Çinli Teknoloji Devi Elektrikli Otomobil Üretimine Başlıyor!

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi şirketi, daha önceden elektrikli otomobil sektörüne giriş yapacağını duyurmuştu. Milyonlarca müşterisi bulunan şirketin bu sektörde nasıl bir strateji izleyeceği merak ediliyordu. Xiaomi’den gelen son haberler fabrika kurulum sürecine başlandığını bildirdi…

Çinli Teknoloji Devi Elektrikli Otomobil Üretimine Başlıyor! Çinli teknoloji şirketi Xiaomi, geçtiğimiz aylarda elektrikli otomobil sektörüne giriş yapacağını açıklamıştı. Bu elektrikli otomobil için üretim aşamasına başlayan şirket, Çin’de yeni bir fabrika kurmaya hazırlanıyor. Çin’in başkenti Pekin’de kurulacak Xiaomi elektrikli otomobil fabrikası şimdiden heyecan yarattı. Akıllı telefonlardan bilgisayarlara, akıllı saatlerden ev aletlerine kadar pek çok teknolojik cihazı piyasaya süren Xiaomi şimdi de elektrikli otomobil üretecek.

Xiaomi’nin yönetiminde yer alan yetkili isimler konuyla ilgili açıklamalarda elektrikli otomobil fabrikasının Pekin’de kurulacağını aktardı. Bu fabrikada Çinli teknoloji devinin yılda 300 bin adet elektrikli otomobil üretmesi planlanıyor. Seri üretime geçecek olan Xiaomi’nin elektrikli otomobili, sektörde nasıl bir satış rakamına ulaşacağı şimdiden merak konusu oldu. Öte yandan Xiaomi’nin elektrikli otomobil projesinin Çin hükümeti tarafından da destekleneceği öğrenildi.

Fabrika Tam Kapasiteye 2024 Yılında Ulaşacak

Fabrika Tam Kapasiteye 2024 Yılında Ulaşacak

Çin hükümeti destekli ekonomik kalkınma ajansı Beijing E-Town, resmi WeChat hesabından konuyla ilgili yeni açıklamalar yaptı. Teknoloji devi Xiaomi şirketinin elektrikli otomobil fabrikasının iki aşamada inşa edileceği belirtildi. Bu kapsamda Xiaomi’nin otomobil biriminin genel merkezini, Pekin Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi’ndeki satış ve araştırma ofislerini kurması planlanıyor.

Dev şirketin elektrikli otomobil sektörüne girmesi özellikle bu markanın ürünlerini kullanan kişileri heyecanlandırdı. Xiaomi’nin elektrikli otomobil üretiminde 2024 yılında vitesi arttırması bekleniyor. Buna göre şirket fabrikasının kurulum sürecinden sonra tam kapasiteli üretime 2024 yılında geçecek. Çin merkezli teknoloji şirketi Xiaomi, geçtiğimiz Mart ayında yaptığı açıklamada, elektrikli araç birimine 10 yıl içinde 10 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurmuştu.

Akıllı Telefon Yanında Elektrikli Araç Satılacak

2023 yılında üretimine başlanması beklenen TOGG ile rakip olacak firmalardan biri olan Xiaomi, elektrikli otomobil sektörü için 10 milyar dolarlık bütçe ayırdı. Xiaomi’nin elektrikli araçlarını hali hazırda akıllı telefonlarını sattığı noktalarda satabileceği belirtiliyor. Dev şirket Avrupa’nın pek çok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de Xiaomi elektrikli otomobillerini satışa sunacak.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu