Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları Teslim Ediliyor

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları Teslim Ediliyor!  Deniz alanındaki varlığımızı kuvvetlendirmek amacıyla yapılan çalışmalara bir yenisi daha ekleniyor.

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları Teslim Ediliyor!  Deniz alanındaki varlığımızı kuvvetlendirmek amacıyla yapılan çalışmalara bir yenisi daha ekleniyor. Geçtiğimiz gün denizlerdeki kuvvetlerimizin artmasıyla birlikte müjdeli bir haber de akabinde gelmişti. Güçlü savunma sanayi için yerli üretimle her alanda varlığımızı güçlendiriyoruz. Bu hedef doğrultusunda bugün, iki adet Acil Müdahale Dalış Eğitim Botları teslim ediliyor.

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları  %71 Oranında Yerlilik

Desan tersanelerinde üretilen Acil Müdahale Dalış Eğitim Botları bugün envantere girmeye hazırlanıyor. Proje kapsamında üretilen bu gemilerde şaft ve pervane sistemine ilaveten; dümen sistemi, dizel jeneratörler, akustik izleme ve yakalama sistemi, gemi bilgi dağıtım sistemi, solunum hava kompresörleri, sabit basınç odası, dalış panelleri, ana tevzi tablosu, bot kontrol ve izleme sisteminin yanı sıra yangın algılama sistemi doğrudan yüzde 100 yerli imkanlarla üretildi.

Afet Durumlarında Kullanılacak

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları adından da anlaşılacağı üzere olası acil durumlarda kullanılacak. Yıllardır beklenen olası İstanbul depreminde kullanılmak üzere ehemniyetli bir proje olarak görülüyor.  Acil Müdahale, Dalış Eğitim Botları kazalarda kurtarma dalgıçlığı ve acil müdahale operasyonlarını destekleyecek. Denizlerimiz olan Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara Denizi’nde yara alan, karaya oturan ve batan gemilerin yerlerinin belirlenmesinde görev alacak.

Her Yıl Bir Denizaltı

Deniz kuvvetlerimize teslimi yapılan Acil Müdahale Dalış Eğitim Botlarının töreninde konuşan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan; “Bölgede oyun bozan ve oyun kuran ülke konumuna geldik. Yerli üretimlerimizle bu güce kavuştuk ama yetmez. Bundan sonra da donanmamızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Her yıl bir Denizaltını inşallah donanmamıza kavuşturacağız.” dedi.

Yapılan yatırımların ve desteklerin sonucunda meyveleri almaya başladığımızı görmemek imkansız. Neredeyse her gün yeni gelişmelerin haberini veriyor olmaktan dolayı mutlu ve gururluyuz. Ülkemizin savunma sanayinde ve yerli olan bütün projelerinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Önerilen Yazı: Aspilsan, Lityum İyon Pil Üretecek.

Benzer içerikler

DMR

Yerli otomobil sitesi yazarı olan Ahmet Demir'e ait otomobil haberleri ve gelişmeler burada yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu