Araba Vergisi Nasıl Ödenir?

Araba Vergisi Nasıl Ödenir? MTV Ödemesi Nasıl Yapılır? Araba vergi ödeme nasıl yapılır? Otomobillerin Son Dönem MTV Ücretleri Ne Kadar?

Araba Vergisi Nasıl Ödenir? MTV Ödemesi Nasıl Yapılır? Araba vergi ödeme nasıl yapılır? Otomobillerin Son Dönem MTV Ücretleri Ne Kadar? Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden Muaf Olma İstisnaları neler? Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenmeye Başlanır? Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

MTV, karayolları trafik kanunun 197 Sayılı motorlu taşıtlar vergisi 1. maddesi gereğince; trafik şubelerine kayıt edilmiş olan motorlu kara taşıtları, sivil havacılık genel müdürlüğüne kayıtlı motorlu hava taşıtları ve belediye sicillerine kayıtlı tüm deniz taşıtlarının tâbi olduğu vergilendirmelerdir. MTV, araba vergisi olarak da bilinir.

Motorlu Taşıtlar Vergisine Olan Dahil Taşıtlar:

1. Motorlu taşıtlar
2. Otomobiller
3. Motosikletler
4. Minibüsler
5. Arazi taşıtları
6. Panel Vanlar
7. Motorlu Karavanlar
8. Kamyonetler
9. Kamyonlar
10. Çekiciler
11. Otobüsler
12. Motorlu Deniz Taşıtları
13. Helikopterler
14. Uçaklar
15. Kaptı Kaçtılar ( Şoförden başka en fazla 7 yolcu alabilen dört tekerlekli otomobilden farklı motorlu taşıtlardır)

Araba Vergisi Nasıl Ödenir? MTV Ödemesi Nasıl Yapılır? Araba vergi ödeme nasıl yapılır? 6 ayda bir araba vergisi detayları neler? Tüm arabalara ait olan vergiler neler? Otomobillerin Son Dönem MTV Ücretleri Ne Kadar? Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden Muaf Olma İstisnaları neler? Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenmeye Başlanır? Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

MTV Yani Araba Vergisi Nasıl Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, her yılın Ocak ile Temmuz aylarında 2 eşit taksit halinde ödemesi yapılacak aracın bağlı olduğu vergi dairesine veyahut Motorlu taşıtlar vergisi ödeme alınması yetkisi verilmiş bankalara makbuz karşılığında ödenebilmektedir. Ödemeler; Gelir idaresi veznesine ya da Gelir idaresi internet adresi üzerinden yapılmakla beraber anlaşmalı olunan bankaların şubelerinden, internet adreslerinden ve atm’lerinden yapılabilmektedir. Vadesi geçmiş ödemeler ise gecikme faizi ile beraber vergi dairelerine yapılır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenmeye Başlanır?

Mtv Vergisi, araçların gerekli sicile tescil edilmesi ile başlar. Araç sicile ilk kez kayıt edilecek ise ve yılın ilk altı ayı içerisinde alınmış ise yeni yılın başında, araç son altı ay içinde alınmış ise son altı aylık dönem başında başlar. Eğer araç sicile daha önceden kayıtlı ve yalnızca el değiştirmiş ise bu değişim ilk altı ayı kapsadığın da son altı aylık dönem başında, eğer son altı ayı kapsamakta ise yeni yılbaşında ödemeler yapılır.

Önerimiz: Lastik Üretim Yılı Nasıl Anlaşılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Motorlu taşıtların ödenecek olan vergisi aracın cinsine göre değişiklik gösterir. Motorlu taşıtlar vergisi kanunun da yer alan kuralların etrafında vergi fiyatı değişir. Ayrıca aracın MTV tutarı silindir hacmi ve araç yaşına göre değişiklik gösterir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden Muaf Olma İstisnaları:

Sakatlık oranları %90 veyahut üzerinde olan kişilerin içinde bulundukları durumlarını sağlık kurulu raporu ile bildirmesi halinde bu kişilere ait özel taşıttan motorlu taşıtlar vergisi alınmayacaktır.

Sakatlık oranları %90 veyahut üzerinde olan kişilerin içinde bulundukları durumlarını sağlık kurulu raporu ile bildirmesi ayrıca özel araçlarının kendileri için düzenlemeye tâbi tutulduklarını, engellilik hallerine uygun duruma getirildiklerini gösteren araçlar için teknik belge raporunu vergi dairelerine göstermeleri ile MTV vergisinden muaf sayılacaklardır.

Otomobillerin Son Dönem MTV Ücretleri Ne Kadar?

-Taşıt fiyatı 56.500 TL altında ki ve motor hacmi 1.3 lt altında 1-3 yaş aralığı otomobillerin ödemesi 1.051 TL olarak düzenlendi.
-Matrah fiyatı 56.500 TL – 99.000 TL arası olan ve motor hacmi 1.3 lt altı olan 3 yaşa kadar ki otomobillerin motorlu taşıtlar vergisi 1.155 TL olarak belirlendi.
-Matrah fiyatı 56.500 TL altı olan ve motor ağırlığı 1.3 – 1.6 lt aralığında olan otomobillerin ödemesi 1.830 TL olarak belirlenmiştir.
-Matrah fiyatı 99.000 TL üzeri olan otomobiller 2.197 TL ödeyecektir.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu