olmadığını bilmek gerekir. Bunun dışında sıfır lastik alırken de yine tarihine bakmak gerekir. Sıfır lastiklerin bir kısmı depoda beklediği için üretiminin üzerinden birkaç yıl geçmiş olabilir.

Lastiğin Kullanımı Nasıl Anlaşılır?

Lastiklerin üretim tarihleri lastik üzerinde yazar. Fakat bizim bildiğimiz gibi gün, ay, yıl şeklinde yazmaz. Örneğin 2018 yılının 30. Haftasında üretilen bir lastiğin üzerinde 3018 yazar. Yani üretildiği hafta sayısının yanı sıra üretildiği yılın son iki rakamı eklenerek 4 rakamlı bir sayı elde edilir. Lastiklerde bu tür değerlere bakarak ne zaman üretildiğini öğrenebilirsiniz.

 

Bunun yanında lastiklerin üretimi aşamasında aynı zamanda son kullanımı da önemlidir. Son kullanım tarihi ortalama olarak üretim tarihi üzerinden 4 yıldır. Üretim tarihinden sonra yaklaşık olarak 4 yıl geçen lastiklerin kullanım ömrü dolmuş olur. Bunun yanında doğru saklanmaz ise bu sürenin daha da azalmış olması mümkündür. Bu nedenle lastik alırken kampanyalara daha dikkatli yaklaşmak gerekir.

Lastik Kullanım Ömrü

Lastiklerin kullanım ömrü genel olarak 4 yıl olmakla birlikte, bunun yanında arabanın kendi şartlarına bağlı olarak bu sürenin değişiklik göstermesi mümkündür. Aynı zamanda bazı lastikler stokta olumsuz koşullar altında beklediği için kullanım ömrü azalır.

Son yıllarda çeşitli kampanyalar ile lastik stoklarının eritilmesi amaçlanır. Aynı zamanda bu tür kampanyalarda stoklarda bekleyen ürünlerin satışı sağlandığından dolayı üretim tarihini kontrol etmenizde fayda vardır. Aynı zamanda ürünün kullanımı aşamasında bu tür detayların yanı sıra ürünün dış görünümüne bakarak da doğru karar verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Turgay Şener

Yerli otomobil sitesi yazarı olan Turgay Şener'e ait otomobil haberleri ve gelişmeler burada yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu