Yerli Mayın Dedektörü Alper, Tanıtıldı! İşte Özellikleri

Yerli Mayın Dedektörü Alper, Tanıtıldı! İşte Özellikleri Türkiye Bilim ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)'ın sosyal medya hesabı üzerinden duyurusunu yaptığı ALPER'i inceliyoruz.

Yerli Mayın Dedektörü Alper, Tanıtıldı! İşte Özellikleri Türkiye Bilim ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)’ın sosyal medya hesabı üzerinden duyurusunu yaptığı ALPER’i inceliyoruz. Yerli mayın dedektörü ALPER, tanıtıldı. İşte özellikleri… Güvenlik güçlerimizin sınır içi ve sınır dışı operasyonlarda terör örgütleri tarafından tuzaklanan el yapımı patlayıcıları (EYP) tespit etme konusunda Mayın Tarama Dedektörleri hayati öneme sahip.

Güvenlik güçlerimizin teçhizatları konusundaki ihtiyaçlar günden güne artıyor. Hendek Operasyonlarından sonra EYP temizleme faaliyetleri sırasında oldukça önemli olan Mayın Tarama cihazları şimdilerde ordumuza Libya’daki görevlerinde eşlik ediyor. Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında savunma sanayi alanında son yıllarda büyük bir özveriyle çalışan tüm firmalarımız oldukça başarılı işlere imza atıyorlar. Bu firmalardan biri olan TÜBİTAK’ta son olarak ALPER’i duyurdu.

Yerli olarak üretilen Elde Taşınabilir Mayın Tespit Sistemi (ETMTS2)’nin geliştirilmesi ve yeniden tasarlanması üzerine ortaya ETMTS 3 yani ALPER çıktı. 3. nesil olarak tabir edilen yerli mayın dedektörü askeri alanda kullanılmak üzere tasarlandı. Satış işlemleri ile ilgili yer alana açıklamada “Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Verilecek Satış İznine Tabidir.” ibaresi yer aldı.

İşte Yerli Mayın Dedektörü ALPER’in Özellikleri…

Uyarı Şekli:
▪ Sesli uyarı (kulaklık veya dahili hoparlör)
▪ Görsel uyarı (LCD ekran)
▪ Titreşimli uyarı

TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Ağırlık: 3.5 kg LCD ve batarya dahil
Uzunluk: 1375 mm (en çok) – 735 mm (en az)
Kurulum süresi: ~ 15 sn
Elektriksel özellikler: Li-lon batarya ile 4.5 saat çalışabilme 12xAA pil ile çalışabilme
Tasarım: MIL-STD 810G ve MIL-STD 461F uyumlu

Önerilen Yazı: Yerli Elektrikli Tren, Yıl Sonunda Raylarda

İlginizi Çekebilir

DMR

Yerli otomobil sitesi yazarı olan Ahmet Demir'e ait otomobil haberleri ve gelişmeler burada yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu