İkinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

İkinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

İkinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmelidir? İkinci el araçlar, sundukları birçok fırsatın yanında uygun fiyatlarıyla sürekli tercih edilmektedir. İkinci el otomobil seçenekleri, her cüzdana hitap eden geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu nedenle, “İkinci el araba nasıl alınır? “İkinci el araç alırken nelere dikkat edilmelidir?” gibi sorular ile sık sık karşılaşılmalıdır.

İkinci El Araba Nasıl Alınır?

Otomotiv galerileri, hızlı, güvenli ve pratik bir şekilde ikinci el araçlara ulaşmanıza yardımcı oluyor.
Bunun yanı sıra otomobil pazarlarından da yararlanılabilir, fikir edinebilirsiniz.
Bu sayede başka bir aracı kullanmadan, bizzat sahibinden araç elde edebilirsiniz. Medya aracılığı ile de ikinci el araçlara ulaşmanız mümkün.

Araçta dikkat edeceğiniz şartlar sağlandığı takdirde noterde hazırlanacak olan bir satış sözleşmesi ile satış işlemini yapabilirsiniz. Noter tarafından hazırlanan, “Tescile İlişkin Geçici Belge” bir ay kadar geçerlidir. Tescil belgesi, bu süre zarfında alıcıya posta aracılığıyla gönderilmelidir.

Satış işleminin gerçekleştirilmesinden sonra sıra devir işleminin yapılmasına gelir. Bunun için noter satış belgesine ilaveten vergi dairesinden alınan ilişik kesme belgesi, plaka bilgisi, zorunlu trafik sigortasının poliçesini, vergi numarası, tescil ve trafik belgesi ibraz ettirmek gereklidir.

İkinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

İkinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

İkinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmelidir? sorusuna cevabımız şudur. İkinci el araba alma aşamasında dikkat edilmesi gereken önemli maddeler vardır. Bunlar;
• Sorgulanan aracın şasi ve motor numaralarının TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarında kayıtlı olması gerekmektedir.
• Haciz ya da çalıntı araçlara karşı e-devlet aracılığıyla araç plakasını sorgulayabilir ve aracın durumunu rehin, hak  mahrumuyetini ve aracın daha önceki satış bilgileri öğrenebilirsiniz.
• Aracın vergi borcu olup olmadığını belirleyip, belgelemeniz gerekir.
• Aracın son muayene tarihi ve trafik cezasının kayıtlı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
• Aracın fiziksel konstrüksiyon ve motorunu inceledikten sonra test sürüşünü yapmalısınız.
• Seyir halinde yol tutuşunu, motorun gücü dışında frenlerinin de test edilmesi oldukça
• Sürüş sırasında yol tutuşu ve motorun yanı sıra aracın frenlerini de test etmelisiniz.
• Satış işleminden önce; araç muayenesi, araç teknik belgesi gibi ilgili tüm belgelerin temin edilmiş olması gerekmektedir.
• Aracın fiziksel incelenmesi esnasında kaporta, donanım ve iç dış akşamlarını, lastiklerin durumunu da incelemelisiniz.
• Araç kapılarının ve camlarının da sorunsuz açılıp kapanmasına dikkat etmelisiniz.
• Araç kaportasında boya ve çizik olup olmadığına da dikkat etmelisiniz.
• Araç klimasına ve iç sistemlerin çalışıp çalışmadığına bakmalısınız.
• Far, aydınlatma düzeneğine radyo, CD çalar gibi akşamların doğru olup çalışıp çalışmadığına bakabilirsiniz.
• Direksiyon, araç içi tavan/taban ve araç döşemesi kondisyonunu da kontrol etmelisiniz.

• 2. el aracın incelenmesi durumunda öncelikle motorun detaylı incelenmesi ve bu alanın kompetanlarından expertiz raporu alınması oldukça önemlidir. Ekspertiz raporu alınırken dikkat edilmesi gerekenler arasında; motor testinin dışında fren testi, sürüş testi gibi araçla ilgili çeşitli testler bir arada ve uzmanlar tarafından yapılmakta ve sonuçlar belgelenmektedir.

Bu nedenle bireysel kontrollerde dikkatten kaçabilecek faktörler, expertiz işlemi esnasında kolaylıkla tespit edilmektedir. İkinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmelidir? yazımızın sonunda sosyal medya hesabınızdan paylaşabilirsiniz. Forum sayfamızda Sorum Var sekmemize sorularınızı yazabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.