Elektrikli arabayı şarj etmek ne kadar sürer?

Elektrikli arabayı şarj etmek ne kadar sürer? Evde şarj etme, Halka açık şarj noktalarında şarj etme ve Hızlı şarj noktalarında şarj etme süreleri ne kadardır?

Elektrikli arabayı şarj etmek ne kadar sürer? Evde şarj etme, Halka açık şarj noktalarında şarj etme ve Hızlı şarj noktalarında şarj etme süreleri ne kadardır? Elektrikli otomobiller çoğumuzun geleceği ve birçoğumuz için aslında bugün.

Benzinli veya dizel motorlu alternatifleriyle karşılaştırıldığında, çalıştırılması daha ucuz, cüzdanda bakımı daha kolay ve yerel çevre için çok daha iyi olma eğilimindedirler. Sonuçta, egzoz emisyonu yoktur; bu, karbon ayak izinizi azaltmaya yardımcı olmak istiyorsanız idealdir.

Elektrikli arabayı şarj etmek ne kadar sürer?

Bununla birlikte, çoğu insan, esas olarak arabanızı doldurmak için benzin istasyonuna geldiğinizde harcayacağınızdan çok daha uzun süren şarj süreleri nedeniyle, elektrikli bir arabaya geçme konusunda bir dereceye kadar endişe duyuyor.

Bu kılavuz, şarj sürelerini biraz daha iyi anlamanıza ve elektrikli bir otomobile geçme konusunda sahip olabileceğiniz bazı endişeleri gidermenize yardımcı olacaktır.

Elektrikli arabanın şarj süresini ne etkiler?

Şarj süreleri markaya, modele ve hatta kullanılan şarj cihazının türüne göre değişiklik gösterir, bu nedenle pilin boyutu ve bir şarjı kabul etme hızı gibi dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır. Yine de iyi haber, çünkü elektrikli otomobilinizin ne kadar sürede şarj olacağına dair kabaca bir tahminde bulunmak makul derecede basit.

Örneğin, EV’nizin bir 70kWh (kilovat saat) bataryası varsa ve 7kW (kilowatt) bir şarj cihazına (halka açık şarj noktaları için en yaygın çıkışlardan biri) takılıysa, boştan dolana şarj etmek 10 saat sürer. Hesaplama gerçekten bu kadar basit.

Bununla birlikte, bu rakam pilin boş olduğunu varsaymaktadır, bu durum pek olası değildir. Ayrıca elektrikli arabanızı her seferinde tam şarj etmeniz gerekmez, sadece fişini çekin ve pil mutlu olduğunuz seviyeye geldiğinde yola geri dönün – tıpkı cep telefonunuz gibi.

Ayrıca, elektrikli otomobilinizin belirli bir noktada – tipik olarak yüzde 80’in üzerinde – şarj etme hızını sınırlayacağını da belirtmek gerekir. Bu, dolmaya yakınken akımı tutarlı bir seviyede tutmak ve pili korumak içindir.

Elektrikli arabayı şarj etmek ne kadar sürer? Evde şarj etme, Halka açık şarj noktalarında şarj etme ve Hızlı şarj noktalarında şarj etme süreleri ne kadardır?

Evde şarj etme (saatte yaklaşık 20-50 KM menzil)

Arabanızı evde en etkili şekilde şarj etmek için, genellikle duvar kutusu olarak bilinen özel bir şarj noktası kurmaya değer. Tipik olarak, evde şarj etmek size saatte 20 ila 50 Km arasında bir menzil sağlar, ancak bu yerel şebekenize, duvar tipi kutunuzun türüne ve sahip olduğunuz elektrikli arabanın modeline bağlı olarak değişir. Örneğin Tesla, bir Model 3’e saatte 60 km menzil sağladığı söylenen 22kW’lık bir ev tipi şarj cihazı sunuyor.

Genel olarak, elektrikli arabanızı bir gecede şarj etmek ve sabaha kadar tamamen şarj etmek istiyorsanız, özel bir duvar kutusu sizi koruyacaktır. Aynı zamanda ucuzdur, çünkü benzin tipik olarak litre başına 1,20 £ civarındayken, elektrikli arabayı şarj etmek sizi genellikle kWh başına 14 pp’ye düşürür.

Uzman bir firmadan geçerseniz bir duvar kutusu için ödeme yapmanız gerekeceğini ve bazı üreticiler bunları elektrikli araba ile ücretsiz olarak sunsa da, yeni EV’nizde size biraz pahalıya mal olabileceklerini belirtmekte fayda var.

Hükümet, duvar kutusu kurulumunun maliyetlerini karşılamaya yardımcı olacak bir plan sunuyor. Elektrikli Araç Homecharge Scheme (EVHS) olarak bilinen, şarj cihazınızın maliyetinin% 75’ine kadarını karşılayabilirsiniz – bu nedenle, duvar kutunuzu satın alan kişiden emin değilseniz, bu konuda daha fazla bilgi için sormaya değer.

Arabanızı geleneksel bir üç pimli prizle de şarj etmek mümkündür, ancak şarj hızı büyük ölçüde azalacaktır.

Elektrikli arabayı şarj etmek ne kadar sürer? Evde şarj etme, Halka açık şarj noktalarında şarj etme ve Hızlı şarj noktalarında şarj etme süreleri ne kadardır?

Halka açık şarj noktaları (saatte yaklaşık 50 ila 130 km menzil)

Halka açık elektrikli otomobil şarj noktaları gün geçtikçe daha yaygın hale geliyor ve şehir merkezleri, süpermarketler, işyerleri, servis istasyonları dahil olmak üzere çeşitli yerlerde bulunabiliyor.

Halka açık şarj noktaları için en yaygın çıkışlardan bazıları, genellikle arabanıza saatte 35 ila 50 km menzil sağlayacak olan 7kW prizlerdir. Bazı prizler de 22kW’a ulaşır ve elektrikli arabanıza saatte yaklaşık 130 km şarj sağlayabilir, ancak bunlar hala oldukça azdır.

Elektrikli arabayı halka açık bir şarj cihazıyla şarj etmek size pahalıya mal olacaktır. Genellikle süpermarketlerdeki bazı ücretsiz satış noktaları olacaktır, ancak diğerleri belirli bir sağlayıcıya abone olmanızı veya kullandıkça öde yöntemini kullanmanızı gerektirebilir.

Hatta işyerinizde şarj edebilirsiniz. Halihazırda özel bir şarj cihazı yoksa, işvereninizden bir tane kurmayı düşünmesini isteyin – Şarj cihazları kuran işletmelerin maliyetlerini karşılamaya yardımcı olabilecek İşyeri Şarj Şeması adlı bir devlet hibesi vardır.

Abonelik hizmetleri sunan şarj ağları için, genellikle bir şarj cihazının mevcut olup olmadığını kontrol etmek için özel akıllı telefon uygulamalarını kullanabilirsiniz (bu nedenle, yalnızca kullanımda olduğunu bulmak için bir şarj cihazına gelirseniz zor durumda kalmazsınız) ve ne kadar olduğunu görebilirsiniz. sana mal olacak.

Sizin için yerel halka açık şarj noktalarını görmek istiyorsanız, bu kullanışlı haritaya göz atın .

Elektrikli arabayı şarj etmek ne kadar sürer? Evde şarj etme, Halka açık şarj noktalarında şarj etme ve Hızlı şarj noktalarında şarj etme süreleri ne kadardır?

Hızlı şarj noktaları (Yaklaşık bir saatte tam şarj)

Uzun bir yolculuğun ortasında pil menzilinin azaldığını fark ederseniz, halka açık hızlı şarj noktaları genellikle doldurmanın en hızlı yoludur ve en çok otoyol servis istasyonlarında ve halka açık otoparklarda bulunur. Bu şarj cihazları genellikle 50kWh olarak derecelendirilmiştir (ancak 150kW’a kadar çıkabilir), bu nedenle çoğu EV’yi boştan% 80’e bir saatten daha kısa sürede şarj edebilir.

Hızlı şarj teknolojisinin hızı yalnızca zamanla artacak ve elektrikli arabanın şarj edilmesiyle ilgili endişeleri daha da hafifletecektir. Örneğin, aracınız destekliyorsa, bataryası bir saatten daha kısa bir sürede rahat bir şekilde boştan doluya şarj edilebilir.

Plug-in hibrit arabaların genellikle hızlı şarjı desteklemediğini belirtmekte fayda var .

Tesla Süper Şarjları (Yaklaşık 40 dakikada tam şarj)

Tesla hakkında bilgi sahibi olmak için araba uzmanı olmanıza gerek yok. Elon Musk’ın beyni, elektrikli otomobil segmentini fırtına gibi ele geçirerek tüm elektrikli otomobillerin karşılaştırıldığı bir referans noktası haline geldi .

Bu başarının bir kısmı, en son modellerine yaklaşık 40 dakika içinde tam şarj sağlayabilen özel Tesla Supercharger ağıdır. Tesla’nın Birleşik Krallık’taki süper şarj cihazlarının çoğu 150kW olarak derecelendirildi, ancak şu anda gelecekte bir megawatt kabini piyasaya sürmek için çalışıyor, bu nedenle işlerin daha da hızlı olmasını bekleyin.

Ne yazık ki, Tesla’nın Supercharger ağında henüz başka bir elektrikli araç kullanamazsınız ve bunun gelecekte değişip değişmeyeceği bilinmemektedir.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu