Togg’da Yeni Gelişme: İlk Şarj İstasyonu Kuruldu!

Ekonomi piyasalarının yukarı yönlü hareketleri, devam eden çip krizi, çevre kirliliği ve daha pek çok sebepten ötürü değişen ve dönüşen otomotiv sektöründe, üretim ayağı elektrikli otomobillere yönelmeye başladı. Bir süredir hem bilindik hem de henüz kurulmuş olan araç üreticisi firmalarından gelen elektrikli otomobil tasarımı haberleri ile hareketlenen otomotiv sektörü, Rusya- Ukrayna savaşının başladığı günden bu yana rekor seviyelere ulaşan akaryakıt fiyatları sebebi ile tüketiciler tarafından da yakından takip edilmeye başlandı.

Elektrikli otomobillerin pazar paylarının giderek arttığı şu günlerde, söz konusu pazara yerli ve doğuştan elektrikli otomobil Togg ile dahil olmaya hazırlanan Türkiye, geri sayıma başladı. Bir süredir hazırlıkları devam eden ve çok çeşitli test aşamalarını başarılı bir şekilde tamamlayan yerli otomobil hem yerli hem de yabancı basında büyük yankı uyandırdı.

Yalnızca araç üretici bir firma olmadığının her fırsatta dile getirildiği Togg, yerli otomobilin piyasaya çıkışından hemen önce hem Togg için hem de diğer elektrikli otomobiller için altyapıyı sağlamlaştırmak adına geçtiğimiz aylarda EPDK’ya elektrikli şarj istasyonu kurabilmek adına lisans başvurusunda bulundu. Kısa bir süre sonra lisans onayı aldığını duyuran firma, Trugo isimli yeni firma aracılığı ile Türkiye’nin belirli noktalarına elektrikli şarj istasyonlarının kurulacağını bildirdi.

Bir süredir tüm gelişmeleri heyecan ile takip edilen yerli firma Togg, beklenen müjdeyi sonunda verdi. Vestel ve Trugo iş birliğinde geliştirilmiş olan yeni elektrikli şarj istasyonları için ilk adımın atıldığı ve ilk kurulumun gerçekleştirildiği bilgisi kaydedildi.

Togg’dan Yeni Haber!

Togg'dan Yeni Haber!

Ülkemizin yerli ve milli gururlarından olan elektrikli otomobil Togg özelinde diğer elektrikli otomobilleri de yakından ilgilendiren yeni bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz aylarda EPDK’dan şarj istasyonu kurma lisansı alan yerli firma, ilk kurulumun gerçekleştirilmiş olduğunu duyurdu.

Togg’un elektrikli şarj istasyonları için kurmuş olduğu Trugo firması için özel olarak 180 kW’lık şarj cihazları üreten kurucu ortaklardan Vestel, ilk kurulumu gerçekleştirdi.

Şarj Üniteleri Kuruldu!

Yeni aya yeni bir müjde ile başlayan yerli firma Togg, şarj üniteleri için trafo istasyonunun kurulduğunu ve yan yana olmak üzere 6 adet Trugo şarj istasyonu için de montaj çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

İlk İstasyonlar Bolu’ya Kuruldu!

Yapılan resmi açıklamalara göre Vestel’in desteği ile oluşturulmuş olan şarj istasyonları, Trugo tarafından kurulmaya başlandı. Şarj istasyonlarının kurulumu için tercih edilen ilk yer Bolu ili oldu. Alınan bilgilere göre ilk şarj istasyonlarının Anadolu Otoyolu’nun Bolu Dağı çıkışında yer alan bir alışveriş merkezine konumlandırıldığı öğrenildi.

Daha önce yapılan açıklamalara göre ilki Bolu iline kurulan şarj istasyonları, 2023 yılına kadar toplamda bin adet olarak faaliyete sunulacak. Şarj istasyonları trafiğin yoğun olduğu yerlere 25 kilometrede bir, daha az yoğunluğun gözlendiği yerlere ise 50 kilometrede bir konumlandırılacak.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu