TOGG Bataryasını Kim Üretecek?

Togg bataryasının üretici, Togg’un piyasaya çıkmasına az bir zaman kala sıklık ile araştırılan konu başlıklarından birisi haline geldi. Yerli ve doğuştan elektrikli otomobil trafiğe çıkmasını heyecan içerisinde bekleyen tüketicileri, sektör temsilcileri ve yatırımcılar, aracın bataryasında kimin dokunuşunun olduğu merak ediyorlar.

Uzun zamandır ekonomi piyasalarının yukarı yönlü hareketler sergilemesi ve koronavirüs salgınının çip krizine sebep olması gibi sorunlar ile başa çıkmaya çalışan otomotiv sektörü, bu esnada hem tüketici hem de üretici alışkanlıklarının değişmesine şahitlik etti. Yedek parçalarda görülen fahiş fiyatlandırmalar, çip krizi sebebi ile uzayan üretim süreçleri ve son olarak da Rusya- Ukrayna savaşı ile rekor seviyelere ulaşan akaryakıt fiyatları, üreticilerin ve tüketicilerin içten yanmalı motorlara sahip olan araçlardan vazgeçmelerine sebep oldu.

Son dönemlerde otomotiv sektörünü direkt olarak etkileyen faktörlerin daha da fazla hissedilmeye başlanması, elektrikli otomobillerin pazar içerisinde ki paylarının giderek büyümesini sağladı. Uzun vadede bakıldığında benzinli ve dizel araçlara oranla daha karlı olan elektrikli otomobil modelleri, her geçen gün farklılaşan tasarımları ve performansları ile popülerliklerini arttırmayı başardı.

Elektrikli otomobil özelinde yaşanan bu olumlu gelişmelere, Türkiye de dahil oldu. Birkaç sene önce kurulmuş olan Togg firması ile yerli ve doğuştan elektrikli aracı piyasaya hazırlayan Türkiye, üstün performanslara sahip olan yerli araç ile hem yerli basında hem de yabancı basında büyük ses getirdi.

Togg’un trafiğe çıkmasına oldukça az bir zaman kala, aracın özellikleri de daha sık araştırılmaya başlandı. Togg ile ilgilenen ve yerli araca dair fikir sahibi olmak isteyen tüketiciler ve yatırımcılar, öncelikle Togg’un üretiminde kullanılan bataryanın kimin tarafından üretildiğini öğrenmek üzere araştırmalara başladılar.

Son dönemlerde arama motorlarında sıklık ile araştırılan konu başlıklarından birisi olan Togg bataryası, daha önce yetkili isimler tarafından yapılan açıklamalar ile gün yüzüne çıkmıştı. Yetkililer, yerli aracın bataryasının Togg ve Çinli enerji devi Farasis’in ortaklığında kurulan Siro şirketi tarafından üretileceğini açıklamıştı.

Togg Bataryası Nerede Üretilecek?

Togg Bataryası Nerede Üretilecek?

Togg bataryasının üretim yeri, arama motorlarında sıklık ile sorgulanan konu başlıklarından bir diğeri oldu. Yapılan açıklamalara göre Togg’un bataryasını üretecek olan Siro isimli şirket, Gemlik Tesisi’nde batarya üretimini başlatacak. Böylelikle Togg’un efsane büyüklükte olan fabrikası, tekelden üretimi bitirebilecek.

Togg Motoru Kimin Tarafından Üretiliyor?

Togg motorunun üreticisi de en az bataryasının üretici kadar merak ediliyor. Yüksek performansa sahip olduğu duyurulmuş olan araca gücünü veren motora, hangi elin değmiş olduğu sıklık ile sorgulanıyor.

Daha önce yaptığı açıklamalarda Togg’un bataryasına ve motoruna ilişkin önemli bilgiler veren Togg CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, ilk etapta yerli aracın motorunun firma tarafından üretilmesinin mantıklı olmadığını ve bu neden ile de bu işi en iyi yapan isim olan Bosch’tan motor satın alındığını belirtmişti.

Togg İlk Olarak Hangi Modeli Üretecek?

Togg’un üreteceği ilk model hem yerli basın hem de yabancı basında sık sık manşette yer alıyor. Firma, ilk olarak C segment SUV modeli ile tüketicilerin beğenisine sunulacak. Sonrasında ise aracın sedan modeli için üretim çalışmaları başlayacak.

Togg Ne Zaman Seri Üretime Geçecek?

Togg’un seri üretime geçiş tarihi, Gemlik Fabrikası’nın tamamlandığı şu günlerde sık sık gündeme gelmeye başladı. Yapılan resmi açıklamalara göre yerli araç, 29 Ekim tarihinde açılacak olan Gemlik Tesisi ile birlikte seri üretime geçecek.

Togg Ne Zaman Trafiğe Çıkacak?

Togg’un trafiğe çıkış tarihi hakkında henüz net bir tarih verilmedi. Yetkililer, seri üretimin hemen ardından 2023 yılının ilk üç ayı içerisinde Togg’un trafikte olacağını bildirdi.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu