SİHA Motorunu Kim Üretiyor?

SİHA motorunun üreticisi, son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz savunma araçlarımıza yönelik yapılan sorgulama başlıklarından birini kapsıyor. Hem Türk halkı hem de diğer yabancı basın mensupları, dünyaya nam salmış olan SİHA ve İHA’ların motorlarının nerede ve kim tarafından üretildiğini merak ediyorlar.

Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte büyük bir görev yüklenen Türk insansız hava araçları, alanda sergiledikleri kabiliyetleri sayesinde savaş durumu söz konusu olmayan ülkeler tarafından da yakın takibe alındı. Olası bir savaş durumuna karşın savaş teçhizatlarını hazır hale getirmek isteyen ülke yönetimleri, Türk savunma araçlarına yönelmeye başladı.

Son zamanlarda ihracat katkısını arttıran başlıca öğelerden olan insansız hava araçları, yerli basında olduğu kadar yabancı basında da yer almaya başladı. Öyle ki İngilizlerin önemli yayınları ve Amerika’nın dünyaca ünlü gazeteleri, manşetlerinde İHA ve SİHA’lara yer verdi.

Kabiliyetleri ve diğer özellikleri ile dikkat çeken SİHA’ların motorları için Ukrayna ile sözleşme imzalandı. Bir süre önce duyurulan sözleşme içeriğine göre Ukrayna’ya çok sayıda ücretsiz TB2 SİHA gönderen Türkiye’nin, insansız hava araçlarında kullanılmak üzere Ukrayna menşeili Ivchenko Progress ve Motor Sich’in birlikte ürettikleri AI- 322F motoru için el sıkıştıkları bildirildi.

Baykar Teknoloji’nin Genel Müdürü Duyurmuştu!

Baykar Teknolojinin Genel Müdürü Haluk Bayraktar, geçtiğimiz aylarda SAHA İstanbul’un İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen SAHA EXPO Savunma ve Havacılık Hibrit Fuarı kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. Baykar Teknoloji’nin Genel Müdürü Haluk Bayraktar, SİHA’ların motorlarına ilişkin önemli detaylar verdi. İnsansız savunma araçlarının motorlarına ilişkin yapılan sözleşmeye işaret eden Haluk Bayraktar, şu ifadeleri kullanmıştı: “İmzalanan sözleşme ile insansız savaş aracımızda Ivchenko Progress ve Motor Sich’in iş birliği ile üretilmiş olan AI- 322F motorunu kullanacağız. Atılan imzanın iki ülkenin stratejik iş birliğini daha da ileriye götürmesini ve iki ülkeye de daha fazla güç kazandırmasını temenni ediyorum.”

Üretici Firmanın Genel Müdürü Teşekkür Etti!

Üretici Firmanın Genel Müdürü Teşekkür Etti!

SİHA motorunun üretici firmasının genel müdürü, SİHA’ların motorlarına yönelik yapılan sözleşme sonrasında açıklamalarda bulunan Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar’dan sonra önemli açıklamalara imza attı. Ivchenko Progress’in Genel Müdürü Igor Kravchenko iş birliğine yönelik şu ifadeleri kullandı: “Türkiye, en güçlü insansız hava aracı üreten ülkelerden biri. Ukrayna ise motor üretimini baştan sona kadar yapabilen 6 dünya ülkesinden bir tanesi. İki ülkenin ortak çalışmasının güvenlik ve bağımsızlık konuları üzerindeki katkılarının yanı sıra, dünyaya da daha güçlü ve daha yeni bir ürün sunacağına eminim. Ortak çalışmamızın yalnızca savunmaya değil, iki ülkenin ekonomisine de büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Karşılıklı güven temeline dayandırılarak ortaya çıkan bu iş birliğinin sonuçlarını, bugün çok net bir şekilde görebiliyoruz. Bazı zamanlarda sadece telefon ile dahi sorunları çözüme kavuşturabildiğimiz olmuştur. Bu, iki tarafında hızlı çalışmasından kaynaklanıyor. İnsansız silahlı araçların en iyi ve en kuvvetli şekilde çalışacağının garantisini ben verebiliyorum. İnanıyorum ki bu son projemiz olmayacak.”

Bayraktar TB2’nin Özellikleri

Bayraktar TB2’nin özellikleri, sıklık ile sorgulanmaya devam ediliyor. Baykar Teknoloji tarafından geliştirilen, Ukrayna menşeili motora sahip olan Bayraktar TB2’nin özellikleri şu şekilde:

 • Maksimum hız: 222 km/s
 • Seyir hızı: 130 km/ s
 • Servis irtifası: 27.000 feet
 • Azami havada kalış süresi: 27 saat
 • Mürettebat: 0
 • Motor: 100 beygir, 1xRotax 912 içten yanmalı enjeksiyonlu motor
 • Toplam kalkış ağırlığı: 700 kg
 • Yakıt kapasitesi: 300 L
 • Yakıt tipi: Benzin
 • Faydali yük ağırlığı: 150 kg
 • Kanat açıklığı: 12 m
 • Gövde uzunluğu: 6,5 m
 • Harekat yarıçapı: 300 km uydu kontrollü TB2 S varyantı ile sınırsız veya daha uzun.
İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu