Akünün Ömrü Ne Kadar?

''Akünün ömrü ne kadar?' sorusu sıkça karşılaşılan motorlu taşıt sahipleri tarafından oldukça dikkat çeken konulardan biridir.

”Akünün ömrü ne kadar?’ sorusu sıkça karşılaşılan  motorlu taşıt sahipleri tarafından oldukça dikkat  çeken konulardan biridir. Akü, kesintisiz güç kaynağı olarak da ifade edilmektedir. Akünün ev yaşamı için, endüstriyel  ve medikal ortamlar için, datacenter ve kompleks yapılar için çeşitleri bulunmaktadır.

Kendi aralarında sıralanan akü çeşitleri de kendi içerisinde çeşitlenmektedir. Bu açıklamalardan sonra  akünün tam olarak ne olduğu hangi alanlarda kullanılabileceğini bilmek gerekmektedir. Araç aküsünün ilk etapta görevi elektrik akımının marş motoruna iletimini sağlamaktır. Akümülatör, akü, akımtoplar, batarya ya da biriktireç olarak da geçmektedir.

Çeşitli isimlerle anılsa da faaliyet gösterdiği alanlar farklılık gösterse de görev kapsamı sabittir denilebilmektedir. Elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak biriktirip istenildiğinde bunu elektrik enerjisi olarak kullanma imkanı sunan bir cihaz formatında olmaktadır. Genelde araçlarda  elektriği marş motoruna ileten akü olarak bilinmektedir.

Benzinli ve dizel araçlarda bulunmaktadır. Günümüzde yalnızca araçlarda kullanılmakla kalmayıp  elektrik enerjisinin depolanması gerektiğinde kullanılması amacıyla da kullanılmaktadır.

Bir Akünün Ömrü Ne Kadardır?

”Akünün ömrü ne kadar?’ sorusuna verilecek en uygun cevap aracın kullanımına bağlı olarak değişkenlik göstermesidir. Normal şartlarda beş ile altı yıl içerisinde bir kullanım ömrüne sahip akü bu süre sonunda muhakkak değiştirilmelidir. Standart özelliklere sahip bir sürücünün günde iki kez kullandığı araçta bulunan akünün ömrü yaklaşık 5-6 yıl arasındadır. Kullanılan araca, aracın kullanım sıklığına ve akünün özelliklerine göre de akü ömrü değişmektedir.

Havanın çok sıcak veya aşırı soğuk olması, araçta klima bulunması, aracın daha çok kısa mesafeler için tercih edilmesi ise akü ömrünü kısaltan etmenler arasında yer almaktadır. Bu tarz bir durumla karşılaşmamak akü ile sorun yaşamamak için araçta elektronik özelliklerin kullanımının azaltılması gerekmektedir.

”Akünün ömrü ne kadar?’ sorusu kadar akünün uzun ömürlü olarak kullanılması için gerekli olanlarda önemlidir. Özellikle motorlu taşıtlarda kullanılan klima akünün ömrünü en olumsuz etkileyen faktörlerdendir.

Daha uzun ömürlü bir akü kullanımı için daha çok kısa mesafelerde kullanıla aracın bu kısa mesafeli sürüşlerin ardından da bir uzun mesafe sürüşlerde tercih edilmesi gerekmekte olup  kısa mesafelerde gereksiz tüm elektrolitler kullanımı azaltılmalıdır ya da tamamen terk edilmelidir.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu