Tork nedir? Beygir nedir?

Tork nedir? Beygir nedir? sorusu araç satın alan kişiler yada araç sahipleri tarafından merak edilen bir konudur. Herkes satın aldığı aracın (motosiklet ya da otomobil) performansının iyi olmasını ister.

Tork nedir? Beygir nedir? sorusu araç satın alan kişiler yada araç sahipleri tarafından merak edilen bir konudur. Herkes satın aldığı aracın (motosiklet ya da otomobil) performansının iyi olmasını ister. Sıfır ya da ikinci el araç alırken aracın tanımında birçok ibare görünmektedir.

Bunlar araç hakkında kullanıcıya bilgi veren içeriklerdir. Aracın kaza geçmişi, kullandığı yakıt, aracın kilometresi, iç ve dış görüntüsü kullanıcılar için önemli unsurlardır.

Bunlara ek olarak önemli unsurlardan birisi de aracın performansıdır. Aracın performansını belirtirken de tork ve beygir gibi ibarelere yer verilir. Peki herkes tarafından tam olarak anlaşılmayan bu unsurlar Tork nedir? Beygir nedir? tam olarak ne anlama gelmekte.

Tork Nedir?

Bu sorunun cevabını kısaca kuvvetin bir cismi bir eksen etrafında döndürme etkisidir. Ama bu açıklamayı araçlara uyarlamak kolay olmayacaktır. Bu tanımdan yola çıkarak Tork için döndürme etkisi diyebiliriz. Bu dönüş sayısının az ya da çok olması aracın çekiş gücünü belirtir. Peki aracın çekiş gücünün fazla ya da az olması neyi ifade eder? Aracın çekiş gücünün fazla olması ağır nesneleri kolaylıkla taşıyabileceğini ifade eder.

Örneğin ağırlıkları aynı olan iki araçtan yüksek Torklu olan diğer araca göre aracı daha kolay hareket ettirir. Bu da o aracın daha performanslı olduğu anlamına gelir. Tork nedir? Beygir nedir? sorusunu araştıranlar için bu ayrım son derece önemlidir.

Beygir Nedir?

Beygir gücü ifadesi makinelerin ilk üretildiği zamanlarda insanlar tarafından anlaşılması için kullanılmıştır. Yük taşıma için kullanılan beygirlerin gücü herkes tarafından bilindiği için karşılaştırılması kolay olmuş, insanlar tarafından anlaşılmıştır. Beygir gücü 75 kg değerindeki ağırlığın 1 saniyede 1 metre hareket ettirilmesi için gereken güç miktarıdır.

Tork Ve Beygir Gücü Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tork nedir? Beygir nedir? kadar bu kavramların arasındaki farklarda oldukça merak edilmektedir. Yukarıda da bahsedildiği gibi tork çekiş gücü, beygir ise daha çok hızla alakalıdır. Örneğin yarış arabalarının beygir gücü fazladır çünkü hızlı olmaları gerekmektedir.

Buna karşı yük taşıyacak bir aracın beygir gücünün fazla olması beklenmez. Çünkü hızlı olması beklenmez. Yük taşınacak aracın çekiş gücünün yani Torkunun fazla olması istenir. Tork gücü ile beygir gücünün arasındaki en bariz fark budur.

İlginizi Çekebilir

5 Yorum

 1. Steroid Sipariş

  Sporcular tarafından steroid ürünlerine çok fazla rağbet olduğundan dolayı genellikle steroid sipariş
  yolu ile elde edilir. Steroid kullanarak maçlarda başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

 2. Çelik Konstrüksiyon

  Çelik konstrüksiyon malzemelerinin kullanımı birçok yerde
  karşımıza çıkar. Hava alanları ya da büyük tesislerde istenilen tavan açıklığının sağlanması ve gerekli dayanım için çelik
  konstrüksiyon malzeme kullanılır.

 3. Steroid Sipariş

  Sporcular tarafından steroid ürünlerine çok fazla rağbet olduğundan dolayı genellikle steroid sipariş yolu ile elde edilir.
  Steroid kullanarak maçlarda başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

 4. Evden eve nakliyat

  Çok kolay 3 adımda nakliyat fiyat teklifleri alabilirsiniz.
  Sağdaki teklif isteme formunu doldurun. Teklifler cebinize gelsin, onaylayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu