Benzinli ve Dizel Araç Farkları Nelerdir?

Benzinli ve Dizel Araç Farkları Nelerdir? Yeni bir otomobil satın alırken dikkat edilen önemli konulardan birisi de aracın kullandığı yakıt türüdür.

Benzinli ve Dizel Araç Farkları Nelerdir? Yeni bir otomobil satın alırken dikkat edilen önemli konulardan birisi de aracın kullandığı yakıt türüdür. Araç satın alınırken aracın özellikleri kısmında dizel veya benzinli ibarelerine yer verilir.

Peki aracın kullandığı yakıt türünün farkları nelerdir? Sadece performans olarak mı fark sunar yoksa maddi yönden de farkları var mıdır? Bu konuları açıklamak için önce kullanılan yakıtlara yakından bakalım daha sonra farklarını her açıdan yazımızda inceleyelim.

Benzin Nedir?

Benzin petrolden üretilen bir tür yakıttır. Ham petrol arıtılma ve damıtılma gibi süreçlerden geçerek benzin halini alır. 19. Yüzyılda insan hayatına dahil olmuştur.

Dizel Yakıt Nedir?

Mazot ya da motorin dizel araçlarda kullanılan, ham petrolün damıtılma ürünlerinden birisidir. Ham petrolün damıtılması sırasında 200-300 °C kaynama değerlerinde alınan üçüncü ana ürün motorindir. Motorin dizel motorun yakıtıdır.

Benzinli ve Dizel Araç Farkları Nelerdir?

Benzinli ve Dizel Araç Farkları Nelerdir” sorusuna verilebilecek cevaplar şu şekilde olmaktadır;

  • Benzinin molekül zinciri dizel yakıtına göre daha kısadır. Molekül zincirinin kısa olmasını “daha az dayanıklıdır” desek yanlış olmaz. Bu yüzden çabuk alev alır dolayısıyla daha çok tüketilir. Dizel yakıtı olarak tabir edilen mazot benzine göre daha ağır bir yakıt türüdür. Dizel aracın sürüş menzili benzinli araca göre daha fazladır.
  • Dizel motorların torku benzinli araca göre daha yüksektir. Ancak benzinli araç daha hızlıdır. Bu sebeple yük taşıma işlemi yapacak araçlar yakıt olarak mazot kullanırken, hız odaklı araçlar benzin yakıtını tercih ederler. Yakıt yoğunluğuna bağlı olarak benzinin ilk çalıştırma sırasında ısınması mazota göre daha kısa zamandadır. Dizel araç donanım olarak da benzinli araçtan farklıdır. Dizel araçta buji bulunmaz. Bu yüzden buji bakımı gerektirmez.

Benzinli ve Dizel Araç Farkları

  • Dizel araçların elektrik aksamı benzinli araçlara göre daha basittir. Benzinli araçlar kısa mesafe yolculuklarında daha karlıyken dizel araç şehirlerarası yolculuklarda daha karlıdır.
  • Benzinli ve Dizel Araç Farkları Nelerdir? sorusuna verilecek en güzel cevaplardan biri de dizel araçlarda yangın meydana gelme riskinin benzinli araçlara göre daha az olmasıdır.
  • Maliyet göz önüne alındığında ise dizel araçlar benzinli araçlardan daha yüksek maliyetlidir. Dizel araçlar çalışma esnasında benzinli araçlara göre daha fazla ses çıkarır. Dizel motorlar genellikle daha az arızalanır. Ancak dizel bir aracın bakımlarına dikkat edilmelidir. Dizel motorlar daha verimli motorlardır böylece daha az yakıt tüketerek daha fazla iş ortaya koyarlar.
İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu