Yerli Otomobil Togg’a Yerli ve Milli Harita Talebi

Yerli Otomobil Togg'a Yerli ve Milli Harita Talebi
2 Paylaşımlar

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (Togg) marka ismiyle ülkenin ilk elektrikli otomobili hazırlanırken, üretim çalışmaları da hız kazandı. Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği Togg, Bursa’nın Gemlik ilçesinde kurulan fabrikada seri üretime geçecek.

Yerli otomobil Togg yapım sürecinde çeşitli teknolojik gelişmeler de yakından takip ediliyor. Son olarak Google ve Apple’ın haritasını kullandığı Başarsoft şirketi, Togg’a entegre edilecek navigasyon sisteminde yerli harita kullanılması için talepte bulundu. Navigasyon sistemlerine yönelik ürettiği haritaları Google ve Apple gibi dev şirketlere sunan Başarsof, şimdi de Togg için harekete geçti.

Togg’a Yerli ve Milli Harita Entegrasyonu

Togg'a Yerli ve Milli Harita Entegrasyonu

Navigasyon sistemleri konusunda çalışmalarına tüm hızıyla devam ettiklerini belirten Başarsoft’un CEO’su Alim Küçükpehlivan, önemli açıklamalarda bulundu. Günümüzde emniyet ve ambulans gibi kamu hizmetlerinin araçlarında da harita olarak Başarsoft’un hazırladığı haritaların kullanıldığını söyledi.

Şirketin 1997 yılında kurulduğu günden beri Türkiye’nin sayısal haritasını ürettiğini vurgulayan Küçükpehlivan, güncelleme çalışmalarının 10 ekipten oluşan araç filosu ile devamlı tekrar ettiğini kaydetti. Togg’un da harita sisteminde yerli ve milli bir haritalama entegrasyonu olması çağırısında bulundu.

Togg’a Haritalamada Apple Örneği

Emniyet Genel Müdürlüğü dahil birçok kamu kurumunda ve 112 ambulans araçlarında tekil harita olarak kendi haritalarının kullanıldığını söyleyen Başarsoft CEO’su Apple örneği verdi. Google’ın 2006 yılından bu yana, Apple’ın ise 2018’den itibaren yabancı haritayı bırakarak Başarsoft haritasını kullanmaya başladığını belirtti.

Apple gibi Togg’un da sürekli güncellenen yerli haritaya geçmesi gerektiğini belirten Küçükpehlivan şunları söyledi:  “Apple gibi firmalar pazarda belli bir büyüklüğü gördükleri ülkelerde, eğer daha iyi harita üretiliyorsa, kendi haritalarını bırakıp oraya geçiyorlar. Çünkü daha az şikayet alıyorlar.”

Ülkenin dört bir yanında harita güncellemesine büyük önem veren Başarsoft, bu sayede Togg’un harita sisteminin yerli ve milli olmasını talep ediyor. Şirketin CEO’su Alim Küçükpehlivan, “Ülkenin her ölçeğinde, Ardahan ile İzmir’de yüzde 95 gibi çok yüksek oranda veri kalitesiyle hizmet sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.