TOGG İçin Yeni Yasa Teklifi Çıkarılacak!

TOGG çalışmaları son hızıyla sürerken, gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. TOGG için yeni yasa teklifi gelecek!

Haberimizin konusu TOGG İçin Yeni Yasa Teklifi Çıkarılacak! Pandemi sonrasında daha da önem kazanan ve küresel ısınma sorunuyla çözülmesi gereken bir problem haline gelen enerji konusunda yeni adımlar atılıyor. AK Parti, enerji güvenliğine ilişkin düzenlemelerin yer aldığı bir yasa teklifi hazırlıyor. Söz konusu düzenlemede 2022 yılında üretim bandına girmesi planlanan TOGG elektrikli yerli otomobile dönük detaylar da yer aldı.

Son olarak faturalardan TRT payı ve enerji fonunu kaldırmayı öngören yasa TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Bu yasa tasarısı içinde elektrikli araçlar için şarj istasyonlarının kurulmasına yönelik altyapı maddeleri de yer alıyor. 2022 yılının sonunda piyasaya sürülmesi beklenen TOGG için, elektrikli şarj istasyonları hazır hale getirilecek.

Yurt Geneline Elektrikli Şarj İstasyonları Yapılacak

Yurt Geneline Elektrikli Şarj İstasyonları Yapılacak

Elektrikli araçlara yönelik şarj hizmetinin sunulması ve şarj istasyonlarının kurulması için altyapı oluşturulacak. Bu istasyonları işletecek kuruluşlara ruhsatların verilmesi, tıpkı benzin istasyonlarında olduğu gibi yasal altyapısının oluşturulması araştırılıyor. Şarj istasyonlarının ruhsat, kurulum ve işletilmesine yönelik detayların yeni yasa tasarısında yer alacağı öğrenildi.

Vatandaşların merakla beklediği TOGG, 2022 yılı sonu ve 2023 başında yollara inecek. Bu zamana kadar Türkiye genelinde elektrikli şarj istasyonlarının ruhsatlı bir şekilde hizmet vermeye başlaması planlanıyor. Bilindiği üzere Petrol Kanunu’na “Bir arayıcı veya işletmeci, ürettiği petrolün sekizde birini devlet hissesi olarak ödemekle yükümlüdür” ibaresinin hemen arkasına “Cumhurbaşkanı, sekizde birini yüzde 50 oranında artırabilir” hükmünün eklenmesi gündeme geldi.

TOGG 2022 Yılında Üretim Bandında

Öte yandan AK Parti tarafından hazırlanan yasa tasarısında TOGG için detaylar da yer alacak. Lisanssız üretim tesisleri (HES, jeotermal gibi) dağıtım sistemi yanı sıra iletim tesislerini de kullanabilecek. Merakla beklenen TOGG, 2022 yılı içinde Bursa’nın Gemlik ilçesinde yapımı devam eden fabrikada üretim bandına girecek. C SUV segmentinde üretilmesi beklenen TOGG, 2023 yılında yollarda olacak. TOGG İçin Yeni Yasa yazımızın sonuna geldik. Paylaşıp destek olmayı unutmayınız.

Benzer içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu