TOGG CEO’su Gürcan Karakaş: TOGG Çip ve Batarya Krizinden Etkilenmez

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş: TOGG Çip ve Batarya Krizinden Etkilenmez

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), hem küresel otomotiv sektöründe hem de yerli basında merak uyandırmaya devam ediyor. Dünyadaki elektrik araç sektörünün nereye gittiğine yönelik önemli açıklamalarda bulunan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, şunları söyledi: “Küresel ölçekte elektrikli otomobil sayısının halihazırda 11 milyon adetten 2030 yılında 145 milyon adete yükseleceği belirtiliyor. Böylece pazar payı da yüzde 7 olacak.”

“Fuel Cell Teknolojisine Dönüştürmek Zor Değil”

Fuel Cell Teknolojisine Dönüştürmek Zor Değil

Bilindiği üzere otomotiv sektöründe başta Toyota gibi markalar elektrikli araç yerine hibrit motorlu araçları savunuyor. Çünkü hidrojen teknolojisinin elektrikli araçların kullanımına göre pratikte daha yaygın olacağını öne sürüyor. Bu konuyla ilgili açıklamalar yapan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, fuel cell teknolojili bir otomobilin de temelde elektrikli bir otomobil olduğuna dikkat çekti: “Elimizde iyi bir elektrikli otomobil olursa, teknolojisinin ve altyapısının verimli ve makul fiyatlı hale geldiği zamanda fuel cell’e dönüştürmek çok zor bir iş değil. Ancak bizim odağımızda doğuştan elektrikli bataryalı elektrikli otomobiller var.”

“Çip Krizinden Daha Önemli Bir Kriz Çıkacak: Batarya Krizi”

Otomotiv sektöründe bir süredir çip krizi yaşandığını hatırlatan Karakaş, bu krizin bir sene daha süreceğine yönelik tahminler olduğunu söyledi. “Yaptığımız rezervasyonlarla çip krizine takılmayacağımızı düşünüyoruz. Çip krizinden daha önemli bir kriz çıkacak; batarya krizi. Hücre yok. Tüm dünyada herkes daha fazla elektrikli araç üretmek için koştururken, dünyadaki hücre üreticilerinin kapasiteleri 2030 ve sonralarına kadar rezerve edilmiş vaziyette. Bu yüzden ortağımız Farasis’le kurduğumuz ve Gemlik’te üretim yapacak olan şirketimiz SiRo stratejik önemde.”

TOGG üretiminde en başından beri bu işi planlı ve programlı bir şekilde yürüttüklerini kaydeden CEO Gürcan Karakaş, gelecekte hücre ve batarya krizine de takılmayacaklarını ifade etti. “TOGG olarak doğuştan elektrikli araçlar üreteceğiz. İçten yanmalı motorlar kullanmayacağız. Yani bir hibrit seçeneğimiz de olmayacak.” diyerek tamamen elektrikli araç teknolojisine uygun olduklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir