Hyundai Kona N nihayet göründü! Tasarımı Çok Şık!

Hyundai Kona N nihayet göründü! Bugün - 27 Nisan - Hyundai N Day olduğunu biliyor muydunuz? Her yıl daha hızlı geliyor. Hyundai, bize yenisini vererek hızlı, hafif tork yönlendirmeli performans otomobillerinin...

Hyundai Kona N nihayet göründü! Bugün – 27 Nisan – Hyundai N Day olduğunu biliyor muydunuz? Her yıl daha hızlı geliyor. Hyundai, bize yenisini vererek hızlı, hafif tork yönlendirmeli performans otomobillerinin açılış kutlamasına damgasını vurdu. Hyundai Kona N ile tanışın yine de tork yönlendirmeye devam edecek çünkü Albert Biermann’ın mühendisleri önden çekişi bırakmadılar.

Önemli ayrıntıları zaten öğrendik. i30N’nin ön tekerlekleri aynı sınırlı kaymalı diferansiyele geçirmesiyle aynı 276 bhp 2.0 litrelik 4 silindirli turboya geçecek. Hyundai Kona N için Kamuflaj olmadan ilk bakışımız. Hyundai’nin yeni Sonic Blue renginin (i20N ve i30N’nin bebek mavisinin etkili bir şekilde sulandırılmış bir versiyonu) olduğunu iddia etmesine rağmen oldukça cesur bir renk olmuş.

Burada farklı olan, N’nin yeni sekiz vitesli, çift kavramalı, kanatlı vitesli şanzımanın standart olarak gelmesidir; yani manuel bir Kona N bulunmayacaktır. Hyundai Kona N , 5.5 saniye 0-62mph sprint ile 150mph azami hıza ulaşmasına olanak sağlayacak. Dört tekerlekten çekişli bir sistemin ekstra ağırlığına sahip bir Volkswagen T-Roc R’nin arkasında yarım saniyenin biraz üzerinde gerçekleşiyor.

Hyundai Kona N nihayet göründü

Hyundai bize N’nin gerekli SUV özelliklerini koruduğunu garanti ediyor. Ancak normal bir Kona ile aynı yükseklik ve çeşitli arazi sürüş modları getiriyor.

Bunlar, vites kutusunun kendi ayar gruplarına sahipken, gaz kelebeği, vites değiştirme, egzoz notu ve süspansiyonun keskinliğini ayarlayan olağan N sürüş modlarından ayrı çalışıyor. PDK donanımlı spor otomobillerindeki Porsche’nin Sport Response düğmesine benzer şekilde, başlatma kontrolü yer alıyor. Ayağınızı dururken fren pedalından kaldırdığınızda bir hareket etme fonksiyonunun olup olmayacağını bile seçebilirsiniz.

Hyundai Kona N nihayet göründü

Kona N ayrıca pist sürüşünü izleyecek bir ‘Performans Sürüş Veri Sistemi’ sunacak, böylece pist günlerinde nerede keskinleşmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz, oysa kulağa biraz fazla saçma geliyorsa aktif güvenlik teknolojisinin tamamı var.

Fiyatlar hakkında henüz bir bilgi yok, ancak Hyundai bunlardan i30N’ler kadar çok satmayı bekliyor. Yılda yaklaşık 11.000satışa ulaşmayı hedeflediklerini açıkladılar. Hyundai Kona N küresel bir otomobil olacak. Bu nedenle, mekanik aksamının çıkarıldığı hot hatch’in aksine, onu ana pazarlarından biri olması beklenen Kuzey Amerika’ya götürecek.

Benzer içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu