Arabanın Uzunları Nasıl Yakılır? Far Yakma Teknikleri

Arabanın Uzunları Nasıl Yakılır? Far Yakma Teknikleri sizlere sunacağız. Farlar, otomotiv aydınlatma sistemleri için aydınlatma araçlarıdır ve geceleri yolları aydınlatmak veya yaklaşan sürücüleri uyarmak için kullanılır.

Arabanın Uzunları Nasıl Yakılır? Far Yakma Teknikleri sizlere sunacağız. Farlar, otomotiv aydınlatma sistemleri için aydınlatma araçlarıdır ve geceleri yolları aydınlatmak veya yaklaşan sürücüleri uyarmak için kullanılır. Arabanın arkasında bir geri vites lambası var. Tipine göre LED lambalar, ampuller, sis lambaları, metal halinde lambalar, halojen lambalar ve ksenon ark lambaları bulunmaktadır.

Far Çeşitleri

Statik Far: Ön alanı sadece sabit bir yönde aydınlatan ve karanlıkta (özellikle köşelerde) kör nokta bırakan farlardır. Bunlar otomobillerde yaygın olarak kullanılan farlardır.

Dinamik Far: Farlar düz bir yolda eğimli bir yola girdiğinde, farlar aracın alt kısmını 8 derecelik bir açıyla aydınlatmakta ve düz yol ile araç arasındaki dönüş açısı 15-17 derece olmaktadır. Dinamik farlarda sensörler aracın ön aksının hızını, direksiyon açısını ve konumunu ölçer, far motorlarını hatırlatır ve farların araçla birlikte dönmesini sağlar.

Bu farların öncülerinden biri, ön ızgaranın üzerinde ve aracın ortasında bulunan, ön tekerleklerin açısına göre otomobilin dönüş yönünde hareket eden 1948 Tucker Torpedo farıdır. 1970 Citroen DS araba modelinde sol ve sağ yuvarlak farlar direksiyon simidine bağlandı.

Arabanın Uzunları Nasıl Yakılır

Arabanın Uzunları Nasıl Yakılır? Far Yakma Teknikleri

Bildiğiniz gibi kısa ve uzun bir arabayı sürerken sadece gece ve gündüz değil, gündüz de çalıştırmalısınız. Farlar çalışmadığında trafik polisinin sürücüye para cezası verme hakkı vardır. Elbette bu küçük bir rakam ama baş ağrısı. Bu durumda pek çok sürücü, araca girerken kısa huzmeli farları yakmayı unuttukları veya araçtan çıkarken ışıkları kapatmadıkları veya bataryanın sabahları tamamen boşaldığını gördükleri için pek çok sıkıntıyla karşılaşıyor.

Bu tür sorunları önlemek için birçok kişi farları açıp kapatmayı bırakmaya karar verir. En basit çözümle, farlar ateşleme veya motor çalıştırıldığında aynı anda açılabilir. Aynı zamanda, gündüz sürüş ışıkları yanacak, ancak boyut görünmeyecek, ancak her zaman gece normal modda çalışacaktır. Bu iki seçeneği düşünün.

Otomatik far ateşleme

Aydınlatma elemanlarının bu çalışmasını organize etmek için, ateşleme güç kaynağına bağlanmaları gerekir ve bazı cihazların kontak anahtarının herhangi bir konumuna bağlanabildiği, diğer cihazların ise sadece kontak anahtarı açıldığında çalışabildiği iyi bilinmektedir.

Neden Gün Boyunca Farlar Açık Kalmalıdır?

Sürücünün ekli farlardan neredeyse hiç bir şey kaybetmediği ortaya çıktı, bu yüzden para cezasından 500 ruble tasarruf etmek dışında, sahip olduklarından bahsetmeye değer. Bazı durumlarda, DRL veya sis farları açık olsa bile, far talimatı olmayan araç neredeyse görünmezdir. Göründükleri kadar nadir değiller.

Ormanda, arka planda ağaçların olduğu, 150-200 metre mesafedeki arabalar kayboldu – bu insan gözünün algısıdır. Bu etki özellikle kış aylarında, ağaçların ve toprağın tekdüze bir kar tabakasıyla kaplandığı zaman, beyaz tahtadaki tüm nesneler ses gibi görünür. Elbette yoğun bir ormanda başka bir otomobille karşılaşmak genellikle imkansızdır ve bu alanda genellikle hız daha düşüktür. Ancak 100-300 ml benzinden tasarruf etmemeli ve güvenliği göz ardı etmemelisiniz.

Arabanın Uzunları Nasıl Yakılır? Far Yakma Teknikleri sizlere sunduk. Siz de bildiğiniz teknikleri bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu