Akıncı TİHA’nın İkinci Prototipi, Testlerden Başarıyla Geçti!

Savunma sanayimizin büyük kuruluşlarından biri olan Baykar Savunma, üretmiş olduğu insansız hava araçları ve savunma sanayi alanındaki ürünleriyle güvenlik güçlerimize destek olmaya devam ediyor.

Savunma sanayimizin büyük kuruluşlarından biri olan Baykar Savunma, üretmiş olduğu insansız hava araçları ve savunma sanayi alanındaki ürünleriyle güvenlik güçlerimize destek olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen törende, Akıncı TİHA’nın ikinci prototipi, testlerden başarıyla geçti.

Bayraktar TİHA Artık Yalnız Değil

Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nden ilk prototipin testlerinin yapıldığı Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda bulunan Bayraktar AKINCI Test ve Uçuş Eğitim Merkezi’ne geldi. İlk uçuşunu 6 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştiren Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı ikinci uçuşunu da 10 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştirdi.

Testlerine başlamak için Çorlu’ya getirilen ikinci Bayraktar Akıncı TİHA ise 13 Ağustos 2020 de görev aldığı ilk uçuşunda hem bir saat iki dakika (62) havada kaldı hem de Sistem Doğrulama ve Tanımlama Testlerini tamamlamış oldu. Bundan sonraki testlere iki TİHA’nın birlikte devam edeceği açıklandı.

Akıncı TİHA’nın ikinci prototipinin test uçuşuna T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın bizzat katıldı. Uçuşun devam ettiği sırada bilgiler veren Bayraktar, “13 Ağustos 2020 Bayraktar Akıncı Prototip 2’nin ilk uçuş testini ve aynı zamanda Sistem Doğrulama ve Tanımlama Testi’ni yaptık. Hava aracımız bütün test aşamalarını başarıyla tamamladı. Şu anda yaklaşık 52 dakikadır havada. Birazdan dönüp inişe geçeceğiz. Vatanımıza, milletimize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

İlk Teslimat Yıl Sonunda

Üçüncü prototipin de entegrasyon süreçlerinin devam ediyor. Tamamlandığında uçuş ve kabul testlerinin yapılması için o da Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’na getirilecek. Bayraktar, yıl sonunda TİHA’ların ilk teslimatını hedeflediklerini ve bu doğrultuda çalıştıklarını ifade etti.

Önerilen Yazı: Türkiye’nin Otomobili Konusunda Fiyat Açıklaması Geldi!

Benzer içerikler

DMR

Yerli otomobil sitesi yazarı olan Ahmet Demir'e ait otomobil haberleri ve gelişmeler burada yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu