Direksiyon Titremesi Neden Olur?

Direksiyon Titremesi Neden Olur? Arabaların titremesinin birden fazla nedeni olabilir. Bu tür nedenlerin büyük bir kısmı lastikler ile ilgilidir. Lastiklerin zamanla yıpranması ile birlikte yol tutuşlarının gevşemesi

Direksiyon Titremesi Neden Olur? Arabaların titremesinin birden fazla nedeni olabilir. Bu tür nedenlerin büyük bir kısmı lastikler ile ilgilidir. Lastiklerin zamanla yıpranması ile birlikte yol tutuşlarının gevşemesi ve aynı zamanda yüksek hızlarda titreme kendini gösterir. Eğer titreme daha çok ön lastiklerden kaynaklanıyor ise ön tekerleklerin ayarları bozulmuş olabilir, bunun yanında arka tekerleklerden kaynaklanan titreme sorunları ortaya çıkıyor ise, balans ayarlarının yapılması gerekebilir.

Yüksek hız dışında düşük hızlarda arabanın Direksiyon Titremesi durumu görüldüğünde genellikle rot ayarlarının yapılması gerekir. Rot ayarları ile iki tekerleğin ayarlarının eşitlenmesi sağlanmış olur. Özellikle engebeli arazilerde arabaların yoğun kullanımı ile birlikte bu tür sorunların ortaya çıkması muhtemeldir. Günümüzde direksiyon titreme sorunlarının ana nedenleri arasında lastik kökenli nedenler bulunur.

Rolantide Araba Neden Titrer?

Yukarıdaki nedenlerden bağımsız olarak arabanın rölantide titreme yapması genellikle yakıt bazlı sorunlardan kaynaklanabilir. Bu tür sorunların en temel sebeplerinden birisi; egzoz sistemlerinin zamanla kullanılan yakıtlar nedeni ile tıkanması ve arabanın bu nedenle boğulma yapması olarak gösterilebilir.

Dizel araçlarda ise arızalı buji ya da buji tellerinin kullanımı ile birlikte titreme sorunlarının ortaya çıkması mümkün olur. Yine dizel araçlarda gevşek motor kulakları titreme sorunun görülmesine neden olabilir. Bazı arabalarda ABS devreye girdi zaman tak tak seslerinin yanı sıra titreme de görülebilir.

Titreme Çözümleri

Bu tür titreme sorunlarının önüne geçmek için aracın rot balans ayarlarının tam olarak yapılması gerekir. Aynı zamanda fren değişimi sonrasında lastiklerin ayarları tam olarak yapılmaz ise yine bu tür titreme sorunlarının ortaya çıkması muhtemeldir. Günümüzde titreme sorunlarının yanı sıra aynı zamanda başka sorunlar da bu aşamada görülebilir.

Direksiyon Titremesi çözümlerinin bir diğer yolu olarak lastik kullanımı gelir. Lastiklerin zamanla eskimesi de bu tür sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle lastiklerin eğer çok eskidi ise yeniden düzenlenmesi gerekebilir. Günümüzde titreme sorunlarının ortadan kaldırılması aşamasında ustaların arabayı görerek çözümler üretmesi mümkündür. Aynı zamanda kullanıcının hangi şartlar altında titreme olduğuna dair deneyimleri bu aşamada ve problemin çözümü aşamasında da önem taşıyan bir husustur.

İlginizi Çekebilir

Turgay Şener

Yerli otomobil sitesi yazarı olan Turgay Şener'e ait otomobil haberleri ve gelişmeler burada yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu