Elektrikli Araç HaberleriHibrit Araç Haberleri

Elektrikli Ve Hibrit Araba Modelleri Hangileri?

Elektrikli Ve Hibrit Araba Modelleri Hangileri?  Teknolojinin gelişmesi her alanda kendini hissettiriyor. Teknolojinin en çok değiştirdiği sektörlerden birisi de otomotiv sektörüdür.


Elektrikli Ve Hibrit Araba Modelleri Hangileri?  Teknolojinin gelişmesi her alanda kendini hissettiriyor. Teknolojinin en çok değiştirdiği sektörlerden birisi de otomotiv sektörüdür. Çok uzun yıllar önce binek hayvanlar aracılığıyla sağlanan ulaşım daha sonra akaryakıtlı arabaların geliştirilmesiyle daha kolay hale gelmiştir.

Günümüzde ise akaryakıtlı arabalardan çok daha öteye geçilmiştir. Yeni tür arabalar elektrikli ve hibrit tarzındadır. Elektrikli arabalar elektrik motoruyla çalışırlar. Hibrit arabalar ise hem akaryakıtla hem de elektrikle çalışabilen araçlardır. Her ikisi de insan hayatını son derece kolaylaştırır ve çevreye verdikleri zarar minimumdur. Elektrikli ve hibrit araba modellerine BMW i3, Tesla Model 3, Tesla Model X, BMW i8, Lexus RX Hybrid gibi araçlar örnek verilebilir.

Türkiye’de Satışı Bulunan Elektrikli ve Hibrit Araba Modelleri

Tüm dünyada yankı uyandıran elektrikli ve hibrit arabalar Türkiye’de de büyük bir ilgi görüyor. Türkiye pazarında da satışa sunulan bu araçlara ülkemiz de uyum sağlamaya çalışıyor. Ülkemizde satılan elektrikli ve hibrit araba modelleri ise şöyledir:

Toyota Auris Hybrid, Toyoto Prius, Lexus RC 200t, Lexus RX Hybrid, BMW i3, BMW i8, Hyundai IONIQ Hybrid, Lexus CT 200h, Renault TWIZY, Toyota Yaris Hybrid, Volvo XC90 ve daha birçok model ülkemizde satışa sunuluyor. En gelişmiş elektrikli araçları üreten şirketlerden olan Tesla ise ülkemizde resmi olarak satış yapmıyor. İthalat yoluyla Tesla araç getirtmek ise mümkündür.

Toyota Prius plug-in hybrid Paris 2010

Toyoto Yaris Hybrid

Toyoto Yaris modellerinin hibrit modeli olan bu araç gerek tasarımıyla gerekse işlevselliği ile oldukça sık tercih edilen modellerdendir. Hem elektrikle hem de akaryakıtla çalışabilen bu model şerit takip sistemine de sahip. Bu nedenle kullanıcılara oldukça güvenli bir kullanım imkânı sunuyor.

BMW i8

En şık hibrit araçlardan olan BMW i8’in tasarımı son derece sportif. Hem bu yönüyle hem de hibrit özellikleriyle sportif ve fonksiyonel araba severlerin ilk tercihlerinden oluyor. Aracın menzili ise 440 kilometre. 0’dan 100 km/h hıza 4.4 saniyede ulaşan BMW i8, ülkemizde satılan en hızlı hibrit araba olarak nitelendiriliyor.

BMW i3

Tamamen elektrikli olan bu modelin BMW i8 modeli ile oldukça benzer özelliklere sahip. Ancak BMW i3 tasarımı ve yüksekliği sebebiyle daha çok şehir içi kullanım için uygun. Menzili ise yaklaşık 190 kilometre. Araç, 7.2 saniyede 0’dan 100 km/h hıza çıkabiliyor.

İlginizi çekebilir

Turgay Şener

Yerli otomobil sitesi yazarı olan Turgay Şener'e ait otomobil haberleri ve gelişmeler burada yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu