TOGG İçin Heyecanlandıran Hazırlık! Öncelik 12 Bin 500 Adet

Milyonlarca kişinin beklediği TOGG için az süre kaldı. TOGG hakkında yetkili isimlerden açıklamalar gelmeye devam ediyor...

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) için geri sayım devam ediyor. Bursa’nın Gemlik ilçesinde yapım aşaması devam eden TOGG tesisinde pek çok süreçte sona gelindi. Dev fabrikanın çatı montajı ve boya tesisinin çelik montajı tamamlandıktan sonra sıradaki aşamaya geçildi.

Mustafa Yılmaz’dan Önemli Açıklamalar

Mustafa Yılmaz’dan Önemli Açıklamalar

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk doğuştan elektrikli motora sahip C-Suv segmetin TOGG hakkında yeni açıklamalar yaptı. Başkan Yılmaz, mevcut koşullar altında, Türkiye’de 6 bin elektrikli araç ve 2 binin üzerinde şarj istasyonu bulunduğunu ifade etti.

Önümüzdeki yıl sonunda TOGG’un üretim bandından inecek olması ve Paris Anlaşması’nın Türkiye’de yürürlüğe girmesiyle elektrikli araç sayısının artması bekleniyor. Bunun için 2022 ve 2023 hedefleri doğrultusunda ülkenin dört bir yanına elektrikli şarj istasyonları kurulmaya başlandı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yılmaz, “En tutucu projeksiyon dahi 2030’da elektrikli araç sayısının ülkemizde 1 milyon adede çıkabileceğini gösteriyor. Ülkemizde, 2023’te 75 bini aşkın elektrikli araç ve 12 bin 500 şarj soketi olmasını öngörüyoruz. Şu an 818’i özel kullanım olmak üzere 3 bin 36 şarj soketimiz bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

12 Bin 500 Şarj Soketi Hazırlığı

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği bu sürecin daha kısa sürede sona erebileceğine dikkat çeken Yılmaz, 2022 yılının ilk yarısı bitmeden şarj hizmetine göre mevzuat çıkaracaklarını kaydetti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, “Şarj ağı işletme lisansları akaryakıt dağıtım lisanslarına benzer bir şekilde olacak. Herhangi bir ihale veya münhasırlık olmayacak ama teşvik veya başka yollarla istasyon kurdurulma yöntemi düşünülebilir.” dedi. TOGG ve diğer elektrikli araçların çok hızlı bir şekilde satılması durumunda, acil ihtiyaç görülürse, şarj ağı işletmecilerine ilave şarj istasyonu kurma yükümlülüğü getirilecek.

Benzer içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu