TSE Başkanı Şahin: TOGG Şarj İstasyonu Standardı Hazır

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, uzun bir süredir beklenen yerli otomobil TOGG hakkında konuştu. TOGG’u heyecanla beklediklerini belirten Şahin, “TOGG’la ilgili başka standart ihtiyacı olduğunda süreci çok yakından takip ediyoruz ve önceden hazırlıklı olmaya gayret ediyoruz” ifadelerini kullandı…

TSE Başkanı Şahin: TOGG Şarj İstasyonu Standardı Hazır; Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG), vatandaşların yanı sıra devletin resmi kurumları tarafından da yakından takip ediliyor. TOGG şarj istasyonları hakkında açıklamalarda bulunan Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin önemli yorumlar yaptı.

TOGG projesinin adım adım sona doğru yaklaştığını dile getiren TSE Başkanı, 2022 yılı sonunda aracın ineceği günü iple çektiklerini söyledi. Dünya genelinde enerji değişimlerine uygun olarak TOGG’da da bazı değişikliklerin yapılacağını ifade ettii.

“TOGG Şarj Altyapı Standartları Hazır”

“TOGG Şarj Altyapı Standartları Hazır”

TSE’nin TOGG aracının kullanacağı şarj altyapısı hakkında iki ayrı standart hazırladığını belirten Şahin, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bu konudaki yönlendirmeleriyle kendisine düşen şarj altyapısını hazırlamakta kullanılacak olan standartları hazırladık” dedi. Buna göre 1. standart Elektrikli Araçlar ve Elektrikli Araç Şarj Sistemleri – Temel Terimler ve Tanımlar Standardı olarak yayımlandı.

TSE Başkanı Şahin, bu standartlar hakkında şunları söyledi: “Bu standart ortak terimler, belki standartlar teknolojisiyle alakalı bir şey ama herkesin okuduğunda bu işten ne anlaması lazım? Ortak terimleri ne olacak anlamında bir genel çerçeveyi, sistemi tanımlayan bir standart yayımladı. Bir de kurulacak olan şarj istasyonlarının kurulma biçimleri, ana şebekeyle bağlantıları, oradaki sorunlarını ve nasıl çözeceğiyle ilgili Elektrikli Araç Şarj Üniteleri ve İstasyonları- Kurulum ve Güvenlik Gerekleri Standardını hazırlayarak kamuoyuyla da paylaştı.”

“Süreci Çok Yakından Takip Ediyoruz”

Vatandaşların TOGG üretim bandından indiğinde o otomobili kullanmak için herhangi bir şarj altyapısı problemi ile karşılaşılmaması için çalışan TSE süreci yakından takip ediyor. Konuyla ilgili açıklamalar yapan Şahin, “İnsanların herhangi bir şarj altyapısı problemiyle karşılaşmadan gönül rahatlığıyla karayollarımızda aracı kullanabilir durumda olmaları ve memnuniyetlerini de yüksek seviyede olmasını temin edeceğiz.

Sanıyorum başka standart veya kriter talepleri ve ihtiyacı ortaya çıkacak olduğunda biz süreci çok yakından takip ediyoruz ve önceden hazırlıklı olmaya gayret ediyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu