Honda Fabrikası Neresi Olacak?

Honda Fabrikası Neresi Olacak?  Dünyanın en popüler otomobil markalarından olan Honda, Türkiye'deki Honda fabrikasını satma kararı aldı. Bu açıklamadan dolayı Honda fabrikasının ne olacağını öğrenmek isteyen bütün ülke, gözleri Honda fabrikasına çevirdi

Honda Fabrikası Neresi Olacak?  Dünyanın en popüler otomobil markalarından olan Honda, Türkiye’deki Honda fabrikasını satma kararı aldı. Bu açıklamadan dolayı Honda fabrikasının ne olacağını öğrenmek isteyen bütün ülke, gözleri Honda fabrikasına çevirdi. Kocaeli ilinde Şekerpınar fabrikasındaki Honda fabrikası 2021 yılında bütün teçhizatları ve bütün makineleri ile birlikte tamamen kapanacaktır.

Honda Fabrikası Neresi Olacak?

Honda Fabrikası Neresi Olacak? Honda fabrikasının içinde bulunan bütün malzeme ve ekipmanların satılacağı da söz konusudur. Açıklamalara göre fabrika yetkilileri, fabrikadaki çalışan kişilerle de anlaşma yapıldığını belirtti. Japon otomobil üreticisi olan Honda, fabrika satışı için Hexagon mühendislik şirketi ile anlaşma yaptı. Fabrikanın 550 milyon TL karşılığında satılacağının anlaşmasını yapan Honda, satışı henüz yapmadı. Şirket ile görüşmeleri devam etmektedir.

Öneri: Honda Elektrikli Araç Modelleri Hangileri?

2021’de Honda Fabrikası Ne Olacak?

Türkiye’deki Honda fabrikası 2021 yılında bütün makineleri ile kapanacak ve satışa sunulacaktır. Japon otomotiv üreticisi Honda, Hexagon mühendislik firması ile satış için masaya oturdu. Bilgilere göre Hexagon mühendislik, fabrikada elektrikli otomobil üretimi yapılacağını açıklamıştır. Fakat satış henüz gerçekleşmemiştir. Togg yerli otomobil üreticileri de Japonya ile görüşmelerini yapmıştır.

Fakat Japonya otomotiv şirketi belirlediği tarihin, Togg şirketinin planlarına uymadığını belirtmiştir. Kocaeli Honda fabrikası yetkilileri ise Honda üretiminde, beklentilerine ve hedeflerine ulaşamadığı için fabrikayı kapatma kararı almışlardır. Gebze Şekerpınar’daki Honda fabrikası, 2021 yılında hangi şirkete satılacağı ve fabrikada ne üretileceği henüz belli değildir.

Honda Fabrikası 23 Yıl Üretim Yaptı

Honda Fabrikası Neresi Olacak?   Gebze Honda fabrikası 1997 yılından itibaren üretim sağlayan bir fabrikadır. Fabrikanın 21 Eylül 1996’da atılmıştır. Fabrikanın alanı tam 80 bin karedir. Çok geniş ve büyük alana sahip olan fabrika da 770 kişi çalışıyor. Fabrika Anadolu Honda otomobil şirketi tarafından kurulmuştur. 1997 yılından itibaren Honda markasının civic modellerini üretmiştir.

Fabrika içinde birçok teçhizat ve makineler bulunuyor. %50 ortaklık altında kurulan fabrika, Avrupa’da ikinci otomobil üretimi yapılan bir fabrikadır. Gebze’deki fabrika Ocak 2003 yılından itibaren Honda Türkiye A.Ş olarak Honda motor sermayesi ile yürütülmektedir. Honda fabrikası tam 23 yıl faaliyet sağlamıştır. Gebze Şekerpınar’da yer alan fabrika 2021 yılında kapanacağını net olarak açıklamıştır.

İlginizi Çekebilir

Turgay Şener

Yerli otomobil sitesi yazarı olan Turgay Şener'e ait otomobil haberleri ve gelişmeler burada yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu