İkinci el otomobil fiyatları düşüşe geçti mi?

Bu günlerde 2. el satışlarının azalmasından hatta durmasından dolayı İkinci el otomobil fiyatları düşüşe geçti mi? bu soru merak edilmektedir. Bizde sizlere bu konu hakkında düşüncelerimizi bildirmek istedik.

Bu günlerde 2. el satışlarının azalmasından hatta durmasından dolayı İkinci el otomobil fiyatları düşüşe geçti mi? bu soru merak edilmektedir. Bizde sizlere bu konu hakkında düşüncelerimizi bildirmek istedik.

Gerçekten İkinci el otomobil fiyatları düşüşe geçti mi?

Değerli okurlarımız, kişisel düşüncem olarak takip ettiğim kadarıyla otomobil fiyatları çok az derecede düşüş yaşadı. Fakat daha hızlı düşmesini ve Covid öncesi döneme gelmesini bekleyenler şu anda sadece kehanet olarak görüyoruz. Satışlar durduğu için 2. el otomobil satıcıları fiyatı aşağı çekerek %3 ile %7 arasında bir çekilme yaşatmış oldular.

Fakat inen bu fiyattan da alıcı olmayınca tüm yenil yıl başlarında olduğu gibi satışlar durmuş oldu. Bu sadece bu yıla özel bir durum değildir. Bundan önceki tüm Ocak ve Şubat aylarında otomobil satışları durma noktasına gelmektedir. Bu da otomobil fiyatlarının çok düştü algısı yaratmaktadır. Fakat Mart Nisan aylarında ise bu satışlar tekrar artarak çıkacaktır.

İkinci el otomobil fiyatları düşüşe geçti mi?

Yani otomobil fiyatları aslında dedikleri gibi çok düşmedi. Sadece Ocak ve Şubat ayında satışlar durduğu için %5-7 oranında geri çekilme yaşandı. Fakat sosyal medyada söylenildiği gibi Covid öncesi döneme gerileyecek vs durumları imkansız bir durumdur.

Sadece eski hızında çıkan bir otomobil fiyatı Covid öncesi dönemden 2020 yıl sonuna kadar %100 artış sağladı ise şu an da %10 gerileyerek yine %90 artışı kalıcı olmuş oldu. Bu da en fazla %15 seviyesine çıksa bile daha da altına inmeyecektir. Bu sa en son inme oranıdır diyebiliriz.

Bakınız: Spor Otomobil McLaren Artura Hibrit Tanıtıldı

Yani ortalama Covid öncesi 100 bin lira olan bir otomobil şu anda 200 bin civarlarında iken satışlar durunca da 190 Bin Tl civarına çekmiş oldular. Ama 200 Bin TL yi görmüş bir satıcı olarak 190 Bin TL’nin aşağısına satış olmayacaktır. En fazla da 15 Bin Lira inerek 185 Bin TL nin altına ikinci el otomobil satıcısı satmayacaktır.

Şimdi tekrar ana konumuza dönecek olursak bizlere İkinci el otomobil fiyatları düşüşe geçti mi? sorusunu soranlara cevabımız şudur; Evet Ocak ve Şubat ayı tüm yıllarda olduğu gibi satışları durdurmuştur. Bu yüzden de 2. el otomobil fiyatları %5-7 arasında düşürmüştür. Bu da tekrardan Mart Nisan aylarında canlanacaktır. Bu da Covid öncesi döneme dönme hayali kuranlar için imkansız olacaktır.

Bu arada bu İkinci el otomobil fiyatları düşüşe geçti mi? Sorusuna sizin cevabınız nedir? Yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca Araba Forumu ailemize üyelik yaparak katılabilirsiniz. Düşüncelerinizi oradan da paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu