En Çok Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri Hangileri?

En Çok Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri Hangileri? Teknoloji geliştikçe birçok sektör de değişerek gelişiyor. Teknolojinin nimetlerinden en çok yararlanan sektörlerden birisi de otomotiv sektörü.

En Çok Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri Hangileri? Teknoloji geliştikçe birçok sektör de değişerek gelişiyor. Teknolojinin nimetlerinden en çok yararlanan sektörlerden birisi de otomotiv sektörü. Önceleri benzinli, dizel araçlar en gelişmiş arabalardandı. Günümüzde ise elektrikli otomobiller geliştirildi. Geleceğin otomobilleri olarak gösterilen elektrikli otomobiller dünya çapında oldukça ilgi görüyor.

En Çok Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri Hangileri?

En çok ilgi gören elektrikli otomobiller hakkında da yapılmış bir takım araştırmalar var. Bu araştırmalara göre, dünya çapında en çok satılan elektrikli otomobil Tesla Motors’a ait olan Tesla Model 3. Tesla Model 3’ü BMW i3, Mitsubishi Outlander, Nissan Leaf, Hyundai Ioniq, Tesla Model X, Toyoto C-HR, Kia Soul, Renault Zoe ve eGolf takip ediyor. İşte Avrupa ve dünya çapında en çok satılan elektrikli otomobil modelleri sıralaması bu şekildedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte elektrikli otomobil modellerinin daha da artacağı öngörülüyor.

Tesla Model 3

Tesla Motors’un Model X ve Model S araçlarından sonra piyasaya sürülen Model 3, 346 km menzile sahip. Fiyatı diğer Tesla modellerine kıyasla daha uygun olduğundan daha çok tercih ediliyor. 4X4 çekiş gücüne sahip olan Model 3 aynı zamanda çift motorludur. Aracın motorlarından birisi bozulduğunda diğeri çalışmaya devam eder.

BMW i3

45 dakikada yaklaşık %80 şarj edilebilen BMW i3, günlük kullanımda 260 kilometre kadar yol gidebiliyor. BMW i3’ün malzemeleri ise yenilenebilir özelliğe sahip olduğundan araç sürdürülebilir teknoloji ile üretilmiştir. Araç ev dışında da şarj edilebildiğinden kullanımı da son derece kolaydır. Oldukça sade bir iç ve dış tasarımı olan BMW i3, bu yönleriyle de dikkat çekiyor.

Nissan Leaf

Bir diğer çok satan elektrikli araç olan Nissan Leaf iki çeşit bataryaya sahip. Bu bataryalardan biri 40 kWh, diğeri ise 60 kWh’lık. 40 kWh’lık batarya ile 378 km yol kat edilebiliyor. 60 kWh’lık bataryayla ise 480 km yol kat edilebilir. Aracın 100 km/h hıza ulaşma süresi yaklaşık 8 saniye civarındadır. 7 inçlik bir dokunmatik ekrana sahip olan Nissan Leaf, Apple CarPlay ve Android ile son derece uyumlu çalışarak kullanım kolaylığı sunar.

Benzer içerikler

Turgay Şener

Yerli otomobil sitesi yazarı olan Turgay Şener'e ait otomobil haberleri ve gelişmeler burada yer almaktadır.

Bir Yorum

  1. TOGG markalı araçların seri üretimi başladıktan sonra en çok satılan elektrikli araçlar listesinin başında
    TOGG ve Günsel olmalı. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu