Anlaşmalı Kaza Tutanağı Nedir?

Anlaşmalı Kaza Tutanağı Nedir? diye başımıza trafik kazası gelmeden önce kendimize sormak akıllıca olacaktır. Her şeyden önce trafik kurallarını ihmal etmemek ve trafik kurallarına uymakla yükümlüyüz.

Anlaşmalı Kaza Tutanağı Nedir? diye başımıza trafik kazası gelmeden önce kendimize sormak akıllıca olacaktır. Her şeyden önce trafik kurallarını ihmal etmemek ve trafik kurallarına uymakla yükümlüyüz. Trafik kurallarına uyduğumuzu düşünsek de ummadığımız bir anda kaza ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu yüzden bu soru çok önemlidir. Anlaşmalı Kaza Tutanağı Nedir?

Trafik kazası mağdurları 1 Nisan 2008’den önce ölüm, yaralanma, anlaşamama durumları olmasa da farklı sebeplerden dolayı uzun saatler olay yerinden ayrılamıyordu. Yeni yasal düzenlemeler ile trafik kazasında sadece maddi hasar oluştu ise kazazedeler kendi aralarında fikir birliği oluşturarak ve olayı fotoğraflayarak anlaşmalı kaza tutanağı raporunu kendileri doldurup olay yerini terk edebilmektedir.

Anlaşmalı Kaza Tutanağı Nedir?

 Hangi Durumlarda Anlaşmalı Kaza Tutanağı Kullanılmamalıdır?

 • Can kaybı ve yaralanma halleri oluştuysa,
 • Araçlardan en az biri kamu aracı ise,
 • Şoförlerden en az biri 18 yaşın altındaysa,
 • Ehliyet sahibi olmayan kişi veya kişiler ile karşı karşıya kalındıysa,
 • Sürücülerde sarhoşluk hali mevcut ise,
 • Olaya karışmamış olan kişilerin eşya, taşınmaz, vb. sahipliklerine zarar verildiyse,
 • Kaza tek taraflı yaşandı ise ve hiç araç hasarı gerçekleşmediyse kaza tutanağı kullanılmaz.

 Kullanılmayan Anlaşmalı Kaza Tutanağı Nedir?

Anlaşmalı Kaza Tutanağı Nedir? Kaza kelimesini, istenmeden meydana gelen olay sonucu bir kimsenin, nesnenin veya aracın zarar görmesi olarak açıklayabiliriz. İstenmeden başımıza gelen olay zararının tazmini için kaza tutanağına ihtiyaç vardır.

Sadece maddi hasarlı trafik kazası yaşanıldığı zaman anlaşmalı kaza tutanağı veya trafik polislerince kaza tutanağı tutulmaz ise araç sigortası kapsamına giren tazmin sağlanamaz. Kullanılmayan anlaşmalı kaza tutanağı uğranılmış olunan zararı daha da ağırlaştırır.

Anlaşmalı Kaza Tutanağı Nedir?

 Anlaşmalı Kaza Tutanağı Nasıl Düzenlenmeli?

Doldurulması gereken alan numaralarına göre:

 • Kazanın tarih, saat, yer bilgileri (1. /2.), varsa görgü tanıklarının iletişim bilgileri (3.), her kazazedenin kendine ait sürücü, araç, poliçe bilgileri doldurulur (4. /5. /6.).
 • Kutucukların olduğu kısımlardan uygun olan kısımlar tik ile işaretlenir (7.).
 • Kazaya karışan yabancı plakalı araç bilgileri (8.), araçlardaki ilk hasar yeri bilgileri (9.), cadde, sokak ismiyle kaza yeri ve kaza anı araç yönleri ok ile belirtilerek resmedilir (10.).
 • Kazazedeler olayla ilgili görüşlerini belirtir (11.) ve kazaya karışan her şoför imzalar (12.).

Mağduriyet yaşanmaması için Anlaşmalı Kaza Tutanağı Nedir? iyice anlamak faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu