DSG Şanzıman Yağı Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

1 Paylaşımlar

DSG Şanzıman Yağı Değişimi Ne Zaman Yapılmalı? Arabaların vites geçişlerinde ortaya çıkan çeşitli sorunlar şanzıman yağı ile ilişkili olabilir.  Bu nedenle yağ bakımlarının tam ve zamanında yapılması gerekir. Arabalarda birçok farklı hareketli parça bulunur.

Bu tür parçaların hareketlerini sürdürmesi aşamasında yağ değişimi sayesinde parçaların sürtünme katsayısının en aza indirilmesi mümkün olur. Bu tür nedenlerden dolayı yağ değişimi periyodik dönemlerde takip edilmesi gereken bir durumdur.

Motor yağının sık aralıklar ile 10000 km ya da 15000 km gibi değerlerde değiştirilmesi gerekir. Bu yağların değişimi ile birlikte aynı zamanda arabalarda yağın katranlaşması ile ortaya çıkan sorunların en aza indirilmesi mümkün olur. Günümüzde motor yağı dışında şanzıman yağının değişimi de önemlidir.

DSG Şanzıman Yağı Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Üst seviye arabalarda otomatik vites kullanılır. Bu otomatik vites sayesinde şanzıman yağının daha az aşınması durumları karşımıza çıkar. Fakat yine de belirli aralıklar ile şanzıman yağının kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerekir. Bunun yanında şanzıman yağının değişiminin 60000 km yol yapıldıktan sonra yapılması tavsiye edilir.

DSG Şanzıman Yağı

Yani aracın km göstergesine bakarak 60000, 120000 ya da 180000 gibi değerlerde şanzıman yağının değiştirilmesi icap eder. Bu tür yağ değişimleri sayesinde araba vites değişimlerinde takılmalar meydana gelmez. Aynı zamanda yağın özelliklerini kaybetmesi durumunda ortaya çıkabilecek sorunların üstesinden gelinir.

Şanzıman Yağ Seçimi

Yağ seçimi aşamasında özellikle üst segment araçlarda yağ değişimi aşamasında kaliteli yağ kullanımı, arabanın daha konforlu kullanımı aşamasında önemlidir. Aynı zamanda uzun süreli dayanım gösteren bu tür kaliteli şanzıman yağı kullanımı ile birlikte arabalarda, sürüş emniyetini ortadan kaldıran durumların yaşanmaması sağlanabilir.

Bu tür nedenlerden dolayı ilgili kilometre değerlerine bağlı olarak, şanzıman yağının değişimi nitelikli yağlar tercih edilerek yapılır. Günümüzde yağ değişiminin sağlanması ile birlikte aynı zamanda nitelikli olarak arabaların arıza durumlarının önüne geçilir. Bu tür periyodik bakım unsurlarının takibi ve zamanı geldiğinde şanzıman yağının değişimi, aynı zamanda diğer parçaların kullanım ömrünün uzatılması aşamasında önem taşır. Son yıllarda bu tür yağların yaygın kullanımı, arabaların daha uzun süreli kullanımı amacı güder.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.