Araba Işıklarda Nasıl Durdurulur?

Araba Işıklarda Nasıl Durdurulur? Işıkta araç durdurma nasıl yapılır? Kırmızı ışıkta nasıl durulur?

Araba Işıklarda Nasıl Durdurulur? Işıkta araç durdurma nasıl yapılır? Kırmızı ışıkta nasıl durulur? Bazen araba ile hızla seyir halindeyken uzaktan gördüğümüz yeşil ışığın bir anda kırmızıya döndüğünü fark ederiz. Bu durumda bazen yavaşlamayıp daha da hızlanarak geçmeyi tercih ederiz. Ancak bu durum bazen ağır kazalarla sonuçlanabilmektedir. Bizim aracın olduğu yöne kırmız yandığında diğer taraflara yeşil yanmakta olduğu için, sürücüler sağına soluna bakmaktansa ışığı takip ederek harekete geçerler.

Araba Işıklarda Nasıl Durdurulur?

Dolayısıyla sizin geldiğini görmeden harekete geçmektedirler. Böyle bir durum yaşanmaması için aracınızın fren sistemlerini oldukça iyi tanıyıp profesyonel bir biçimde aracınızı durdurmanız gerekmektedir. Ancak bunun için sadece sizin profesyonel bir sürücü olmanız yetmez. Aracınızın da bakımlı ve sorunsuz olması gerekmektedir. Örneğin, fren sistemi iyi olan ancak lastiği hasarlı bir araçla seyir halindeyseniz ani yaptığınız bir frenle lastikleriniz yüzünde arabanız kayabilmekte ve kaza meydana gelebilmektedir. Hatta lastiğin etkisi ile aracın bir yönü havaya kalkabilmekte ve takla atarak hem ciddi mal kaybına hem de canınıza büyük sorunlar yol açabilmektedir.

Araba Işıklarda Nasıl Durdurulur?

Standart bir arabada birden çok fren çeşidi bulunmaktadır. Bunlar ayak freni diyebileceğimiz pedal ile kontrol ettiğimiz fren sistemidir. En çok kullanılan ve en çok bilinen bu frendir. İkinci olarak el freni bilinmektedir. Bu fren her ne kadar araba sabit halde dururken kullanılsa da bazı durumlarda hareket halindeyken de kullanılabilmektedir. Üçüncü olarak ise motor freni (kompresyon freni) akla gelmektedir. Ancak özellikle araba sürmeye yeni başlayan kişiler bu fren sistemini kullanmayı bilmezler ve en çok ayak frenini tercih ederler. Bu da arabanın balatalarını ısıtarak zarar vermektedir.

Ayak Freni İle Durdurmak

Özellikle yeni araba kullanmaya başlayan birisinin ilk öğreneceği fren çeşididir. Ayağımız ile kontrol ettiğimiz pedallardan ortadaki pedal, fren pedalıdır. Bu pedala bastığınızda bir mekanizma sayesinde dönmekte olan aracınızın tekerine baskıda bulunmakta ve sürtünme sayesinde aracınız yavaşlamaktadır. Bu fren ile ani gördüğünüz kırmızı ışık yüzünden, bu pedalı kullanarak hızla durabilirsiniz. Ancak fren yağınızı, balatalarınızı bir oto tamircisine sık sık gösterip bakımınızı yapmanızı tavsiye ederiz.

El Freni İle Durdurmak

Ayak freninde herhangi bir sorun sebebiyle el freni ile durabilirsiniz. Her ne kadar ayak pedalı bir hasarlı olsa da ayak freni ile beraber kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede ayak freni birazda olsa hızınızı düşürecek, el frenini de kademeli olarak çekerek olabildiğince güvenli bir biçimde durabilirsiniz. Ancak çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Motor Freni (Kompresyon Freni) İle Durdurmak

Motor frenini, özellikle yeni başlayan sürücüler nasıl kullanacağını bilmezler. Bu fren sistemi, aracınızın hızına bağlı olarak vites küçültme işlemi uygulayarak kullanılmaktadır. Motor frenine vites küçültme de denilmektedir. Bu fren sistemi özellikle yokuş aşağı durumlarda kullanılsa da ani görmüş olduğunuz kırmızı ışıkta da kullanılabilmektedir. Daha önce belirttiğimiz gibi aracınızın hasarlı ise birden çok fren çeşidini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Öneri Yazımız: Araba Temizliği Konusunda Bilinmesi Gerekenler

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu