Yerli otomobil nerede üretilecek? Yerli otomobil fabrikası

Yerli otomobil nerede üretilecek? Yerli otomobil hangi şehirde üretilecek? Yerli otomobil fabrikası hangi şehre kurulacak bu konuya açıklık getireceğiz.

Yerli otomobil nerede üretilecek? Yerli otomobil hangi şehirde üretilecek? Yerli otomobil fabrikası hangi şehre kurulacak bu konuya açıklık getireceğiz. Dün tanıtımı gerçekleştirilen yerli otomobil için bu gün bu sorular gündeme geldi. Bizlerde araştırmalar yaparak Yerli otomobil TOGG nerede üretilecek? bu sorunun cevabını sizler için bularak yazı haline getirdik.

Yerli otomobil TOGG nerede üretilecek?

Yerli otomobil hangi şehirde üretilecek? Yerli otomobil fabrikası hangi şehre kurulacak sorusunun cevabı TOGG başkanı tarafından verilmiş. Başkan bu sorunun cevabını bir konuşmasında dile getirmiştir. Başkan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmış. “Yerli otomobilin, üretim yeri olarak belirlenen Bursa’da üretilmesi ile başlayacak ekosistemin 15 yıllık bir sürede milli gelire 50 milyar euro katkı sağlayacağı, cari dengeye ise 7 milyar euro katkı sağlayacağı belirtiliyor” diyerek  sorunun cevabını vermiş oldu.

Yerli otomobil Bursa da üretime başlayacak. Gerçekten de Bursa yer ve konum olarak kadim şehirlerimizden birisi diyerek sözlerime devam ederken neden Bursa diye belirlendiğini sizlere açıklayacağım. Yerli otomobil fabrikası hangi şehre kurulacak sorusundan hareket ederek neden Bursa‘nın seçildiğini sizlere anlatacağım.

Yerli otomobil nerede üretilecek?

Yerli otomobil neden Bursa da üretilecek?

Türkiye de üretilen araçların her iki tanesinden birisi zaten Bursa da üretiliyor. Yani montaj sanayi ve yan sanayi alanında ileri seviyede olan şehir olan Bursa bence seçenekler içinde en makul olanı oldu. Bunun bir nedeni de kendi yorumum olarak deniz kıyısı liman ve ihracat imkanı da gözetildiğini düşünüyorum.

Yani hem sanayi, hem yan sanayi, montaj imkanı ve bunun yanına da ihracat için liman eklemek yeridir diye düşünüyorum. Bursa ya kurulacak olan yerli otomobil fabrikasında 4 binden fazla işçi çalışacak ve bunların 500 e yakını da vasıflı mühendis kadroda yer alacaktır. Açıklaması da yapılmıştı.

Şimdi herkes yerli otomobilin tanıtımından sonra TOGG hangi şehirde üretilecek? sorusunu merak etmişti. Bizlerde bu yazıda bu sorunun cevabını sizlerle paylaştık.  Gerçekten de Bursa kilit bir konuma sahip şehir olduğu için; doğru ve yerinde bir kararla burası seçilmiştir. Liman kenti olan Bursa ilerleyen zamanda Avrupa ihracatı için geniş bir ağa sahiptir. Fabrikadan direk olarak ihracat yapılması amaçlanarak seçilmiştir. Yerli otomobilin seri üretime başlamasından sonra da daha da değerlenecek olan Otomotiv kenti olarak işlev kazanacaktır.

Yerli otomobilimizin hangi şehirde üretileceği ve hangi şehre fabrika kurulacağı merak konusu olmuştu. Bizde gündeme gelen sorulardan olan Yerli otomobil hangi şehirde üretim yapacak? Yerli Otomobil nerede üretime başlayacak? Yerli otomobil fabrikası hangi şehre kurulacak? sorularını sizler için cevapladık. Yerliotomobil.org sitesi olarak yazımızı beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayınız. Sizce Bursa olmasaydı olmasını istediğiniz şehir hangisi olurdu? 

Benzer içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu