Teknik Gelişmeler

Yerli otomobil GEN Nedir?

Yerli otomobil GEN Nedir?

Yerli otomobil GEN, Devrim arabalarından sonra ikinci olarak üretilen yeri otomobil girişimi olarak bilinmektedir.2014 yılında kurulan Gen Otomobil, beş kişilik bir ekiple ilk çalışmalarına başlamıştır. Gen otomobil bünyesinde ilk elektrikli araç unvanına sahip GEN1 adı verilen otomobilin tamamlanmasının ardından elektrikli motor gücüne sahip otomobil üretimin de öncüsü olmuştur.

GEN Otomotiv ile Üretilen GEN1 Otomobil

Yerli otomobil GEN, Dr. Gürsel Tekin önderliğinde 5 kişilik ekip ile kurulan GEN Otomotiv, ilk elektrikli araç modeline sahip GEN1 adlı araç ile Devrim arabalarından sonra üretilen ilk yerli araba unvanına da sahiptir. Seri üretim için uygun özelliklere ve donanıma sahip GEN otomobil ile üç araç modelini kapsayan AR – GE çalışmaları da başlatılmıştır. İlk olarak Sedan modeli düşünülerek tasarlanan yerli otomobil GEN, devamında ise hatch – back ve çeşitli ticari araçlar formatında gelişim göstermeyi amaçlamaktadır.

İlk olarak 2017 yılında tanıtılan GEN otomobil, konuyla alakalı kişiler tarafından büyük ilgi görüştür. Elektrikle çalışan bu otomobil 1 kilometrelik bir mesafede 10 lira kadar bir elektrik enerjisi tüketmektedir. Tasarruflu yapısı ve donanımlı içeriği ile büyük ilgi gören Gen otomobil, Türkiye’nin yerli otomobil üretmesi yönündeki çalışmaların da öncüsü olmaktadır. Geliştirilen TOGG otomobile de ilham olarak gösterilmekte olup, bu yöndeki çalışmalar için de ilk adım olarak görülmektedir.

Yerli otomobil GEN, tanıtıldığı günden itibaren dikkatleri üzerine çekmiş olup, büyük bir satış potansiyelini de bünyesinde bulundurmaktadır. 200 bin lira olarak belirlenen lansman fiyatının, seri üretime geçilmesiyle birlikte düşüş göstermesi planlanmaktadır. Motoru ve diğer önemli donanımları Türk yapımı olup, bu yönde AR – GE çalışmaları için de önemli bir yere sahiptir.

GEN Otomobilin Tasarımı

Yerli otomobil GEN ya da GEN1 olarak da bilinmekte olup isme yönelik çeşitli söylemler mevcuttur. İç tasarımı ve dış tasarımı tamamen yerli olmakla birlikte, mekanik tasarımı yapılırken de yerli malzemeler kullanılmıştır. Şasisi ve kaportasının da yerli üretildiği GEN otomobilin en dikkat çekici özelliği ise motorunun yerli olmasıdır. Ayrıca tüm elektronik donanımlar ve bütün kontrol mekanizmalarının yanında tüm yazılımlar da üretici firmaya aittir.

Bu kapsamda yerli üretimin öncü firması haline gelen GEN otomotivin, ilerleyen zamanlarda gelişim göstermesi de beklenmektedir. 2014 yılında kurulup 2017 yılında yerli otomobil GEN ile ilk adımını atan GEN Otomotiv, AR- GE çalışmalarına devam etmektedir. Üç farklı aracın tasarımları tamamlandıktan sonra ise seri üretime geçileceğinin bilgisi de firmanın yöneticileri tarafından verilmiştir.

Elektrik gücüyle çalışan bu otomobilin, ülke ekonomisine de katkısı büyük olmaktadır. Dış ülkelerden alınan akaryakıt ürünlerinin kullanımı azaltıcı ve çevre kirliliğini önleyici olumlu etkileri bulunan Gen otomobil ile daha temiz bir havaya da sahip olunmaktadır. Ekosistemi olumsuz etkileyen kimyasal yakıtların yerine elektrik enerjisinin kullanılması büyük fayda sağlamaktadır.

Yerli otomobil GEN nedir? yazımızdan sonra yerli otomobillerein hepsine sırayla bakabilirsiniz.

Yerli otomobil GEN İçin Tanıtım Videosu;

Yerli Otomobil Sitesi

Yerli Araba sitesinin admini olarak ben Burak Özkan sizlere bu site de Yerli otomobil veya yerli araba gelişmelerini anlatmaya başladım. Yerli otomobil TOGG için tüm gelişmeleri sizlere sunmaktayım. Yerli Otomobil alanında en güncel haberleri özellikle de TOGG için tüm gelişme, haber, bilgi ve özellikleri için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Slm lar nerde üretilecek arac fabrika felan nerede. Tog ile aynı fabrikadami kurulmasını bekliyorlar merak ettiğim için sordum saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı