Vites Geçişlerinde Takılma Neden Olur?

Vites Geçişlerinde Takılma Neden Olur? Şanzımanlı araçlarda sıklıkla karşımıza çıkan bir sorun olan vites takılması sorunu aynı zamanda sürüş emniyetine halel getiren bir durumdur. Bunun yanı sıra vites geçişlerinde bu tür takılmalar vitesin değişmemesi, vitesin beklemede kalması gibi sorunlar olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda bu tür geçiş sorunları yol emniyeti açısından çeşitli sorunlar olarak karşımıza çıkar.

Şanzımanlı manuel arabalarda görülen bu durumun birden fazla nedeni bulunur. Ana nedeni olarak debriyaj kutusunda ortaya çıkan sorunlar başta gelir. Vites kutusu ve debriyaj kutusunda zamanla ortaya çıkan aşınma ve diğer sorunlar nedeni ile bu tür takılmaların karşımıza çıkması muhtemeldir. Bunun dışında başka sorunlardan dolayı vites kutusunda arızalar karşımıza çıkar.

Vites Geçişlerinde Takılma Nedenleri Nelerdir?

Debriyaj kutusunda meydana gelen sorunların dışında aynı zamanda başka nedenlerden dolayı da vites takılmaları ile karşılaşırız. Bir diğer neden olarak senkromeçlerde meydana gelen arızalar vites değiştirmede sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Aynı zamanda sekromeç değiştirme çubuğunda görülen sorunların bir sonucu olarak da yine takılma sorunları karşımıza çıkar.

Aynı zamanda bu tür takılma sorunlarının bir diğer nedeni vites kolunu şanzımana bağlayan parçalarda meydana gelen sorunlar olarak söylenebilir. Günümüzde bu tür sorunların dışında aynı zamanda bakım ile ilgili yeterli işlemlerin yapılmaması da yine vites sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Debriyajın görevini tam olarak yerine getirmemesi en başta gelen sorun kaynakları olarak göze çarpar.

Vites Takılmaları Nasıl Çözümlenir?

Vites takılmalarında başlıca sorunların çözümü aşamasında öncesinde periyodik bakımların yapılması gelir. Bunun yanında debriyaj sisteminin değişmesi de bir öneri olarak sunulabilir. Bu konuda bakım ve tamir hizmetlerinin sunulması aşamasında oto tamiri hizmeti veren kurumsal firmalardan hizmet alabilirsiniz.

Periyodik bakımdan farklı olarak oto check up yaptırmak araçta bulunan çeşitli parçaların incelenmesi ve olası sorunların tahmin edilmesi aşamasını kapsar. Aynı zamanda bu tür sistemlerin kullanılması ile birlikte arızalar ortaya çıkmadan da gerekli müdahale yapılması mümkün olur. Günümüzde vites sorunlarının ortadan kaldırılması aşamasında başarılı çözümlerin bu şekilde yerine getirilmesi sağlanır. Aynı zamanda oto tamiri ustasından bilgi alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Bir Yorum

  1. Merhaba günümüz de internet ortamında en reklamın ücretsiz tanıtım araçları olmaktadır.bizler de web sitenizi ücretsiz olarak tanıtıyoruz Günlük 800 kişinin giriş yaptığı sitemize ücretsiz sitenizi ekleyebilirsiniz.Her gün gelişen ve güncellenen anıtım sitemiz de sizleride aramızda görmek isteriz.Unutmayın sitemize kayıt olup reklamınızı yapmak tamamen ücretsizdir.

    sitenizi hemen kayıt etmek için wptrlist.com ziyaret edin ücretsiz bir çok sitenin arasında sizde yerinizi alın
    Türkiye nin en büyük toplist sitesi olmak için çalışıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu