Teknik Gelişmeler

Yerli otomobil kaç seriden oluşuyor?

Yerli Otomobil Kaç Seriden Oluşuyor? 2017 yılında çalışmalarına başlanan Türkiye’nin yerli ve milli otomobil projesinde beklenen gün geldi. 27 Aralık 2019 Cuma günü, Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilecek olan tanıtım toplantısında Türkiye’nin yerli otomobili tanıtılacak ve prototip sürüşü gerçekleştirilecek.

Yerli otomobil kaç seriden oluşuyor?

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katılımının beklendiği bu tanıtım toplantısında, yerli otomobile dair cevabı beklenen soruların büyük bir kısmı aydınlatılacak. Bu sorular arasından belki de cevabı en çok merak edilen soru; yerli otomobil kaç seriden oluşuyor sorusu. Bu sorunun ve geriye kalan tüm soruların toplantıda cevap bulacağı düşünülüyor.
2017 yılında başlatılan ve günümüze kadar çalışmaları hızla devam ettirilen milli otomobil projesi, Türkiye genelinde halk arasından 2 bin kişi ile yapılan anket çalışması sonucunda son görünümüne ulaştı. TOGG

Geçtiğimiz günlerde, Mustafa Varank’ın sosyal medyada paylaştığı yerli araba fotoğrafının ardından meraklar iyice çoğaldı ve heyecan arttı. Varank’ın yerli ve milli arabaların üstünün kapalı bir şekilde fotoğraflarını paylaşması çeşitli fikirlerin oluşmasında etkili oldu.

Yerli otomobil kaç seriden oluşuyor
Yerli otomobil kaç seriden oluşuyor

Yerli Otomobilin Sahip Olacağı Özellikler

Yerli otomobil kaç seriden oluşuyor sorusunun şu anda bilinen cevabı; beş. Yerli otomobil ile ilgili olarak yapılan açıklamalara göre 2030 senesine kadar bu araçların 3 modeli olacak ve bu 3 model 2030 yılına kadar yenilenerek satışa sunulacak. 2030 senesinden sonra ise araçların model sayısı beşe çıkacak.

Yerli ve milli otomobil hakkında bir gazete haberinde verilen diğer bilgiler ise şunlardır:

  • Yerli otomobillerde akıllı sürücü özelliği olacak
  • Yerli otomobillerin gayrisafi milli hasılaya katkısı 50 milyar avro olacak
  • Yerli otomobiller cari açık için yıllık olarak 7 milyar avro katkı sağlayacak
  • Yerli otomobil üretimi sayesinde nitelikli istihdam sağlanacak ve bu istihdamın sayısı yaklaşık olarak 20 bin olacak
  • Yerli otomobil milli bir marka olacak
  • Yerli otomobillerin üretimi sayesinde ülkenin petrole olan bağlılığında düşüş yaşanacak
    Otomotiv sektöründe dünya rekabetine girilecek

Araç içi teknolojiler, araç içinden yönetilebilecek

Görüldüğü üzere; Türkiye’nin yerli otomobil üretimi tamamıyla ülkenin ekonomisinin gelişmesine etki edecek ve binlerce istihdamın yaratılmasına aracı olacak.
Yerli Otomobil Ne Kadar Mesafe Gidebilecek?
Yerli otomobil kaç seriden oluşuyor sorusundan belki de daha fazla merak edilen soru; yerli otomobilin tek dolum ile ne kadar mesafe gidebileceği…

Türkiye’de üretilecek olan bu otomobillerin, dünyadaki diğer elektrikli otomobillerle rekabet edebilecek nitelikte olacağı iddia ediliyor. Buna göre; yerli otomobiller tek dolum ile tam olarak 500 KM gidebilecek. Öne sürülen iddialara göre; İstanbul ve İzmir arası mesafe 10 TL gibi komik bir rakamla gidilebilecek.

Yerli otomobillerin normal bir priz aracılığı ile yaklaşık olarak 10 saatte dolması, DV ünitesi ile de 30 dakikada şarj edileceği öngörülüyor. Genel itibari ile yerli otomobillerde 100 Km’de 2 TL’lik şarj maliyeti oluşacak. Yerli otomobil kaç seriden oluşuyor? Yazımızdan sonra da Yerli Otomobili Kim Tanıtacak? adlı yazımıza bakınız.

Yerli Otomobil Sitesi

Yerli Araba sitesinin admini olarak ben Burak Özkan sizlere bu site de Yerli otomobil veya yerli araba gelişmelerini anlatmaya başladım. Yerli otomobil TOGG için tüm gelişmeleri sizlere sunmaktayım. Yerli Otomobil alanında en güncel haberleri özellikle de TOGG için tüm gelişme, haber, bilgi ve özellikleri için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı