Araba Nasıl Rahat Kullanılır?

Araba Nasıl Rahat Kullanılır? Teknik bilgiler kategorisinde bu gün bu konuya değindik. Araba kullanırken rahatlık oldukça önemlidir. Çünkü sürücülerin rahat olması, hem sürücülerin sağlığı açısından

Araba Nasıl Rahat Kullanılır? Araba kullanırken rahatlık oldukça önemlidir. Çünkü sürücülerin rahat olması, hem sürücülerin sağlığı açısından önemlidir hem de dikkatli kullanması açısından önemlidir. Bunun için aracın koltuğunun, aynalarının, direksiyonun en iyi ayarlarda olması gerekmektedir.

Araba Nasıl Rahat Kullanılır?

Bunların haricinde arabanın periyodik bakımları yapılmış, sürüşü engelleyici unsurların ortadan kaldırılmış olması gerekmektedir. Aynı zamanda aracın temiz olması rahat kullanılması adına oldukça önem taşımaktadır.

Araba Nasıl Rahat Kullanılır?
Araba Nasıl Rahat Kullanılır?

Koltuk Ayarları

Araca ilk binildiğinde yapılması gereken şeylerin başında gelmektedir. Aracın koltuğu kişinin boyuna, kilosuna uygun olacak şekilde ayarlanmalıdır. Pek çok arabada koltuğu ileri-geri, aşağı-yukarı ve dik-yatık şeklinde ayarlanabilmektedir. Koltuğun baş kısmı sürücünün baş kısmına eşit olarak gelecek şekilde ayarlanmalıdır. Direksiyona çok fazla yakın durulmaması gerekmektedir. Çünkü bu durum, size direksiyon hakimiyetini zayıflatır.

Aynı zamanda kaza anında açılan hava yastıkları yüzünüze sert bir biçimde açılacağından yaralanma ihtimaliniz çok yüksektir. Koltuk ayarında bir başka önemli husus ise; emniyet kemerinin sürücünün omzuna temas etmesidir. Bu şekilde emniyet kemeri size daha güvenli bir sürüş sağlayacaktır.

Direksiyon Ayarları

Araca binip koltuk ayarınızı yaptıktan sonra direksiyonu kontrol etmeniz gerekmektedir. Direksiyonu tutuşunuz oldukça rahat olmalıdır. Direksiyon da aynı koltuk gibi kişinin boyuna ve kilosuna uygun şekilde ayarlanmalıdır. İyi yapılmış bir direksiyon ayarı size direksiyon hakimiyeti kazandıracak ve oldukça rahat bir sürüş hissi verecektir. Ancak gerekli direksiyon ayarını yapmazsanız, araç başında çok daha fazla yorulacak ve manevra kabiliyetiniz azalacaktır.

Ayna Ayarları

Aracınızı rahat sürebilmek için yapılması gereken bir başka ayar ise ayna ayarlarıdır. Ayna; sürücünün başı referans alarak ayarlanmalıdır. Dikiz aynası ve yan aynalar göstermesi gereken yerleri göstermeli ve bu sayede size rahat bir sürüş sağlamalıdır. Dikiz aynası; tam olarak arkanızı göstermeli, sağa, sola, aşağı ya da yukarı kaymamış olmalıdır.

Yan aynalar ise arkadan gelecek araçları görebilecek şekilde ayarlanmış olmalıdır. Eğer ayna ayarınız iyi değilse arkadan gelen aracı göremez ve kazaya sebebiyet verebilmektedir.

Arabanın Periyodik Bakımları

Ayna, koltuk ve direksiyon ayarlarının dışında arabanızın periyodik bakımlarını asla ihmal etmemelisiniz. Düzenli olarak lastik havalarını, rot balans ayarlarını ve sizin güvenliğinizi etkileyebilecek pek çok aksamı kontrol ettirmelisiniz. Bu sayede hem güvenli hem de rahat bir sürüş fırsatı elde edebilirsiniz.

Arabanın Temizliği

Bir başka husus ise arabanızın temiz olmasıdır. Camların, aynaların ve içinin oldukça temiz olması gerekmektedir. Temiz cam ve aynalar sayesinde etrafınızı daha rahat görerek rahat bir sürüşe sahip olacaksınız. Aynı zamanda aracın içini de temiz tutarak, kirlilikten doğabilecek rahatsızlıkların önüne geçeceksiniz. Bu sayede çok daha rahat bir kullanım olacaktır.

Bu hususların bir tanesi değil hepsi de oldukça önem arz etmektedir. Eğer herhangi birisinde bir aksama olursa hem rahat bir sürüşünüz olamayacak hem de güvenli bir şekilde aracınızı kullanamayacaksınız. Dolayısıyla tüm bu hususlara dikkat etmenizde fayda vardır.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu