EDC Şanzıman Nedir? Çabuk Arızalanır mı?

EDC şanzıman nedir? Çabuk arızalanır mı? EDC nedir? EDC vites çok sık sorunlar çıkartır mı? EDC otomatik şanzıman başka tür şanzımanlara göre nasıldır gibi sorular araç sahipleri tarafından arama motorlarında sıkça cevabı aranan soru türlerinden olmaktadır.

EDC şanzıman nedir? Çabuk arızalanır mı? EDC nedir? EDC vites çok sık sorunlar çıkartır mı? EDC otomatik şanzıman başka tür şanzımanlara göre nasıldır gibi sorular araç sahipleri tarafından arama motorlarında sıkça cevabı aranan soru türlerinden olmaktadır. EDC şanzıman, bir tür yarı otomatik şanzıman türüne verilen isimdir.

Otomobil sektöründe büyük bir alanı olan Renault markası tarafından geliştirilen bu yarı otomatik sistem içerisinde 6 ileri vites bulunmaktadır. İkili kavrama sistemiyle çalışan EDC şanzımanlarda ilk kavrama 1, 3 ve 5 ileri olmak üzere ikinci kavrama 2, 4 ve 6 ileri için çalışmaktadır.

Manuel olarak tasarlanan vitesli araç modellerde tork konventörü aracın hangi güçle devam edeceğini belirlemektedir. Ancak yarı otomatik olan vites yapısında ve EDC şanzımanlı araçlarda ise tork konvektörü bulunmamaktadır. Şanzıman kendisi motordan aldığı güce göre vites değişimleri yapmaktadır. Ancak burada ise şanzıman otomatik bir şekilde yol şartları ve sürücülerin uygulandığı gaz ve motorun gücünü ayarlayarak en doğru vitesi seçmektedir. Vites geçişlerinde en az sarsıntı olur ve bu şekilde sürüş tamamlanır.

EDC Şanzıman Çalışma Prensibi Nedir?

EDC şanzıman nedir? Çabuk arızalanır mı? Sorularını ancak çalışma prensipleri bilinerek anlaşılabilir. Bu Şanzıman türünde; şanzıman dişlileri senktromençler ile birlikte birbirine geçmektedir. Bu dişlilerin her biri kavrama bağlıdır ve iki adet kamalı mil üzerinde hareket etmektedir. Bunlar sistemin işlemcilerinden gelen komutlar ile yönelimlerini sağlarlar. Dişlilerden bir tanesi istenen kavramada bulunurken diğeri de bir üst kavramada beklemektedir. Bunlarda sarsıntısız geçişleri rahat bir hale getirmektedir.

EDC şanzıman nedir? Çabuk arızalanır mı? EDC nedir? EDC vites çok sık sorunlar çıkartır mı? EDC otomatik şanzıman başka tür şanzımanlara göre nasıldır gibi sorular araç sahipleri tarafından arama motorlarında sıkça cevabı aranan soru türlerinden olmaktadır.

Vitesin üzerinde bulunan “+” simgesi manuel (el ile) olarak vitesi arttırmayı sağlamaktadır. Ancak vites üzerinde “-” simgesi manuel (el ile) vitesi düşürmek için kullanılmaktadır. Otomatik vitesli olan diğer araç modellerindeki gibi EDC şanzımanlı bir otomobilde “P” işareti park, “N” boş vites, “R” işareti ise geri vites ve anlamına gelmektedir.

EDC Şanzıman Çabuk Arızalanır mı?

EDC şanzıman nedir? Çabuk arızalanır mı? Kullanıcı yorumları dikkate alınırsa genelde EDC şanzımanlarda kısa sürede bir sorun çıkmamaktadır. Kullanıcıların en çok şikâyet ettikleri viteslerde görülen hafif sarsıntılardır. Bunların yanı sıra vites değişikliklerinde ses sorunlarıdır. Bu sorunlar araç sorun tespit cihazları ile kısa sürede bulunmaktadır. EDC şanzıman araç modelleri kullanan kişilerin yaşadığı bu sorunlar normal olarak da kabul edilebilir. Ancak araçlarda gelen sesler ve sorunların mutlaka neyden kaynaklandığının tespiti yapılmalıdır.

EDC Şanzıman Avantajlı mı Dezavantajlı mı?

EDC şanzıman nedir? Çabuk arızalanır mı? Ya da dezavantajları nedir gibi kullanıcıların merak ettiği sorular vardır. EDC şanzıman kullanmanın da dezavantajları bulunmaktadır. Örneğin; kuru şanzıman türü olduklarından kimi zaman ısınma sorunları görülmektedir. Ya da balatalar eskidiğinden değişi periyotları kısa olmaktadır. Tam otomatik vites değişimlerinde vites geçişleri az da olsa hissedilmektedir. Ancak avantajları göz önünde bulundurulduğunda pek insan tarafından manuel şanzımanlara göre daha fazla kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir